Първи сигнали за оживление на пазара на недвижими имоти
Първите сигнали за оживление на пазара на недвижими имоти са отчетени в средата на месец април и през май. Нарастващата активност на купувачите се е забелязала и в по-малките населени места. Това сочи анализът на реално сключените сделки през май и юни 2009 г. от компанията за недвижими имоти "Адрес".
На снимката: Калоян Богданов, Цветелина Тасева, Веселин Венев, "Адрес"
"Средният спад на цените за страната през първите четири месеца на годината е 23%, като има райони в големите градове, където имотите са били силно надценени и сега отстъпват с над 30%", коментира пазарната ситуация Цветелина Тасева, изпълнителен директор на "Адрес". Тя определи първото полугодие на 2009 г. като "интересно" за имотния бизнес. Според нея то може да се характеризира с две противоположни тенденции, очертали ясно динамиката на пазара.
Първият период обхваща времето до месец април. Тогава сделките са били по-скоро изключение. Статистиката се е правела на изключително малка извадка от реално сключени сделки. Анализът на брокерите за този период е показал, че има твърд спад на цените в абсолютно всички сегменти на пазара. В началото на годината предлагането на имоти е нараснало драстично. Купувачите са имали огромен избор за покупка. Желаещите да се сдобият с имот обаче са намалели, отчете Тасева. В началото на годината покупко-продажбите са заменени с наеми.
По съвсем друг начин стоят нещата във времето от втората половина на април до края на юни. Отчетена е тенденция на завръщане на купувачите, подкрепени от по-либералната политика на банките. Цветелина Тасева изтъкна, че все още е рано да се правят кардинални заключения за тенденциите на развитието на пазара. През следващите 2-3 месеца се очаква лек спад при сключването на сделките. Ситуацията през есента ще зависи от икономическите условия в страната, допълни тя.
От „Адрес" заявиха, че именно сега е моментът за покупки на имоти, защото от десетилетие не е имало толкова много и същевременно изгодни оферти, както в големите градове, така и в страната.
Ситуацията извън столицата
Кризата се усеща доста по-осезаемо при сделките с имоти в по-малките градове на страната. Все още има градове като Видин, Добрич, Благоевград, където броят на продавачите расте, а интересът на купувачите е все още слаб, отчете Веселин Венев, Франчайз директор на "Адрес". Според проучване сред купувачите в по-малките областни градове, където компанията има франчайз партньори, 87% от купувачите пристъпват към сделка поради промяна на семейното положение и необходимост.
Покупките с цел разумно вложение на спестени средства отсъстват в тези райони, а сделките за първо жилище се считат за рискови, тъй като нивото на безработица в по-малките градове нараства по-бързо. За Благоевград например средната цена на квадратен метър за първото полугодие на 2009 г. е около 518 евро. За сравнение през 2008 г. цената е била близо 632 евро, което означава, че е регистриран спад от близо 18%.
В Пиринския край, както и в другите райони на страната, сделките са значително по-малко, заяви за Econ.bg след представянето на анализа Веселин Венев. Отчетен е интерес от чуждестранни купувачи в региона на Сандански, които искат да вложат парите си във ваканционни имоти или в къщи тип "второ жилище". В селата около курортния град се реализирани няколко сделки. И ако в Сандански има потенциал за бизнес, то в Банско и Разлог е трудно, изтъкна Венев. Българите не се онтересуват от ваканционни имоти.
Апартамент за 20 000 евро в Банско
Говорим за реални оферти от порядъка на 450-460 евро/кв.м. В момента с 20 000 евро може да се купи едностаен апартамент в Банско, подчерта той. Руските инвеститори в момента са концентрирали усилия в региона на Черноморието. Най-голяма част от продавачите на имоти в Банско са именно чужденците.
В района на Гоце Делчев гърци купуват имоти предимно за „второ жилище", т.е да отсядат временно, ако имат бизнес в града.
Над 13% е регистрираният спад в средната цена за кв.м във Велико Търново, близо 30% е във Видин. С около 27% "надолу" вървят цените в Кърджали, показва още анализът на компанията.
Пълния коментар на Веселин Венев и Цветелина Тасева може да чуете в аудио файла след статията.