ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 122 ОТ 26 МАРТ 1997 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ПЕЧАЛБАТА

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 122 ОТ 26 МАРТ 1997 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ПЕЧАЛБАТА

ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 302 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1996 Г.
Обн. ДВ. бр. от 28 Март 1997г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст на чл. 8 става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) В случаите на изплащане на конкретен вид доход по ал. 1 във валута платецът начислява и удържа от брутния му размер дължимия от чуждестранното лице данък в размера по чл. 44 ЗДПч в същата валута и го превежда по съответната валутна сметка, определена от министъра на финансите."
§ 2. Член 9 се изменя така:
"Чл. 9. (1) Когато преди изплащане на доходите по чл. 8, ал. 1 чуждестранното лице удостовери основанията за прилагане на съответната спогодба за избягване на двойното данъчно облагане, платецът удържа данъка съгласно регламентираната в нея данъчна ставка.
(2) Чуждестранното лице декларира основанията за прилагане на спогодбата, като представя чрез платеца на доходите преди изплащането им в данъчната служба по неговото седалище искане по образец, утвърден от министъра на финансите. Искането следва да съдържа следните обстоятелства относно основанията за прилагане на спогодбата, удостоверени в съответствие с компетентността на данъчната администрация на другата държава, а именно, че това лице:
1. е местно за тази държава;
2. е действителен притежател (т.е. собственик, а не само получател) на дохода, реализиран на наша територия, и
3. не притежава място на стопанска дейност или определена база в Република България, от която да произхожда доходът.
(3) Данъчната служба извършва проверка на представеното искане и осъществява контрол относно прилагането на спогодбата.
(4) Когато доходите подлежат на плащане въз основа на договори с продължително действие или на едно и също основание и на едно и също чуждестранно лице, искане по ал. 2 се представя преди първото плащане и в началото на всяка данъчна година. Платецът на доходите е длъжен да уведомява своевременно данъчната служба за всяка промяна в данните по ал. 2."
§ 3. Член 10 се изменя така:
"Чл. 10. (1) Когато е приложена разпоредбата на чл. 8, искане по чл. 9, ал. 2 може да бъде представено до изтичане на сроковете, предвидени в съответната спогодба. В този случай чуждестранното лице прилага и удостоверение по чл. 47, ал. 5 ЗДПч.
(2) При наличие на основанията по чл. 9, ал. 2 и след извършване на данъчна проверка разликата между удържания данък по чл. 8 и този съгласно ставката по съответната спогодба се възстановява на чуждестранното лице, както следва:
1. в пълен размер-когато съгласно спогодбата не се облага с данък при източника конкретният доход, а това се извършва само в държавата на местното лице;
2. частично-когато съгласно спогодбата е предвидено данъчно облагане на конкретния доход както в държавата на местното лице, така и в държавата на източника на неговото възникване.
(3) Данъкът се възстановява от данъчната служба в левове или във валута по посочена от чуждестранното лице сметка."
§ 4. Член 12 се изменя така:
"Чл. 12. Когато българско местно лице по смисъла на съответната спогодба е обложено с данъци в друга държава за реализирани там доходи, размерите на получените от чужбина доходи и платените за тях данъци се отразяват, както следва:
1. когато другата държава е приложила пряко предвидената в спогодбата данъчна ставка за конкретния вид доход, размерът на получения доход се отразява хронологично в съответния отчет за приходите и разходите, а платеният за него данък-в съответната данъчна декларация за авансово (годишно) данъчно облагане, след което се прилага регламентираният в спогодбата метод;
2. когато другата държава е приложила предвидената по националното си данъчно законодателство ставка за конкретния вид доход, размерът на получения доход се отразява хронологично в съответния отчет за приходите и разходите, а платеният за него данък не се отразява като намаление в данъчната декларация за авансово (годишно) данъчно облагане за същия отчетен период. Когато преди изтичане на отчетния период другата държава е приложила ставката по спогодбата и е възстановила съответната част от данъка, се прилага предвиденият в спогодбата метод;
3. в случаите по т. 2, когато по искане на българското местно лице другата държава след изтичане на отчетния период е приложила данъчната ставка по спогодбата за конкретния вид доход и е възстановила частта от удържания данък, се прилага регламентираният в спогодбата метод. Възстановеният данък се отчита като извънреден приход в текущия отчетен период."
§ 5. Член 13 се изменя така:
"Чл. 13. Местните лица подават заедно с данъчната си декларация доказателства за прилагане на съответната спогодба-документ, издаден от другата държава, удостоверяващ вида и размера на получения от чужбина доход и/или печалба, приложената данъчна ставка и сумата на платения данък."
§ 6. В чл. 14 се правят следните изменения:
1. Текстът на чл. 14 се изменя така:
"Чл. 14. Регламентираните в спогодбите методи за избягване на двойното данъчно облагане се прилагат, както следва:".
2. В т. 1 буква "г" се заличава.
3. В т. 2 се правят следните изменения и допълнения:
а) в буква "а" думите "обложения с данък доход" се заменят с "обложените с данък печалба и/или доход";
б) в буква "б", изречение първо след думата "печалбата" се добавя "и/или дохода", а в изречение второ след думите "сума на" се добавя "печалбата и/или".
§ 7. В чл. 31 се правят следните изменения:
1. В изречение първо думите "през предходния отчетен период" се заличават.
2. В изречение второ думите "през следващия отчетен период" се заличават.
§ 8. В чл. 43 думите "за срок 5 години от влизането му в сила" се заменят с "до 31 декември 2000 г.".
§ 9. В заглавието на глава осма се добавят думите "и данък за общините".
§ 10. Член 47 се изменя така:
"Чл. 47. (1) Преотстъпването на средствата по реда на чл. 57, ал. 1 и 3 ЗДПч се извършва текущо с подаването на данъчните декларации за определяне на месечните (тримесечните) авансови вноски за данък върху печалбата и данък за общините.
(2) Годишният размер на преотстъпените данък върху печалбата и данък за общините се установява с годишната данъчна декларация.
(3) При установяване на разлики между авансово начислените преотстъпени данък върху печалбата и данък за общините и годишния размер на преотстъпените данъци се извършва преразчитане за установените положителни или отрицателни разлики.
(4) Преотстъпените средства по ал. 1 на юридическите лица-специализирани предприятия, кооперации и обособени производствени единици, членуващи в националните организации на инвалиди и в организации за инвалиди, се разходват за рехабилитация и социална интеграция на инвалидите.
§ 11. В чл. 47 досегашната ал. 2 става чл. 47а и се изменя така:
"Чл. 47а. Данъкът върху печалбата, преотстъпен по чл. 57а ЗДПч, се превежда на Министерството на отбраната в сроковете, определени в чл. 49 и 54 ЗДПч."
§ 12. В чл. 48 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се отменя.
2. Досегашните ал. 3, 4 и 5 стават съответно ал. 2, 3 и 4.
§ 13. В чл. 49 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Преотстъпването на данъка върху печалбата по реда на чл. 58 ЗДПч се извършва текущо с подаването на данъчните декларации за месечните (тримесечните) авансови вноски за данък върху печалбата и данък за общините."
2. Създават се нови ал. 2 и 3:
"(2) Годишният размер на преотстъпения данък върху печалбата се установява с годишната данъчна декларация.
(3) При установяване на разлики между авансово начисления преотстъпен данък върху печалбата и годишния размер на преотстъпения данък се извършва преразчитане за установените положителни или отрицателни разлики."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 4 и в нея се правят следните изменения и допълнения:
а) след думите "ЗДПч" се поставя запетая и се добавя "с подаването на годишната данъчна декларация";
б) точка 2 се изменя така:
"2. за инвестиране в дълготрайни материални активи в същото дружество в размер не по-малко от 50 на сто от преотстъпения данък;".
§ 14. В чл. 52 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Разпоредбата на ал. 1, т. 4 не се прилага в случаите, когато печалбата на кооперациите се инвестира в създаването, разширяването и обновяването на лозови насаждения, за придобиване, модернизация на машини и съоръжения и внедряване на нови технологии в лозарството и винопроизводството."
§ 15. В чл. 53 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Преотстъпването на данъка върху печалбата по реда на чл. 60 ЗДПч се извършва текущо, с подаването на данъчните декларации за месечните (тримесечните) авансови вноски за данък върху печалбата и данък за общините."
2. В ал. 6 след думите "ал. 5" се поставя запетая и се добавя "с подаването на годишната данъчна декларация".
3. В ал. 7 думите "следващата календарна" се заменят с "текущата отчетна".
4. Създават се ал. 8 и 9:
"(8) Годишният размер на преотстъпения данък върху печалбата се установява с годишната данъчна декларация.
(9) При установяване на разлики между авансово начисления преотстъпен данък върху печалбата и годишния размер на преотстъпения данък се извършва преразчитане за установените положителни или отрицателни разлики."
§ 16. В чл. 54 се създава ал. 3:
"(3) В случаите, когато дълготрайните материални активи не са налични в края на двегодишния срок, за целите на данъчното облагане финансовият резултат се увеличава с размера на преотстъпения данък по чл. 58 и 60 ЗДПч."
§ 17. В чл. 56 числото "57" се заменя с "57а".
§ 18. В чл. 57 думите "на следващата година" се заличават, а думите "чл. 59 ЗДПч" се заменят с "чл. 58, 59 и 60 ЗДПч".
§ 19. В чл. 59 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 2 и 3 се отменят.
2. Досегашната ал. 4 става ал. 2 и в нея числото "VI" се заменя със "VII".
3. Създава се нова ал. 3:
"(3) Данъчно задължените лица, на които се преотстъпва данъкът върху печалбата и данъкът за общините по реда на глава осма, раздел VI ЗДПч, правят тримесечни вноски за фонд "Мелиорации"."
§ 20. В чл. 61 ал. 1 се изменя така:
"(1) На пренасяне (приспадане) подлежи отрицателният финансов резултат преди данъчното преобразуване, намален със сумите по чл. 16, ал. 2, с изключение на сумите по чл. 16, ал. 2, т. 5, 12, 15, 18, 20 и 21 ЗДПч."
§ 21. В чл. 62, т. 4 думата "ЗДОД" се заменя с "чл. 17 от Закона за данъчното производство".
§ 22. В чл. 64 ал. 4 се отменя.
§ 23. В чл. 68, ал. 2 се правят следните изменения:
1. Точка 3 се изменя така:
"3. когато данъчно задълженото лице не е начислило и внесло дължимите авансови вноски, лихви се дължат от момента, в който е изтекъл законоустановеният срок за внасянето им, до датата на подаване на годишната данъчна декларация;".
2. Създава се нова т. 4:
"4. когато данъчно задълженото лице не е внесло дължимия годишен данък, лихви се начисляват върху невнесения размер на годишния данък от деня, следващ датата на подаването на годишната данъчна декларация, до датата на окончателното му издължаване;".
3. Досегашната т. 4 става т. 5.
§ 24. В § 1 от допълнителната разпоредба се създава т. 13:
"13. "Рехабилитация" и "Социална интеграция" се определят съгласно § 1, т. 1, 2 и 7 от допълнителната разпоредба на Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите."
§ 25. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. В § 10 се създават ал. 14 и 15:
"(14) При попълването на годишната данъчна декларация за 1996 г. банките не следва да включват в ограничителното условие по шифър 058 резервите, формирани по реда на чл. 26 от Закона за банките и кредитното дело и отразени по шифър 056.
(15) Направените вноски за доброволно пенсионно осигуряване за сметка на работодателя, определени съгласно сключения колективен трудов договор по реда на чл. 50 от Кодекса на труда, се считат за социални разходи по смисъла на § 1, т. 12 от допълнителната разпоредба на ЗДПч."
2. Създава се нов § 17:
"§ 17. (1) Когато годишната облагаема печалба през предходната година е над 2 млн. лв., данъчно задължените лица правят месечни авансови вноски в размера, предвиден в чл. 42, ал. 1 ЗДПч.
(2) В случаите, когато годишната облагаема печалба през предходната година е под 2 млн. лв., данъчно задължените лица правят тримесечни авансови вноски в размера, предвиден в чл. 42, ал. 2 ЗДПч.
(3) Новообразуваните лица и тези, които са отчели загуба през предходната година, правят тримесечни авансови вноски в размера, предвиден в чл. 42, ал. 2 ЗДПч.
(4) След изтичане на данъчния период окончателният размер на данъка върху печалбата се определя с годишната данъчна декларация съобразно размера на годишната облагаема печалба съгласно изискванията на чл. 42 ЗДПч."
3. Досегашните § 17 и 18 стават съответно § 18 и 19.
§ 26. (1) Получените през 1996 г. приходи от учредителния капитал на приватизационните фондове се разсрочват като приходи за бъдещи периоди до 31 декември 1997 г.
(2) Извършените текущи разходи през 1996 г. за издръжка на приватизационните фондове се отчитат като разходи за бъдещи периоди до 31 декември 1997 г.
(3) Признаването на разсрочените по ал. 1 и 2 приходи и разходи се извършва текущо през 1997 г. по 1/12 част месечно.
(4) Получените от приватизационните фондове през 1996 г. приходи и извършените разходи извън случаите по ал. 1 и 2 се отчитат текущо съгласно изискванията на Закона за счетоводството, Националния сметкоплан и Националните счетоводни стандарти.
§ 27. Постановлението влиза в сила от деня на влизането в сила на Закона за данък върху печалбата (обн., ДВ, бр. 59 от 1996 г.; изм., бр. 110 от 1996 г. и бр. 16 от 1997 г.).
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив