RWE обяснява защо се отказа от АЕЦ "Белене"

30.10.2009 | 17:51
по статията работи:
Основната причина е пропускането на ключови етапи от проекта, се казва в писмо на шефа на немския гигант до българската държава
RWE обяснява защо се отказа от АЕЦ "Белене"

Техническият проект на реактора тип АЕЦ-92 на руския доставчик "Атомстройекспорт", а също предназначението на площадката "Белене" отговарят на съответните високи международни изисквания, се казва в писмо на ръководителя на RWE Юрген Гросман до българската страна по повод отказа на германския енергиен гигант от участие в АЕЦ "Белене".

Писмото е изпратено до изпълнителния директор на НЕК Георги Миков, министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и Галина Тошева, изпълнителен директор на БЕХ, предаде БГНЕС.

Гросман подчертава, че изпуснати ключови етапи са послужили като основание за прекратяването на Договора за съвместно предприятие между RWE и българската НЕК за АЕЦ "Белене".

"Състоянието на проекта "Белене" беше обсъждано на различните последни срещи, отчасти и на най-високо равнище. Въпреки достатъчно конструктивното отношение и усилията на всички страни и особено на новото българско правителство, оглавявано от министър-председателя Борисов, е необходимо да се признае, че ключовите етапи, съгласувани в Договора за съвместно предприятие между НЕК и RWE, не бяха достигнати", се казва в писмото на Гросман до българската страна.

От RWE многократно са подчертавали необходимостта от цялостна финансова концепция за проекта, което е от "изключително важно значение в контекста на световната финансова и икономическа криза".

"Според Договора за съвместно предприятие изпуснатите ключови етапи са послужили като основание за прекратяването на договора, което в настоящия момент се оформя от RWE", пише доктор Гросман. В писмото си той отбелязва, че в определени области са постигнати успехи. "Например, съвместната проектна работа с НЕК потвърди, че техническият проект на реактора тип АЕЦ-92 на руския доставчик "Атомстройекспорт", а също предназначението на площадката "Белене" отговарят на съответните високи международни изисквания", подчертава Гросман.

В края на писмото си той пише, че е постигната договореност с министър-председателя Бойко Борисов "да продължим диалога и обсъждането на общите проекти и възможности в българския енергиен сектор".

Припомняме ви, че на специална пресконференция на 28 октомври Галина Тошева обяви, че германската компанията RWЕ излиза от проекта АЕЦ "Белене" заради финансово-икономическата криза в световен мащаб и непостигането на два от етапите по проекта, залегнали в споразумението - окончателен договор с изпълнителя и финансово структуриране на проекта.

Предположенията за цената на АЕЦ "Белене", изказвани в различни моменти, варират между 4 и 10 милиарда евро. АЕЦ беше проектирана през 80-те години, след което проектът беше замразен до повторното връщане към него през 2005 г. България се договори с Русия, че тя ще й помогне да построи обекта, който ще превърне страната в голям износител на енергия на Балканите. Изпълнението на строителството беше поверено на "Атомстройекспорт", договорът беше подписан в началото на 2008 г., а през декември миналата година беше създаден и оператор на проекта, който трябваше да финансира строителството и експлоатацията на АЕЦ. Това беше Belene Power Company, в която 51% държи НЕК, а 49% - RWE. Според плановете втората българска атомна електростанция трябваше да заработи през 2014 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...