Royal Bank of Scotland (RBS) е изправена пред трудната задача за намиране на нов главен изпълнителен директор измежду една малка група от кандидати след решението за сваляне на шефа на банката Стивън Хестър, предаде "Ройтерс".
Свалянето на Хестър, инициирано от председателя Филип Хамптън, с подкрепата на Министерството на финансите на Великобритания, е знак, че RBS се нуждае от опитен банкер, неопетнен от скандали в индустрията.
Хестър ще се оттегли окончателно по-късно през тази година, след като бордът на директорите на банката реши, че иска ново ръководство, което да контролира продажбата на мажоритарния дял на държавата, което може да отнеме години.
По време на своето пет годишно управление, Хестър внимателно следеше свиването на баланса на банката, парираше критиките от страна на някои политици за стратегията на кредитната институция, както и за размера на неговия бонус.
"Налице е сравнително ограничен набор от кандидати. Също така, проблема е доста деликатен, поради намесата на политиците", каза Хайнц Гайер, изпълнителен директор на Temple Associates,
консултантска фирма за набиране на персонал в сектора на финансовите услуги.
През ноември Великобритания се съгласи да налее 25.5 млрд. паунда в банката, а в замяна RBS прехвърли т. нар. токсични активи на стойност 282 млрд. паунда в предвидената за това
държавна схема. С това общият държавен заем за RBS стана между 60 и 100 млрд. паунда. Като резултат делът на държавата в Royal Bank of Scotland вече е 84%.
От тогава има постоянно напрежение между ръководството на банката и депутати, които се опитват да оказват влияние върху нейната стратегия. RBS посочи, че ще разгледа както вътрешни, така и външни
кандидати за ролята.
Инвеститорите приеха зле новината и към 06:35 ч., акциите на банката паднаха с около 6% до 306.5 пенса.