Корпорацията Intel пусна днес ново поколение сървърни платформи, базирани на процесора Intel® Xeon. Те обединяват възможностите на редица технологии, за да предоставят достатъчна мощност и ефективност на все по-взискателните корпоративни компютърни системи.
Двупроцесорните платформи са изградени на базата на Intel® Xeon 3.60 GHz. Те са базирани на новите чипсети Intel® E7520 или E7320, известни по-рано под кодовото название "Lindenhurst". В платформите е включен и специализираният процесор, с кодово име "Dobson" - Intel® IOP332 I/O Storage Processor. Той увеличава производителността на RAID подсистемите за съхраняване на данни. RAID подсистемите служат за увеличаване на производителността на дисковите масиви и предотвратяване на загуба на данни при ненадеен срив.
"Ние обновихме и интегрирахме процесора, чипсета, съхраняването на данни и мрежовите компоненти с тези технологии в платформи, които създават мерило за производителност, надеждност и цена", заяви Аби Талуокър, вицепрезидент на Intel и генерален мениджър на Enterprise Platforms Group. "Въвеждането на такива технологии ще даде възможност на системите, изградени на базата на тези платформи, да изпълняват много от най-трудните задачи, които бизнесът, науката или правителството им възлагат."
Сред въведените нови технологии са двуканалната памет DDR2 400, 800-мегахерцовата системна шина с висока пропускателна способност и взаимосвързващата технология PCI Express. Всички те работят заедно за подобряване на производителността и увеличаване на мощността. DDR2 400 увеличава с 20% скоростта на паметта и намалява с 40 % потреблението на енергия, в сравнение с предишното поколение DDR 333. Комбинацията от по-голяма памет и намалено потребление на енергия е особено важна за rack и blade сървърите, при които целта е да се събере най-много компютърна мощност в ограничено пространство, като в същото време се контролира и отделяната топлина.
Системната шина с честота 800-MHz дава с 50 процента по-висока пропускателна способност при комуникацията между чипсета и процесора Intel Xeon. PCI Express, наследник на PCI и PCI-X технологията, увеличава пропускливостта на шината към периферните устройства 3 пъти, в сравнение със стойностите, постигнати от PCI-X. Intel Xeon съдържа и опция динамично да се регулира количеството на използваната енергия. Технологията, която му дава тази възможност, се нарича Demand Based Switching with Enhanced Intel SpeedStep®. Благодарение на нея, се намаляват разходите и отделянето на топлина с 31 процента.
Процесорът Intel Xeon е първият от тази фамилия, който поддържа разширения за 64-битови системи. Тази опция, известна като Intel® Extended Memory 64 Technology (Intel® EM64T), помага за преминаването към 4-гигабайтова памет. Благодарение на нея, софтуеърните специалисти могат да създават програми, адекватни на нуждите на изчислителните центрове.
"Появата на новите сървърни платформи на Intel с 64-битовите разширения Extended Memory 64 Technology е важно събитие, което ще помогне на 64-битовите компютърни системи да бъдат по-бързо приети от потребителите", заяви Боб Мулия, старши вицепрезидент на Microsoft Windows Server Group. "Производителността и възможността за надграждане са големи преимущества за 64-битовите Windows Server 2003 и SQL Server 2005 върху процесорите Intel Xeon. Благодарение на EM64T, Intel и Microsoft могат да предоставят на своите клиенти преимуществата на 64-битовите технологии, а същевременно да им спестят разходи и да им осигурят лесен преход от досегашните 32-битови приложения към следващото поколение."
Увеличената производителност на сървърните платформи, базирани на Intel Xeon, напълно отговаря на изискванията към компютърните системи на корпорации като NASDAQ, Statoil и Qliktech.
"За NASDAQ, мерна единица за производителност е броят транзакции, които сървърите могат да обработят за секунда," заяви Стив Рандич, Главен изпълнителен директор на NASDAQ Stock Market. "Подобряването на комуникацията и ускоряването на операциите са ключови за ефективността на търговията с акции, както за брокерите, така и за инвеститорите. Новата платформа на Intel, вградена в нашите сървъри Dell PowerEdge, позволява да отговорим на нарастващите изисквания на борсите", добави той.
"Компютърната мощност на Statoil няма равна в петролната индустрия. Ние използваме последния модел суперкомпютри, комуникационни мрежи, работни станции и софтуеърни приложения, за да поддържаме проучвателните и производствените си операции. Изискваме решения, които могат да ни предоставят забележителна мощност, производителност, възможност за надграждане и надеждност. Тестването на новата платформа с процесори Intel® Xeon™ показа положителни резултати и вярваме, че това високопроизводително решение ще стимулира нашия бизнес", заяви Тронд Ярл Суул, Старши съветник по информационни технологи в Statoil.
"С пускането на новите платформи, базирани на процесора Intel Xeon, възможностите за надграждане се превърнаха в предимство за нас. Вече можем да се справим с масиви от данни, които са твърде големи дори и за най-големите корпорации в света.", казва Манс Хултман, Главен изпълнителен директор на QlikTech International.
Много ИТ производители заявиха, че планират да пуснат компютри, базирани на новите сървърни платформи. Сред тях са: Acer, Appro, Aquarius, Arima, Asus, CA Digital, Ciara Technologies, Colfax, Compusys, Datanet, Dell, Digital Henge, Egenera, Equus, Foxconn, Fujitsu, Fujitsu Siemens Computers, Gateway, Gigabyte, HCL, Hitachi, HP, IBM, Inventec Enterprise System Corporation, Ion Computer Systems, Iron Systems, Iwill, Kingstar, Kraftway, LangChao, Lenovo, LinuxNetworx, Maxdata, Microway, MPC, Mitac, MSI, Nanobay, NEC, NECCI, Optimus, Powerleader, Quanta, Samsung, Rackable Systems, SuperMicro, Toshiba, Tyan, Verari и Wistron.
По света има над 10 000 фирми, които предлагат платформи и системи, базирани на продукти на Intel.