По-малко от две седмици, след като HSBC, най-голямата банка в Европа, посочи, че ще замрази заплатите на служителите си през настоящата година, от записка на главния изпълнителен директор на банката Стюърт Гъливър става ясно, че институцията се отказва от този план за редуциране на разходите си, предаде Reuters. Информацията за хода на банката идва в стратегически момент – едва дни преди следващата среща на борда на директорите, на който ще се дискутира дали щабът на компанията ще се премести в Хонконг или ще остане в Лондон.
Увеличаването на заплатите ще се финансира от средствата, спестени в специален фонд, който първоначално трябваше да се използва едва догодина. Въпреки че заплатите на работещите в HSBC ще бъдат увеличени през 2016 г., все пак броят на служителите няма да се повишава. Това е част от стратегията на институцията, в която работят 266 хил. души, за редуциране на оперативните разходи. Ръководството на банката очаква да спести до 5 милиарда долара към края 2017 г.
„Както посочваме в Информацията за инвеститорите, целим значително намаляване на разходите към края на 2017 г.“, посочи говорител на HSBC в изявление. Гъливър коментира, че след отзивите на служителите на банката след обявяването на новината за замразяване на запалатите той е решил „да промени начина, по който ще се постигне намаляването на разходите“. „Така ние ще продължим с увеличаването на заплатите според първоначалната програма, предложена от мениджърите, но държим да отбележим, че не всички заплати ще бъдат увеличени“, допълни той. Освен това бонусите за 2015 г., които ще бъдат изплатени през настоящата година, няма да бъдат засегнати.
От записката става ясно, че Гъливър е угрижен за състоянието на глобалната икономика в контекста на спада на цените на суровия петрол и на забавянето на китайската икономика. „Този макроикономически натиск означава, че трябва да сме предпазливи и да бъдем реалисти относно прогнозите за приходите ни през 2016 г.“.
Тревогите за състоянието на световната икономика присъстват в банковия сектор от месеци. „Някои от нашите конкуренти наскоро обявиха огромни съкращения и разпродажби, замразяване на заплати, намаляване на бонуси и други мерки за редуциране на оперативните разходи освен тези, които вече бяха имплементирани, затова ние не сме изправени сами пред новите предизвикателства“, изтъква Гъливър.