Испанската компания Repsol ще се оттегли от Куба, след като опитите за добив на петрол на територията на страната се провалиха.
На 18 май корпорацията обяви, че изследваният петролен кладенец в северната част на кубинското крайбрежие се е оказал пресъхнал и е негоден за добив.
Комунистическият режим, настанил се трайно в Куба, разчита изключително много на раздвижване на икономиката посредством добива на ценното гориво, както и на разкриване на евентуални газови находища. Проучванията и инвестициите на Repsol и последвалият неуспех обаче костваха на компанията близо 100 милиона долара и тя смята да се оттегли.
„Към този момент не смятаме, че си струва да продължаваме със своята дейност на кубинска територия“, посочи говорителят на Repsol Кристиян Рикс, цитиран от "Би Би Си". „Офшорните проучвания са прекалено скъпи и са придружени от сериозен риск за неуспех. Четири от всеки пет опита се оказаха „сухи“, добави той.
„Наследникът“ на Repsol ще е малайзийската компания Petronas, която на свой ред ще се ангажира с проучванията с надеждата да извлече гориво от кубински води.
Островната държава произвежда едва половината от петрола, от който се нуждае. Така Куба е силно зависима от вноса от Венецуела, за да покрива енергийните си разходи.
Вносът е с отстъпка, плод на споразумение между кубинското правителство и президента на Венецуела Уго Чавес. По силата му кубинците осигуряват медицински персонал и лекари в имащата нужда от тях Венецуела в замяна на гориво на преференциални цени.
По предварителни проучвания островът разполага с между 5 и 20 милиарда барела гориво, стига те да бъдат успеят да бъдат оползотворени.