ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 111 ОТ 12 МАЙ 2009 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНТРОЛ НАД ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА, ОГНЕСТРЕЛНИТЕ ОРЪЖИЯ И БОЕПРИПАСИТЕ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 169 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1999 Г. (ДВ, БР. 78 ОТ 1999 Г.)
Обн. ДВ. бр. от 19 Май 2009г.
Допълнителни разпоредби
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В се създава ал. 7:
"(7) На лицата, навършили 58-годишна възраст, се издава безсрочно разрешение за придобиване, съхраняване, носене, употреба и ремонт на огнестрелни оръжия за ловни цели, като органът, издал разрешението, служебно извършва проверка за наличие на основание за отнемане на разрешението в срока по ал. 6, т. 1."
§ 2. В ал. 1 се изменя така:
"(1) Разрешения за производство на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси съгласно приложение № 4 се издават на търговци по смисъла на Търговския закон от директора на Главна дирекция "Охранителна полиция" (ГДОП) или от упълномощено от него длъжностно лице след писмено становище на директора на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) или на областната дирекция на МВР (ОДМВР)."
§ 3. (В сила от 05.04.2012 г.) Създават се - :
". (1) Производителите на взривни вещества за граждански цели са длъжни да нанасят уникална идентификация съгласно приложение № 21 върху всяко произведено взривно вещество, включително до най-малката производствена опаковка. Когато взривните вещества са обект на по-нататъшна производствена обработка, върху тях не се нанася нова уникална идентификация, освен ако предишната е заличена или не се разчита ясно.
(2) Изискванията на ал. 1 не се прилагат, когато взривните вещества са произведени за износ и имат поставена идентификация в съответствие с изискванията на държавата вносител, което позволява взривните вещества да бъдат проследявани.
Чл. 12б
1. взривни вещества, които се транспортират и доставят непакетирани в камиони помпи за директно зареждане в сондаж;
2. взривни вещества, които се изработват на взривната площадка и се зареждат веднага след производството им.
Чл. 12в
(2) Когато производственият обект е разположен на територията на трета държава, а производителят е регистриран по Търговския закон, органът по ал. 1 предоставя код на обекта.
(3) Когато производственият обект е разположен на територията на трета държава и производителят не е установен на територията на Европейския съюз, вносителят, регистриран по Търговския закон, изисква от органа по ал. 1 да предостави код на производствения обект.
Чл. 12г
Чл. 12д
(2) Производителите могат да използват пасивни инертни електронни устройства, прикрепени върху всеки патрон или всеки чувал, и съответно устройство за всяка каса с патрони.
Чл. 12е
Чл. 12ж
(2) Производителите могат да използват пасивни инертни електронни устройства, прикрепени върху всеки детонатор или фитил, и съответно устройство за всяка каса с детонатори или фитили.
Чл. 12з
(2) Производителите могат да използват пасивни инертни електронни устройства, прикрепени върху всеки детонатор, и съответно устройство за всяка каса с детонатори.
Чл. 12и
(2) Производителите могат да използват пасивни инертни електронни устройства, прикрепени върху всеки междинен детонатор или бустер, и съответно устройство за всяка каса с междинни детонатори или бустери.
Чл. 12к
(2) Производителите могат да използват пасивни инертни електронни устройства, поставени в шнура, и съответно устройство за всяка каса с детониращи или огнепроводни шнурове.
Чл. 12л
(2) Производителите могат да използват пасивни инертни електронни устройства, прикрепени върху всяка метална кутия или бидон.
Чл. 12м
§ 4. (В сила от 05.04.2012 г.) Създават се и :
". (1) Производителите по чл. 12а са длъжни да създадат и поддържат система за събиране и съхранение на данни за целия жизнен цикъл на взривните вещества.
(2) Системата по ал. 1 трябва да позволява проследяване на движението на взривните вещества, така че всички лица, извършващи дейности с тях, да могат да бъдат идентифицирани по всяко време.
(3) Данните по ал. 1, включително данните от уникалната идентификация, се съхраняват от производителя за период 10 години след предоставянето на взривните вещества на лица, получили разрешение за извършване на дейности с тях, или до края на жизнения им цикъл, когато има информация за това.
(4) При прекратяване дейността на производителя данните по ал. 3 се предават в тримесечен срок на съответната структура на МВР, осъществяваща контрол върху дейността.
Чл. 15б
1. да съхраняват записи на всички идентификации на взривните вещества, както и данни, включващи вида на взривното вещество, количеството, име, адрес и номер на разрешението на лицето, на което е било предоставено, и дата на доставката;
2. да записват местонахождението на всяко взривно вещество от момента на производството/придобиването му до предоставянето му на друго лице, което има разрешение за извършване на дейности с взривни вещества, или до употребата му по предназначение;
3. да извършват на всеки 6 месеца проверки на системата по чл. 15а;
4. да осигурят надеждна защита на съхраняваните данни.
(2) При поискване от директора на ГДОП лицата по ал. 1 предоставят:
1. информация относно произхода и местонахождението на всяко взривно вещество по продължение на жизнения му цикъл и по веригата на доставка;
2. името и данните за контакт на отговорното лице, което може да даде информацията, описана в т. 1, по всяко време."
§ 5. (В сила от 05.04.2012 г.) Създава се :
". Търговците, които преопаковат взривни вещества за граждански цели, се уверяват, че върху всяко изделие до най-малката опаковка е поставена уникалната идентификация съгласно приложение № 21."
§ 6. (В сила от 05.04.2012 г.) Създава се :
". Търговците, на които е издадено разрешение за търговия с взривни вещества за граждански цели, спазват изискванията на чл. 15а и 15б."
§ 7. (В сила от 05.04.2012 г.) Създават се и :
". Вносители, които внасят взривни вещества за граждански цели, се уверяват, че върху всяко изделие до най-малката опаковка е поставена уникалната идентификация съгласно приложение № 21.
Чл. 64б
§ 8. (В сила от 05.04.2012 г.) Създава се :
"Приложение № 21 към чл. 12а, ал. 1
Уникалната идентификация по чл. 12а включва:
1. Част, която може да бъде прочетена с просто око и която съдържа:
а) името на производителя;
б) буквено-цифров код, съставен от:
аа) 2 букви, идентифициращи държавата членка (място на производство или на внос в общностния пазар, напр. BG = България);
бб) 3 цифри, идентифициращи името на производствения обект (дадени от компетентните национални органи);
вв) уникалния код на продукта и логистична информация, посочена от производителя.
2. Идентификационен номер, който може да бъде прочетен от електронен четец под формата на баркод и/или матричен код, пряко свързан с буквено-цифровия идентификационен код.
3. Пример:
"Наименование на юридическото лице"
BG 001 100111 A 11111 222222
4. За изделия, които са прекалено малки и върху тях не могат да се поставят уникалният код на продукта и логистичната информация, посочена от производителя, се смятат за достатъчни данните, посочени в т. 1, буква "б", подточки "аа" и "бб" и т. 2."
§ 9. В допълнителните разпоредби се създава :
"§ 2в. Правилникът въвежда разпоредбите на Директива 2008/43/ЕО на Комисията относно въвеждането съгласно Директива 93/15/ЕИО на Съвета на система за идентификация и проследяване на взривни вещества с гражданско предназначение (ОВ, L 94 от 05.04.2008 г., стр. 8 - 12), съответните разпоредби на Директива на Съвета от 18 юни 1991 г. относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие (1991/477/ЕИО) (ОВ, Специално издание 2007 г., глава 13, том 10) и съответните разпоредби на Директива 93/15/ЕИО на Съвета от 5 април 1993 г. за хармонизиране на разпоредбите, свързани с пускането на пазара и надзора на взривни вещества с гражданско предназначение (ОВ, Специално издание 2007 г., глава 13, том 11)."