Европейската комисия (ЕК) наложи глоба на американския софтуерен производител Microsoft в размер на 561 млн. евро (732 млн. долара) заради неспазено споразумение, според което компанията трябва да предоставя на потребителите на Windows свободен избор на интернет браузър, съобщава вестник „Ню Йорк Таймс“.
С този ход европейските антитръстови регулатори изпратиха към бизнеса важно послание – сделката си е сделка, и ако дадена компания я наруши, то за нея ще има сериозни последици.
Това е първият път, в който регулаторите наказват компания за пренебрегване на антитръстови споразумения, коментират от „Ню Йорк Таймс“. Оттам допълват, че решението може да се възприема като сигнал за бъдещ по-твърд подход и към други случаи, в които са нарушени антитръстови правила.
Така освен Microsoft, на мушка може да бъде поставен и Google, която в момента води преговори с Европейската комисия (ЕК) заради доминиращото си положение в интернет търсенето и онлайн рекламата.
През 2009 г. Microsoft и ЕК сключиха антитръстово споразумение, според което компанията на Бил Гейтс трябваше да предостави на европейските потребители на Windows възможност да избират сами кой уеб браузър да използват, вместо да се им предлага по-подразбиране собствената разработка Internet Explorer.
Това обаче не се случи в продължение на повече от година, преди някой въобще да забележи проблема. През юли 2012 г. Microsoft се извиниха, като се оправдаха, че неспазването на ангажимента е било в резултат на технически проблем. Тогава те ъпдейтнаха софтуера на Windows 7 и Windows 8, за да предложат на потребителите въпросният избор на браузър.
Това обаче не успя да задоволи европейските антитръстови власти и през октомври европейският комисар по конкуренцията Хоакин Алмуния обвини Microsoft в неспазване на споразумението от 2009 г.
С новата глоба общата сума, която ЕК е събрала досега от Microsoft, достига внушителните 2,26 млрд. евро. По закон комисията има право да отнеме до 10% от глобалните приходи на дадена компания, но в повечето случаи глобите са доста по-ниски.