Американската банка JPMorgan Chase и представители на американското правителство се споразумяха по условията на пакет с облекчения за потребителите, който е на стойност 4 млрд. долара. Той е част сделката за 13 млрд. долара, която цели да уреди спора за нарушенията на банката във връзка с ипотечни ценни книжа, предаде агенция „Ройтерс“.
4-те млрд. долара ще бъдат изплатени на потребителите под формата на отчисления от ипотечните заеми и намаляване на вноските. Министърът на благоустройството Шон Донован също е участвал в преговорите, които са били част от по-голяма сделка между JPMorgan и Министерството на правосъдието, твърди човек, запознат със случая.
1,5 млрд. ще бъдат използвани за отчисления от заемите, които надхвърлят стойността на имотите, а 500 млн. долара ще бъдат насочени към реструктуриране на кредитите с цел намаляване на месечните вноски. Останалите 2 млрд. долара ще бъдат използвани за различни мерки, в това число нови заеми за регионите, засегнати най-силно от кризата с недвижимите имоти.
Споразумението задължава банката да изплати сумите до края на 2016 г., като контролът върху това ще се извърша от независим регулатор. Очаква се най-рано днес (19 ноември) 13-милиардното споразумение между банката и правосъдното министерство да бъде обявено официално.
Според „Ю Ес Ей Тудей“ това е най-голямата сделка, която от Министерството на правосъдието на САЩ успяват да сключат с една компания, а 13-те милиарда са показателни за размерите на финансовия срив през 2008 г.
В същото време от „Ройтерс“ информират, че JPMorgan е напуснала синдиката от банки, работещ по 2-милиардното първично публично предлагане на банката Everbright в Хонконг. Това става в следствие на многобройните разследвания срещу американската банка от страна на регулаторите. Щатските влaсти проверяват JPMorgan във връзка със съмнения, че банката нерегламентирано е наемала хора с връзки.
През лятото „Ню Йорк Таймс“ разкри, че от американската банка са наели сина на Танг Шонгнинг, председател на контролирания от държавата финансов конгломерат Everbright Group и бивш член на държавния банков регулатор. След като синът му е станал част от JPMorgan, американската банка е спечелила няколко важни поръчки от Everbright.