Голямата американска фармацевтична компания Watson Pharmaceuticals Inc обяви, че е постигнала споразумение за купуването на Actavis Group за 4,25 милиарда евро (5,6 милиарда долара). Сделката заздравява още повече позициите на американския гигант като един от ключовите производители на генерични лекарства и разширява международното му влияние.
Actavis Group има сериозно присъствие и на българския пазар. Фармацевтичната фирма държи най-големия дял от производството на генерични лекарства. Примери за широкоразпространени продукти на компанията са Парацетамакс, таблетките Витамин C, Беналгин, Ефизол, Йодасепт и много други.
Исландците се настаниха у нас с по-здрави позиции след покупка на активите на "Балканфарма" през 1999 година. Към текущия момент Actavis разполага с два завода у нас - един в Троян и един в Дупница. Третият завод на компанията в Разград бе продаден преди повече от три години на "Антибиотик Разград" АД.
Благодарение на сделката, Watson Pharmaceuticals ще могат да бъдат по-адекватен и значим конкурент на вече установилите своите позиции в евромащаб Teva Pharmaceutical Industries и Sandoz.
Watson ще плати авансово сумата от 4,25 милиона евро, за която са се разбрали с Actavis. Акционерите обаче може да получат допълнително заплащане от 250 милиона евро, ако Actavis изпълни определените за дейността на компанията през текущата година цели.
Финализирането на сделката се очаква да се състои през четвъртото тримесечие. Сливането на двете компании ще допринесе за синергии в размер от над 300 милиона долара годишно в рамките на следващите три години. Освен всичко друго, данъчното облагане на компанията ще падне от 36% на 28%.
По статистиките на Watson, след сключването на сделката общо 40% от приходите на компанията от пазара на генериците ще идват извън САЩ. В сравнение с предишната квота от 16%, това е повече от двойно увеличение.
Затова и главният изпълнителен директор на концерна Пол Бизаро е и с толкова приповдигнат дух. „С една-единствена сделка ще удвоим позициите си на глобално ниво и ще имаме по-широк достъп до развития европейски пазар, както и до все още развиващите се пазари в Централна и Източна Европа, заедно с Русия“, посочва той.
След обявяването на сделката акциите на Watson са поскъпнали с още 5%, като преди време се увеличиха с цели 18%, когато Reuters загатна за евентуално бъдеще сключване на споразумението.
Сливането и закупуването са изключително центробежни процеси в здравния сектор в последно време. Само в рамките на няколко дни AstraZeneca купи Ardea Biosciences за 1,26 милиарда евро, докато Illumina Inc и Human Genome Sciences отказаха опитите за закупуване съответно на Roche Holding и на GlaxoSmithKline. Друг играч на здравни пазар – Amylin Pharmaceuticals пък си търси купувач, след като остро отклони оферта, предоставена от Bristol-Myers Squibb. На 25 април, сряда, Amgen Inc реши да закупи турския производител Mustafa Nevzat Pharmaceuticals за близо 700 милиона долара.
Сделката между Watson и Actavis е изключително важна за Deutsche Bank, която финансира дейността на Actavis, припомня Reuters. Ролята на банката като кредитор на Actavis в последно време ѝ носи загуби. След излязал днес доклад за първото тримесечие на 2012 година става ясно, че отново са засечени близо 300 милиона евро дефицит поради участието ѝ във фармацевтичната компания.
Watson започна своето пробиване на европейския пазар през 2009 година, когато закупи Arrow Group за 1,75 милиарда долара. Влиянието на компанията се разшири след сделката с гръцката Specifar Pharmaceuticals на стойност 562 милиона долара. И докато според класация от 2011 година, Watson остават на четвърто място по продажба и производство на генерични лекарства, то Actavis, която ще бъде присвоена от тях, е на 14. Това би поставило концерна на трето място по думите на самите Watson.