Рейтинговата агенция Standard&Poor's (S&P) потвърди суверенния кредитен рейтинг на България на нива от BBB за краткосрочната оценка и A-2 за дългосрочната. Перспективата е стабилна.
Рейтинговата агенция отбелязва икономическата и финансова стабилност у нас въпреки сравнително ниския ръст на икономическа активност.
Припомняме, че S&P повиши кредитния рейтинг на София през ноември тази година от BBB-" на "BBB със стабилна перспектива".
Оценката на агенцията, че рейтингът отразява благоразумната фискална политика, намаляването на бюджетния дефицит и ниското ниво на държавен дълг. S&P отчита още и стабилните перспективи за растеж в средносрочен план, особено ако те са подкрепени от увеличаване на частните инвестиции и по-добро усвояване на европейските фондове. Предизвикателство за България остава все още сравнително ниския БВП на глава от населението.
"Икономическото възстановяване след рецесията от 2009 г. е бавно, като се дължи предимно на износа, тъй като вътрешното търсене остава слабо до началото на 2012 г.", отбелязват още от S&P.
От международната агенция за кредитен рейтинг очакват реален ръст на брутния вътрешен продукт (БВП)
от около 1,7% през 2013 г. и средно на
2% за периода 2013-2015 г., което ще е подкрепено възстановеното както вътрешното, така и
външното търсене, пишат от Министерството на финансите (МФ).
"Обявеното от правителството намаляване на цените на природния газ за домакинствата и бизнеса се очаква да има благоприятен ефект върху баланса по текущата сметка и перспективата за ръст на БВП през следващата година", заявяват още от агенцията.
Прогнозата на институцията за бюджетния дефицит за тази и следващата година е 1,3%. От S&P обаче отчитат възможността за негативно влияние на предстоящите парламентарни избори върху бюджета.
Според анализаторите от агенцията банковият сектор е добре капитализиран с капиталова адекватност от 16,7% към края на юни 2012 г., а ускореното нарастване на депозитите на бизнеса и домакинствата в страната през последните три години е спомогнало за намаляване на външната задлъжнялост на местните банки.
"При подобряване на външните за финансовата система на страната условия и ако износът и инвестициите в повишаване капацитета на икономиката доведат до по-балансиран растеж при продължаващо намаляване на необходимостта от външно финансиране, бихме могли да обмислим повишаване на кредитния рейтинг", посочва агенцията.
Припомняме, че заради новите преразгледани критерии и методологии за изчисляване на краткосрочните и дългосрочни рейтинги на S&P повиши рейтинга на страната ни през август 2012 г.
През тази година Standard&Poor's намали рейтинга на редица държави. Сред последните понижения са орязване на рейтинга на Гърция .