Международната агенция по енергетика (МАЕ) понижи прогнозата си за растежа на глобалното търсене на петрол през настоящата година до най-ниско ниво от 2011 г. в резултат на епидемията от коронавирус, която парализира през последните седмици Китай, съобщава БНР.
Според последния месечен доклад на МАЕ глобалното търсене на петрол ще се увеличи през тази година с едва 825 хил. барела, или с 365 хил. барела по-малко, отколкото беше заложено в предишната прогноза. Това би представлявало най-слабото нарастване на потреблението на важната енергийна суровина от 2011 година насам.
В същото време се очаква търсенето на петрол да се свие през първото тримесечие на 2020 г. с 435 хил. барела спрямо година по-рано, като това ще представлява първо намаляване на световното петролно потребление от повече от десет години насам.
Последиците от новия коронавирус, известен вече като Covid-19, ще бъдат "значителни" за глобалното търсене на петрол, за петролните цени и за производителите, посочи МАЕ.
"От гледна точка на производителите, преди кризата с вируса Covid-19 се очакваше пазарът да се придвижи към постигане на баланс (между търсене и предлагане) през втората половина на 2020 г. поради комбинация от съкращенията на производството, приложени от началото на годината, по-голямото търсене и постепенното спиране на растежа на доставките извън ОПЕК. Сега обаче рискът, породен от кризата с вируса Covid-19, накара страните от "ОПЕК +" да обмислят допълнително намаляване на производството на петрол “, се казва още в месени доклад на Международната агенция по енергетика.
През миналата седмица техническата комисия към формата "ОПЕК +", включващ и производителки извън картела, начело с Русия, препоръча допълнително намаление на производството от 600 хил. барела на ден в допълнение към текущо съвместно ограничаване на добивите от 1,7 млн. барела дневно. Русия обаче все още не взела решение дали да подкрепи по-дълбоко съкращаване на петролното производство.
Ден по-рано ОПЕК също намали прогнозите си за търсенето на петрол през настоящата година, след като подобна низходяща ревизия направи и Енергийната информационна администрация на САЩ (EIA).