ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 117 ОТ 22 МАЙ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА КАТЕГОРИЗИРАНЕ НА СРЕДСТВАТА ЗА ПОДСЛОН, МЕСТАТА ЗА НАСТАНЯВАНЕ И ЗАВЕДЕНИЯТА ЗА ХРАНЕНЕ И РАЗВЛЕЧЕНИЯ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 357 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2004 Г. (ДВ, БР.

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 117 ОТ 22 МАЙ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА КАТЕГОРИЗИРАНЕ НА СРЕДСТВАТА ЗА ПОДСЛОН, МЕСТАТА ЗА НАСТАНЯВАНЕ И ЗАВЕДЕНИЯТА ЗА ХРАНЕНЕ И РАЗВЛЕЧЕНИЯ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 357 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2004 Г. (ДВ, БР. 2 ОТ 2005 Г.)

В сила от 12.06.2007 г.
Обн. ДВ. бр. от 12 Юни 2007г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В думите "критериите за даване" се заменят с "минималните задължителни изисквания за определяне".
§ 2. В думите "туристически обекти, категоризирани или с открита процедура за категоризиране" се заменят с "категоризирани туристически обекти или с издадено временно удостоверение за открита процедура по категоризиране".
§ 3. В се отменя.
§ 4. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1 изречение първо се изменя така:
"Лицето, което ще извършва или извършва хотелиерство или ресторантьорство, или упълномощено от него лице подава заявление за категоризиране или за промяна на категорията на туристически обект до съответния категоризиращ орган по чл. 2, ал. 1."
2. В ал. 2:
а) точки 1 и 2 се изменят така:
"1. актуално удостоверение за вписване в търговския регистър на лицето - оригинал или копия на документи, удостоверяващи, че юридическото лице има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност;
2. удостоверение, че лицето не е в производство по ликвидация или несъстоятелност - оригинал или нотариално заверено копие;"
б) в т. 4 накрая се добавя "съгласно изискванията към управителя на заявения вид и категория на туристическия обект, посочени в съответното приложение".
§ 5. В думите "удостоверение за актуална съдебна регистрация на лицето - оригинал или заверен препис" се заменят с "актуално удостоверение за вписване в търговския регистър на лицето - оригинал".
§ 6. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Експертната комисия по категоризация на туристически обекти разглежда заявлението по чл. 6, ал. 1 за туристическите обекти по чл. 2, ал. 2 в 14-дневен срок от постъпването му и след като констатира, че представените документи съответстват на изискванията на чл. 6, предлага на председателя на Държавната агенция по туризъм да открие процедурата по категоризиране на туристическия обект и да издаде временно удостоверение за откритата процедура, валидно за срок 3 месеца."
2. Алинея 2 се отменя.
3. В ал. 3 думите "заседанието на ЕККТО" се заменят с "издаване на заповедта за откриване на процедурата по категоризиране".
4. В ал. 4:
а) в изречение първо думите "на видно за туристите място" се заменят с "на видно място в туристическия обект";
б) в т. 4 и 5 абревиатурата "БУЛСТАТ" се заменя с "единен идентификационен код";
в) точка 7 се изменя така:
"7. номер и дата на заповедта на председателя на Държавната агенция по туризъм за издаване на временно удостоверение за открита процедура;".
§ 7. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Общинската експертната комисия по категоризация разглежда заявлението по чл. 6 или 7 за туристическите обекти по чл. 2, ал. 3 в 14-дневен срок от постъпването му и след като констатира, че представените документи съответстват на изискванията на чл. 6 или 7, предлага на кмета на общината да открие процедурата по категоризиране на туристическия обект и да издаде временно удостоверение за откритата процедура, валидно за срок два месеца."
2. Алинея 2 се отменя.
3. В ал. 3 думите "заседанието на ОЕКК" се заменят с "издаване на заповедта за откриване на процедурата по категоризиране".
4. В ал. 4:
а) в изречение първо думите "на видно за туристите място" се заменят с "на видно място в туристическия обект";
б) в т. 4 и 5 абревиатурата "БУЛСТАТ" се заменя с "единен идентификационен код";
в) точка 7 се изменя така:
"7. номер и дата на заповедта на кмета на общината за издаване на временно удостоверение за открита процедура;".
§ 8. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите "във ведомствата по чл. 9а, ал. 4 от Закона за туризма" се заменят с "на Държавната агенция по туризъм".
2. Създава се нова ал. 3:
"(3) В експертните работни групи по ал. 1 за проверка на място на туристически хижи и прилежащите към тях заведения за хранене могат да бъдат включени експерти, предложени от управителния съвет на Българския туристически съюз."
3. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея думите "изпълнителния директор на Агенцията по туризъм" се заменят с "председателя на Държавната агенция по туризъм".
4. Досегашната ал. 4 става ал. 5.
5. Създава се нова ал. 6:
"(6) В експертните работни групи по ал. 5 могат да бъдат включвани експерти, избрани чрез конкурс. Външните експерти работят по граждански договор."
6. Създава се нова ал. 7:
"(7) Конкурсът се обявява от кмета на съответната община по реда на ал. 4."
7. Досегашните ал. 5 - 12 стават съответно ал. 8 - 15.
§ 9. Създава се :
"Чл. 11а. При необходимост комисиите по чл. 8 и 9 могат да вземат решение за извършване на повторна проверка на място в обекта при обективна възможност за извършването й в рамките на срока на издаденото временно удостоверение за открита процедура."
§ 10. се изменя така:
"Чл. 16. Определянето на категория на туристическите обекти се извършва със заповед на категоризиращия орган в срокове, както следва:
1. за туристическите обекти по чл. 2, ал. 2 - в срок 3 месеца от датата на заповедта на председателя на Държавната агенция по туризъм за издаване на временно удостоверение за открита процедура по категоризиране;
2. за туристическите обекти по чл. 2, ал. 3 - в срок два месеца от датата на заповедта на кмета на общината за издаване на временно удостоверение за открита процедура по категоризиране."
§ 11. В абревиатурата "БУЛСТАТ" се заменя с "единен идентификационен код".
§ 12. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1, т. 5 думите "или наличие на някое от обстоятелствата по чл. 23, ал. 1, т. 2 и 3" се заменят с "или реконструкция или разширение на туристическия обект".
2. В ал. 3 думите "Закона за Върховния административен съд, съответно по реда на Закона за административното производство" се заменят с "Административнопроцесуалния кодекс".
§ 13. Създават се чл. 23а, 23б и 23в:
". Категорията на туристическите обекти се понижава при неизпълнение на изискванията на чл. 46, т. 1 от Закона за туризма.
Чл. 23б
Чл. 23в
(2) При неотстраняване на нарушението в срока по ал. 1 категорията на обекта се прекратява."
§ 14. В думите "упражняващи дейност" се заменят с "извършващи".
§ 15. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "собственика, наемателя или на лицето, извършващо дейност в обекта, хотелиерът или ресторантьорът" се заменят с "лицето, извършващо дейност в обекта, новото лице".
2. В ал. 2:
а) точки 1 и 2 се изменят така:
"1. актуално удостоверение за вписване в търговския регистър на лицето - оригинал или копия на документи, удостоверяващи, че юридическото лице има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност;
2. удостоверение, че лицето не е в производство по ликвидация или несъстоятелност - оригинал или нотариално заверено копие;"
б) точка 5 се изменя така:
"5. копие от единния идентификационен номер;".
3. В ал. 3 думите "което извършва хотелиерство или ресторантьорство" се заменят с "което извършва дейност в обекта".
4. В ал. 7 думите "удостоверение, отразяващо" се заменят с "удостоверение и табела, отразяващи".
5. В ал. 8 се създава изречение второ:
"В случай че първоначално издаденото удостоверение е изгубено или унищожено, лицето прилага писмена декларация за обстоятелствата, при които то е изгубено или унищожено."
§ 16. се отменя.
§ 17. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В раздел "Характеристики и видове туристически обекти", т. 1:
а) в подточка 1.1 буква "в" се изменя така:
"в) според предназначението или спецификата си:
- апартаментен (студиен) хотел - средство за подслон, което се състои от апартаменти и/или от студиа със съоръжения или обзавеждане за съхраняване, подготовка и консумация на храна;
- хотел-резиденс - средство за подслон с висок комфорт и нетрадиционно обзавеждане - категория "пет звезди", независимо от броя на стаите, изградено при пълна свобода на проектиране и архитектурно-творчески решения на външната конструкция и фасадата на хотела (резиденции, старинни сгради, сгради - паметници на културата);
- клуб-хотел - средство за подслон, в което се обслужват туристи по интереси и се предлагат основни и разнообразни допълнителни услуги;
- балнеохотел - средство за подслон, с изграден балнеолечебен център, разполагащ със специализирано оборудвани кабинети, зали и помещения, предназначен за осъществяване на профилактика, лечение и рехабилитация на туристи от квалифициран медицински и немедицински персонал; профилактиката, лечението и рехабилитацията се осъществяват от лечебно заведение по смисъла на Закона за лечебните заведения;
- СПА хотел - средство за подслон, категория "четири звезди" или "пет звезди", с изграден СПА и уелнес център, в който се предлагат разнообразни водни и козметични процедури, както и спортни занимания, чрез прилагане на природосъобразни форми и методи за релакс, физическо и естетическо поддържане на тялото и части от него, консултирани и реализирани от квалифициран персонал;
- уелнес хотел - средство за подслон, категория "четири звезди" или "пет звезди", с изграден СПА и уелнес център, в който се предлагат разнообразни услуги, процедури, терапии и програми, както и спортни, културно-развлекателни и хоби занимания, предназначени за релакс, психо-физическо възстановяване и поддържане на здравето и творческите възможности на туриста;
- бизнес хотел - специфичен тип хотел с категория "четири звезди" или "пет звезди", в който са осигурени условия за провеждане на работни срещи, конференции, конгреси, презентации, приеми, семинари, интервюта и др.";
б) в подточка 1.2 се създава изречение второ:
"Мотелът разполага поне с едно заведение за хранене и развлечения.";
в) в подточка 1.4 думите "хотели, бунгала, вили и/или комплекс от апартаменти (група от апартаменти, предоставяни на туристи)" се заменят със "средства за подслон и/или места за настаняване".
2. Създава се раздел II:
"Раздел II
Единици, включени в капацитета на средства за подслон и места за настаняване
1. Стая: състои се от антре, помещение за нощуване и санитарен възел. Видове:
а) единична стая - стая с обзавеждане и оборудване, предназначено за ползване от едно лице;
б) двойна стая - стая с обзавеждане и оборудване, предназначено за ползване от две лица.
2. Апартамент в хотел: състои се от антре, спалня/спални, дневна или хол и санитарен възел.
3. Апартамент в апартаментен хотел: състои се от антре, спалня/спални, дневна, кухня или кухненски бокс, кът за хранене и/или столова, както и санитарен възел. Видове: едностайни, двустайни, тристайни, четиристайни.
4. Студио: състои се от едно помещение с антре и с части от помещението, предназначени и обзаведени за нощуване, както и дневна зона, кът за хранене и/или кухненски бокс и санитарен възел.
5. Обща спалня: помещение с обзавеждане и оборудване, предназначено за ползване от много лица. Допуска се само в места за настаняване."
§ 18. се изменя така:
"Приложение № 2 към чл. 3, ал. 1, т. 1, чл. 11, ал. 1 и 4 и чл. 21, ал. 2
Array
Раздел V
Хотели категория "пет звезди"
V.1. Изисквания към изграждането
Array
V.2. Изисквания към обзавеждане и оборудване
Array
V.3. Изисквания към обслужването
Изисквания
по за категория "пет звезди"
ред  
I. Безопасност и сигурност
1. Осигурена безопасност и сигурност на туристите (осигурява се чрез технически средства и собствена или наета охрана)
II. Посрещане и настаняване
1. Туристите се посрещат от портиер
2. Багажът на госта се поема от пиколо, който изчаква регистрацията на госта на рецепцията и го придружава до хотелската стая
3. При регистрация на госта администраторът издава паспорт на хотела
III. Подмяна на спално бельо и кърпи
1. Всеки ден - по желание на клиента
IV. Ежедневно почистване и дезинфекциране на санитарните съоръжения, чашите за тоалетни принадлежности и вода
V. Зареждане
1. Ежедневно - сапун, допълване на рекламно-информационните материали
2. След употреба - шампоани, шапки за баня, санитарни пликове, игленик, кърпички (тампони) за полиране на обувки, рекламен кибрит
3. След изразходване - тоалетна хартия, дезодорант, ароматизатори
4. Зареждане за VIP гости
4.1. Визитна картичка на хотела и поздравителна картичка от управителя или собственика
4.2. Комплимент от хотела - фруктиера с плодове, свежи цветя, вино и др.
VI. Униформено облекло и отличителни знаци
1. Длъжностните лица са длъжни да бъдат с униформено или работно облекло в зависимост от заеманата длъжност
2. Обслужващият персонал е длъжен да бъде с отличителен знак, указващ име и длъжност
VII. Изпращане
1. Багажът на госта се поема от пиколо
2. Туристите се изпращат от портиер
V.4. Изисквания към предоставяните услуги
Array
V.5. Изисквания към професионална и езикова квалификация
Изисквания
по за категория "пет звезди"
ред  
1. Управител
1.1. Висше образование, специализирано в туризма, или висше образование и професионална квалификация в туризма, или висше образование и 5 години стаж в туризма
1.2. Езикова квалификация - два чужди езика
2. Администратор
2.1. Висше образование, специализирано в туризма, или висше образование и професионална квалификация в туризма, или висше образование и 3 години стаж в туризма
2.2. Езикова квалификация - два чужди езика
3. Ръководител бизнес услуги
3.1. Висше образование
3.2. Езикова квалификация - два чужди езика
4. Старша камериерка
  Камериерка
4.1. Средно образование
4.2. Езикова квалификация - един чужд език
5. Портиер, пиколо, лифт-бой
5.1. Средно образование
5.2. Езикова квалификация - един чужд език
   
Забележки:
1. Изискванията за висше образование включват образователно-квалификационните степени "магистър", "бакалавър" или "специалист" (колеж) в професионално направление туризъм и/или хранителни технологии.
2. Изискването за средно професионално образование включва средно образование и професионална квалификация, придобити в училища от системата на народната просвета.
3. "Стаж в туризма" е трудов стаж, осигурителен или служебен стаж, придобит в предприятие на едноличен търговец, търговско дружество, юридическо лице или администрация, свързани с туризма или с предлагане на туристически услуги по смисъла на Закона за туризма.
4. Документът за придобита професионална квалификация, издаден след 1.I.2003 г., следва да бъде от професионално училище, професионална гимназия, професионален колеж, център за професионално обучение и др.
5. "Езикова квалификация" е получено образование или обучение по чужд език или на чужд език във висше училище, профилирана гимназия, профилирана паралелка в средно общообразователно училище, гимназия или професионално училище, или езиков курс, или успешно положен изпит.
6. Минималните познания по чужд език изискват познания по езика, свързани с обслужващия процес и задълженията на съответната длъжност (не се изисква документ).
7. Лицата, заемащи посочените длъжности, следва да имат минимални познания по български език.
Заемането на посочените длъжности се удостоверява при проверката на място с трудов договор.
Забележки към глава първа:
1. За клуб-хотел се прилагат посочените изисквания за видовете хотели според тяхното териториално местоположение и режим на работа.
2. За балнеохотелите, апартаментните, СПА, Уелнес, бизнес хотелите и за хотел резиденс освен изискванията към съответния подвид се прилагат и посочените изисквания за видовете хотели според тяхното териториално местоположение и режим на работа.
3. Всички подове, стени, тавани, всички елементи от обзавеждането и оборудването следва да бъдат изправни, с ненарушена цялост и без следи от замърсяване и захабяване.
4. Хоризонталните и вертикалните комуникации в средствата за подслон да осигуряват свободно придвижване и възможност за маневриране на инвалидни колички и хора с увреждания: във вход, коридори, асансьори, хотелска стая, баня, тоалетна, заведения за хранене и развлечения и други зали.
5. Да се обособят определен брой хотелски стаи в зависимост от капацитета на средството за подслон със: функционално хотелско и санитарно оборудване, уреди и приспособления за максимално преодоляване на архитектурно-социалните бариери при обслужване на хора с увреждания.
6. Предлаганите услуги, които не се осигуряват пряко от хотелиера в средството за подслон, се удостоверяват с договор.
Със символа "*" са отбелязани изискванията, за които се допускат предписания.
Глава втора
МОТЕЛИ, ВИЛНИ И ТУРИСТИЧЕСКИ СЕЛИЩА
Раздел I
Изисквания към изграждане на мотели, вилни и туристически селища
I. 1. Изисквания към изграждането на мотели
Array
Забележки:
1. Хоризонталните и вертикалните комуникации в средствата за подслон да осигуряват свободно придвижване и възможност за маневриране на инвалидни колички и хора с увреждания във вход, коридори, асансьори, хотелска стая, баня, тоалетна, заведения за хранене и развлечения и други зали. Да се обособят определен брой хотелски стаи в зависимост от капацитета на средството за подслон с функционално хотелско и санитарно оборудване, уреди и приспособления за максимално преодоляване на архитектурно-социалните бариери при обслужване на хора с увреждания.
2. Новопостроените и реконструираните обекти следва да бъдат съобразени с разпоредбите на Наредба № 6 от 2003 г. за изграждане на достъпна среда в урбанизираните територии (ДВ, бр. 109 от 2003 г.).
3. Със символ "*" са отбелязани изискванията, за които се допускат предписания.
Array
Забележки:
1. Отделните обекти във вилни и туристически селища трябва да отговарят на изискванията за изграждане, определени за всеки конкретен вид туристически обект.
2. Хоризонталните и вертикалните комуникации в средствата за подслон да осигуряват свободно придвижване и възможност за маневриране на инвалидни колички и хора с увреждания в коридори, асансьори, хотелска стая, баня, тоалетна, заведения за хранене и развлечения и други зали. Да се обособят определен брой хотелски стаи в зависимост от капацитета на средството за подслон с функционално хотелско и санитарно оборудване, уреди и приспособления за максимално преодоляване на архитектурно-социалните бариери при обслужване на хора с увреждания.
3. Новопостроените и реконструираните обекти следва да бъдат съобразени с разпоредбите на Наредба № 6 от 2003 г. за изграждане на достъпна среда в урбанизираните територии (ДВ, бр. 109 от 2003 г.).
4. Със символ "*" са отбелязани изискванията, за които се допускат предписания.
Array
Забележки:
1. За целогодишните средства за подслон заведенията за хранене и развлечения също работят целогодишно.
2. Заведенията за хранене и развлечения подлежат на категоризиране.
Раздел II
Изисквания към обзавеждането и оборудването на мотели, вилни и туристически селища
Array
Забележки:
1. Минималните задължителни изисквания за обзавеждане и оборудване на отделните обекти (вили, хотели, бунгала и др.), включени в рамките на вилно или туристическо селище, са отразени в таблиците за минималните задължителни изисквания за обзавеждане и оборудване на средствата за подслон и местата за настаняване.
2. Хоризонталните и вертикалните комуникации в средствата за подслон да осигуряват свободно придвижване и възможност за маневриране на инвалидни колички и хора с увреждания във вход, коридори, асансьори, хотелска стая, баня, тоалетна, заведения за хранене и развлечения и други зали. Да се обособят определен брой хотелски стаи в зависимост от капацитета на средството за подслон с функционално хотелско и санитарно оборудване, уреди и приспособления за максимално преодоляване на архитектурно-социалните бариери при обслужване на хора с увреждания.
3. Със символ "*" са отбелязани изискванията, за които се допускат предписания.
Раздел III
Изисквания към обслужването на мотели, вилни и туристически селища
Array
Забележки:
1. Със символ "*" са отбелязани изискванията, за които се допускат предписания.
2. Изискванията за обслужване във вилни и туристически селища са посочени в приложенията за съответните обекти, които са включени в тях.
Раздел IV
Изисквания към предлаганите услуги в мотели, вилни и туристически селища
Array
Раздел V
Изисквания за професионална и езикова квалификация на персонала в мотели, вилни и туристически селища
Array
Забележки:
1. Изискванията за висше образование включват образователно-квалификационните степени "магистър", "бакалавър" или "специалист" (колеж) в професионално направление туризъм и/или хранителни технологии.
2. Изискването за средно професионално образование включва средно образование и професионална квалификация, придобити в училища от системата на народната просвета.
3. "Стаж в туризма" е трудов стаж, осигурителен или служебен стаж, придобит в предприятие на едноличен търговец, търговско дружество, юридическо лице или администрация, свързани с туризма или с предлагане на туристически услуги по смисъла на Закона за туризма.
4. Документът за придобита професионална квалификация, издаден след 1.I.2003 г., следва да бъде от професионално училище, професионална гимназия, професионален колеж, център за професионално обучение и др.
5. "Езикова квалификация" е получено образование или обучение по чужд език или на чужд език във висше училище, профилирана гимназия, профилирана паралелка в средно общообразователно училище, гимназия или професионално училище, или езиков курс, или успешно положен изпит.
6. Минималните познания по чужд език изискват познания по езика, свързани с обслужващия процес и задълженията на съответната длъжност (не се изисква документ).
7. Лицата, заемащи посочените длъжности, следва да имат минимални познания по български език.
Заемането на посочените длъжности се удостоверява при проверката на място с трудов договор."
§ 19. се изменя така:
"Приложение № 4 към чл. 3, ал. 1, т. 3, чл. 11, ал. 1 и 4 и чл. 21, ал. 2
Раздел I
Категории на всеки вид самостоятелни заведения за хранене и развлечения
Array
(1) Ресторантите следва да имат мокър бюфет или бар, разположен в търговската зала.
(2) Разположен в средство за подслон или място за настаняване.
(3) Дискотеките да са съобразени с разпоредбите на Наредба № 24 от 2003 г. за санитарно-хигиенните изисквания към дискотеките (обн., ДВ, бр. 95 от 2003 г.; попр., бр. 100 от 2003 г.). Дискотеките на открито трябва да се намират на отстояние най-малко 200 м от средствата за подслон и местата за настаняване. В закритите дискотеки е задължителна шумоизолацията.
Забележки:
1. Новопостроените и реконструираните обекти да са съобразени с разпоредбите на Наредба № 6 от 2003 г. за изграждане на достъпна среда в урбанизираните територии.
2. Местата за паркиране към заведенията за хранене и развлечения да са съобразени с разпоредбите на Наредба № 2 от 2004 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии (обн., ДВ, бр. 86 от 2004 г.; попр., бр. 93 от 2004 г.).
Раздел II
Изисквания към изграждането на заведенията за хранене и развлечения
II.1. Категория "една звезда"
Array
(1) За заведения с капацитет до 30 места се допуска една клетка. За заведения за хранене и развлечения в средства за подслон и места за настаняване се допуска да се ползват други тоалетни клетки от общите части на обекта.
Със символ "*" са отбелязани изискванията, за които се допускат предписания.
II.2. Категория "две звезди"
Array
(1) За заведения с капацитет до 20 места се допуска една клетка. За заведения за хранене и развлечения в средства за подслон и места за настаняване се допуска да се ползват други тоалетни клетки от общите части на обекта. За обекти, проектирани след 1 юни 2003 г., тоалетната трябва да бъде в заведението за хранене и развлечения.
(2) Маси (плотове) за правостоящи в заведения за бързо обслужване и дискотеки.
Със символ "*" са отбелязани изискванията, за които се допускат предписания.
II.3. Категория "три звезди"
Array
(1) За заведения за хранене и развлечения в средства за подслон се допуска общ гардероб.
(2) За заведения за хранене и развлечения в средства за подслон и места за настаняване се допуска да се ползват други тоалетни клетки от общите части на обекта. За обекти, проектирани след 1 юни 2003 г., тоалетната трябва да бъде в заведението за хранене и развлечения.
(3) Според спецификата на заведението.
Със символ "*" са отбелязани изискванията, за които се допускат предписания.
II.4. Категория "четири звезди"
Array
(1) За обекти, проектирани след 1 юни 2003 г., тоалетната трябва да бъде в заведението за хранене и развлечения. За заведения за хранене и развлечения в средства за подслон и места за настаняване се допуска да се ползват други тоалетни клетки от общите части на обекта.
(2) Според спецификата на заведението.
(3) При организиране на приеми и коктейли при следните форми на обслужване: бюфет-маса, блок-маса и шведска маса.
Със символ "*" са отбелязани изискванията, за които се допускат предписания.
II.5. Категория "пет звезди"
Array
(1) За обекти, проектирани след 1 юни 2003 г., тоалетната трябва да бъде в заведението за хранене и развлечения. За заведения за хранене и развлечения в средства за подслон и места за настаняване се допуска да се ползват други тоалетни клетки от общите части на обекта.
(2) При следните форми на обслужване: бюфет-маса, блок-маса и шведска маса.
Със символ "*" са отбелязани изискванията, за които се допускат предписания.
Раздел III
Изисквания към обслужването в заведенията за хранене и развлечения
Array
(1) В заведенията за бързо обслужване масите могат да бъдат без покривки. В специализираните, атракционните и за бързо обслужване заведения могат да се ползват индивидуални малки покривки (тишлайфери).
(2) При обслужване на блок-маса, шведска маса, бюфет-маса един сервитьор обслужва не повече от 50 места за сядане.
(3) Не е задължително за крайпътни обекти извън територията на населените места или селищните образувания.
Със символ "*" са отбелязани изискванията, за които се допускат предписания.
Забележки:
1. Изискванията по точките от раздел "Сервиране" (т. 17 - 31) не са задължителни за заведения за хранене и развлечения на самообслужване.
2. Посудата и приборите в заведения с категория "една звезда", както и в заведения за бързо обслужване тип фаст фууд се допуска да бъдат за еднократна употреба.
3. Посудата и приборите в дадено заведение трябва да бъдат от един стил и вид.
4. Не се допуска сервиране на ястия и напитки в чинии и чаши с нарушена цялост.
Раздел V
Изисквания за професионална и езикова квалификация на персонала в заведения за хранене и развлечения
Array
Забележки:
1. Изискванията за висше образование включват образователно-квалификационните степени "магистър", "бакалавър" или "специалист" (колеж) в професионално направление туризъм и/или хранителни технологии.
2. Изискването за средно професионално образование включва средно образование и професионална квалификация, придобити в училища от системата на народната просвета.
3. "Стаж в туризма" е трудов стаж, осигурителен или служебен стаж, придобит в предприятие на едноличен търговец, търговско дружество, юридическо лице или администрация, свързани с туризма или с предлагане на туристически услуги по смисъла на Закона за туризма.
4. Документът за придобита професионална квалификация, издаден след 1 януари 2003 г., следва да бъде от професионално училище, професионална гимназия, професионален колеж, център за професионално обучение и др.
5. "Езикова квалификация" е получено образование или обучение по чужд език или на чужд език във висше училище, профилирана гимназия, профилирана паралелка в средно общообразователно училище, гимназия или професионално училище, или езиков курс, или успешно положен изпит.
6. Минималните познания по чужд език изискват познания по езика, свързани с обслужващия процес и задълженията на съответната длъжност (не се изисква документ).
7. Лицата, заемащи посочените длъжности, трябва да имат минимални познания по български език.
Заемането на посочените длъжности се удостоверява при проверката на място с трудов договор."
§ 20. В в текста на образеца на заявление думите "министъра на икономиката" се заменят с "председателя на Държавната агенция по туризъм".
§ 21. В в текста на образеца на заявление думите "министъра на икономиката" се заменят с "председателя на Държавната агенция по туризъм".
§ 22. се изменя така:
"Приложение № 9 към чл. 6, ал. 2, т. 5 и чл. 7, ал. 2, т. 2
ФОРМУЛЯР
ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА КАТЕГОРИЯТА НА
СРЕДСТВО ЗА ПОДСЛОН И МЯСТО ЗА НАСТАНЯВАНЕ
Забележка. Попълват се само незащрихованите полета."
§ 23. Навсякъде в наредбата думите "министъра на културата и туризма" и "министърът на културата и туризма" се заменят съответно с "председателя на Държавната агенция по туризъм" и "председателят на Държавната агенция по туризъм".
§ 24. Подадените заявления за определяне на категория се разглеждат, а откритите процедури по категоризиране се довършват по реда на наредбата.
§ 25. Съществуващите към датата на влизане в сила на постановлението центрове към балнеохотели привеждат дейността си в съответствие с изискванията на наредбата в срок една година от влизането й в сила.
§ 26. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив