В последно време технологичният колос Skype е подложен на кръстосан огън след като се появи информация, че разговорите в рамките на платформата вече няма да са анонимни. Така компанията се оказа разкъсана между двата пътя – да остане относително независима от властите, или да се поддаде на натиска и информацията за потребителите ѝ да бъде достъпна за полицейските органи в САЩ.
"Услугата за онлайн разговори Skype, използвана от политически дисиденти, престъпници и от хора, желаещи да комуникират, без правителството да може да ги следи, разширява сътрудничеството си с властите и ще направи разговорите и данните за потребителите си достъпни за полицията, твърдят източници от компанията и от правителството, запознати с промените", писа Washington Post.
Новината предизвика истински бум в интернет и мигновено обиколи всички новинарски агенции, предизвиквайки силното недоволство на потребителите. Блогърското общество също реагира остро и към компанията, закупена миналата година от Microsoft, заваляха критики.
От Skype първоначално не коментираха информацията, но имайки предвид истерията, която новината предизвика, днес официално отрекоха, че тя е вярна.
"Някои медийни публикации допуснаха, че Skype действа срещу интересите на потребителите си въз основа на неясни мотиви. Нищо не може да е в по-голямо противоречие с философията на Skype от това", написа в своя блог Марк Жилет, директор на отдела за развитие в компанията.
Той отхвърли обвиненията, че в редиците на корпорацията има промяна и политиката ѝ спрямо потребителите е друга. Комуникационната архитектура също ще си остане същата и занапред, това важи и за условията на ползване, уточни Жилет. Той добави, че промените в софтуера и инфраструктурата са насочени към надеждността и лесното опериране на потребителите с програмата.
Skype има 250 милиона активни потребители, като за последното тримесечие те са изговорили 115 милиарда минути.