Google и анти-Google в конкуренция за цифровизация на книжното богатство на света

28.10.2006 | 12:37
по статията работи: econ.bg
На 31 август Google пусна новата си търсачка Google Book Search, която индексира текста на хиляди книги

 

Очертава се яростно надбягване срещу часовника за цифровизацията на милионите книги по света, противопоставящо гигантът Google и голяма коалиция анти-Google (OCA, Open Content Alliance), подкрепена от съперниците Yahoo! и Майкрософт.

На 31 август Google пусна новата си търсачка Google Book Search, която индексира текста на хиляди книги, сканирани от Интернет гиганта. Google получи съгласието на големи университети като Харвард, Оксфорд, университета Комплутенсе в Мадрид, Калифорнийския университет и Ню Йоркската обществена библиотека, неговите екипи за цифровизация да имат достъп до обширните им фондове. В средата на октомври към тях се присъедини и университетът на Уискънсин, който притежава милиони исторически трудове. Google сканира на факсимиле и запаметява книгите с изтекли авторски права, но за които има забрана за препечатване, било изпратени от издателите, било без разрешение. В този случай тя дава само фиш за книгата и извадка, включваща търсени "ключови думи" в името на "свободата на цитиране". Проектът на Google предизвика възмущението на издатели, според които Google няма право да създава като собственик електронната версия на техните книги или на световните библиотеки.

Извън САЩ Google е обвиняван, че дава предимство на книгите на английски език, нещо, което компанията отрича. Тя обещава в най-скоро време версия на Google Book Search на френски. Освен оплакванията на издатели - английски и френски по-специално - няколко оператори реагираха като създадоха през октомври 2005 г. l'Open Content Alliance (OCA). OCA, организация с нестопанска цел, която групира няколко десетки партньори - университети, фондации, финансови групи - създава "обща кошница", свободен достъп до всички книги, цифровизирани всяка година от всеки от членовете с възможност за отпечатване или сваляне. За момента тя предлага 35 000 произведения. Въпросът е дали познанието на света ще е собственост на една частна група или достъпно за всички, обяснява президентът на Интернет Архив и основател на ОСА Брюстър Кейл. Организацията бе подкрепена най-напред от Yahoo!, която ще финансира цифровизацията на 18 000 книги и подготвя търсачка. След това към нея се присъедини и Майкрософт, която обеща да финансира цифровизацията на 150 000 книги.

Майкрософт подготвя да пусне до края на годината своя собствена търсачка на книги Windows Live Books Search и започва организирането на своя частна база данни. Подобно на Google тя призовава всички издатели да изпращат книгите си за безплатно сканиране. За да настигне Google, Майкрософт не жали усилия. В средата на октомври компанията сключи споразумение с "Киртас", производител на високоскоростни скенери, които може да цифровизират до 2400 страници на час – по 8 минути на книга и подписа договор с университета Корнъл за цифровизиране на богатата му библиотека. Нито Google, нито Майкрософт не разкриват колко книги вече са сканирани. "Хиляди", признава Google. Залогът са огромните приходи от реклами: Майкрософт уточнява, че проучва възможността да прикачи рекламите към търсачката си на книги. Два са факторите, които ще определят изходът от борбата: евентуални съдебни решения и изборът на библиотеките между двата конкурента. ОСА се надява да спечели Националната библиотека на Франция, където вече са сканирани 90 000 книги. /Източник: БГНЕС

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...