ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 136 ОТ 10 ЮНИ 2008 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ПРЕДВАРИТЕЛНО ОПАКОВАНИТЕ КОЛИЧЕСТВА ПРОДУКТИ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 41 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ДВ, БР. 19 ОТ 2003 Г.)

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 136 ОТ 10 ЮНИ 2008 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ПРЕДВАРИТЕЛНО ОПАКОВАНИТЕ КОЛИЧЕСТВА ПРОДУКТИ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 41 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ДВ, БР. 19 ОТ 2003 Г.)

В сила от 17.06.2008 г.
Обн. ДВ. бр. от 17 Юни 2008г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В т. 2 се изменя така:
"2. редовете от задължителни стойности на номиналните количества на предварително опакованите продукти с еднакви количества и видовете продукти, за които те се отнасят;".
§ 2. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1:
а) в основния текст думите "опакованите количества продукти" се заменят с "опакованите продукти с еднакви количества";
б) точка 1 се изменя така:
"1. течности, твърди, полутвърди и полутечни продукти, смеси от парчета или смеси от цели твърди хранителни продукти с течности, предназначени за продажба по маса или по обем в еднакви номинални количества, стойностите на които са предварително избрани и означени върху опаковката от производителя;";
в) точка 2 се отменя.
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Наредбата не се прилага за предварително опакованите течности с еднакви количества, определени в приложение № 1, които се продават в безмитни магазини за консумация извън Европейския съюз."
§ 3. Наименованието на се изменя така:
"Редове от задължителни стойности на номиналните количества на предварително опакованите продукти с еднакви количества и видове продукти, за които те се отнасят".
§ 4. В се правят следните изменения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) Редовете от задължителни стойности на номиналните количества и продуктите, за които те се отнасят, се определят в приложение № 1.
(2) Производителите на определените в приложение № 1 продукти избират стойности на номиналните им количества само от редовете, определени в това приложение."
2. Алинея 3 се отменя.
§ 5. В думите "номинални стойности" се заменят със "стойности на номиналните количества".
§ 6. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Изискванията на този раздел се отнасят за действителното съдържание на предварително опакованите продукти, което е количеството (масата или обемът) на продукта, което действително се съдържа в опаковката, наречено по-нататък "действително нетно количество"."
2. В ал. 2 :
а) точка 2 се отменя;
б) точка 3 се изменя така:
"3. предварително опакованите продукти с различни количества, предназначени за продажба по маса в индивидуално измерени количества, стойностите на които са означени върху опаковката от производителя след измерването им."
§ 7. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1:
а) точка 1 се изменя така:
"1. средноаритметичното на действителните нетни количества на продуктите в партидата да е по-голямо или равно на означеното на предварително опакования продукт номинално количество;";
б) точка 3 се изменя така:
"3. партидата да не съдържа дефектни предварително опаковани продукти, чието отрицателно отклонение е два пъти по-голямо от допустимото отрицателно отклонение за означеното на предварително опакования продукт номинално количество."
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Допустимите отрицателни отклонения от означеното на предварително опакования продукт номинално количество за продуктите с еднакви количества се определят в приложение № 4."
3. Алинеи 4 и 5 се изменят така:
"(4) Когато продуктите са в аерозолна форма и върху опаковката се означават номиналният обем и номиналната маса на продукта, изискванията на ал. 1 се отнасят и за двете обявени количества.
(5) Предварително опакованите продукти с еднакви количества в партида, която отговаря на изискванията на ал. 1, могат да бъдат означени със знак "е"."
§ 8. В се правят следните изменения:
1. В основния текст думите "нетните им количества" се заменят с "действителните им нетни количества".
2. В т. 1 думите "нетното количество" се заменят с "действителното нетно количество".
3. В т. 2 думите "нетните количества" се заменят с "действителните нетни количества".
§ 9. и се отменят.
§ 10. В думите "Нетното количество" се заменят с "Действителното нетно количество".
§ 11. В думите "нетното количество" се заменят с "действителното нетно количество".
§ 12. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "Нетните количества" се заменят с "Действителните нетни количества".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Към опаковката спадат и се измерва тарата на всякакъв вид обвивки от хартия, изкуствени материали, фолио, текстилна тъкан, пластмаса, метал, стъкло, етикети, бандероли, лепило, пломби, клипсът на края на колбасите и др.".
3. Алинея 3 се отменя.
§ 13. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1:
а) в основния текст думите "Нетното количество" се заменят с "Действителното нетно количество";
б) в т. 2, буква "а" думите "нетната маса" се заменят с "действителната нетна маса".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Стойностите на действителните нетни количества на предварително опакованите продукти, продавани по обем, трябва да се измерват при или да се коригират до температура 20°С независимо от температурата, при която са произведени продуктите. Това правило не се прилага спрямо дълбоко замразени или замразени продукти."
§ 14. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 и 2 думите "нетното количество" се заменят с "действителното нетно количество".
2. В ал. 3 думите "нетните количества" се заменят с "действителните нетни количества".
3. Създава се ал. 4:
"(4) Когато грешките на използваните средства за измерване не осигуряват спазване на изискванията на ал. 1 и 2, производителят може да ги компенсира с препълване."
§ 15. В думите "нетните количества" се заменят с "действителните нетни количества".
§ 16. В наименованието на думите "нетните количества" се заменят с "действителните нетни количества".
§ 17. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1:
а) в основния текст думите "нетните количества" се заменят с "действителните нетни количества";
б) в т. 1 текстът след думите "еднакви количества" се заличава.
2. В ал. 2:
а) точка 2 се отменя;
б) в т. 3 думите "нетното количество" се заменят с "действителното нетно количество".
§ 18. В т. 1 се изменя така:
"1. отклонение от обявеното номинално количество на средноаритметичното на нетните количества на продуктите в извадката;".
§ 19. В ал. 3 се отменя.
§ 20. и се отменят.
§ 21. В след думата "продукти" се добавя "от партиди".
§ 22. В думите "и лицата, които произвеждат хляб" се заличават.
§ 23. В ал. 2 се изменя така:
"(2) Стойността на обявеното количество се следва от означението или ако е подходящо наименованието на единицата за измерване."
§ 24. Наименованието "Допълнителна разпоредба" се заменя с "" и в тях се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се т. 2а:
"2а. "Опаковка" е всеки елемент от предварително опакования продукт, който е предназначен да бъде отстранен при употребата му, с изключение на елементите, които естествено се съдържат в продукта. Употребата включва консумиране, разходване или подлагане на обработка."
2. Точка 3 се отменя.
3. Създава се т. 3а:
"3а. "Склад на производителя" е мястото, от което окончателно окачествените продукти преминават от етапа на производство към етапа на разпространение и/или употреба."
§ 25. Създава се :
"§ 1а. С наредбата се въвеждат изискванията на:
1. Директива 2007/45/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 септември 2007 г. за определяне на правила за номиналните количества за предварително опаковани продукти, за отмяна на директиви 75/106/ЕИО и 80/232/ЕИО на Съвета и за изменение на Директива 76/211/ЕИО на Съвета (ОВ, L 247, 21.9.2007 г.);
2. Директива 76/211/ЕИО относно сближаване законодателствата на държавите членки относно определянето на теглото и обема на някои продукти в готови опаковки (ОВ, L 46, 21.2.1976 г.), последно изменена с Директива 2007/45/ЕО."
§ 26. (В сила от 11.04.2009 г.) се изменя така:
"Приложение № 1 към чл. 2, ал. 2 и чл. 3, ал. 1 и 2
Array
"
§ 27. (В сила от 11.04.2009 г.) се отменя.
§ 28. се изменя така:
"Приложение № 3 към чл. 7, ал. 1, т. 2 и чл. 18, ал. 2, т. 1
Референтен метод за извадков (статистически) контрол на предварително опаковани продукти с еднакви количества
Референтният метод за статистически контрол на партида от предварително опаковани продукти с еднакви количества се прилага от органите на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор и включва проверка:
А. На нетните количества на предварително опаковани продукти в извадката
Б. За наличие на дефектни предварително опаковани продукти, чието отрицателно отклонение е два пъти по-голямо от допустимото отрицателно отклонение за означеното на предварително опакования продукт номинално количество
В. На средноаритметичното на действителните нетни количества на продуктите в извадката
Партидата се приема за съответстваща на изискванията към нетните количества на продуктите, когато резултатите от трите проверки удовлетворяват изискванията на критериите за приемане по смисъла на тези проверки.
Партидата, която се подлага на контрол, трябва да е съставена от продукти с еднакви номинални количества от един и същ вид и една и съща производствена серия, в еднакви опаковки, опаковани на едно и също място.
Размерът на контролираната партида се определя:
1. в цеха, когато контролът се извършва на края на поточната линия - от произведените опаковки за един час, при максимален ритъм на производство, при който не се предприемат коригиращи действия извън нормално предвидените;
2. в склада - като количество едновременно доставени готови опаковки с един документ за доставка на склад или от броя еднородни опаковки, намиращи се в наличност в склада.
Когато размерът на контролираната партида надвишава 10 000 продукта, размерът й се ограничава до 10 000 продукта.
За партида, размерът на която е до 100 бр. опаковки, се прилага пълен 100-процентов контрол без разрушаване целостта на опаковката.
При извършване на контрола допуснатата грешка при измерване на нетното количество не трябва да превишава 1/5 от допустимото отрицателно отклонение за обявеното номинално количество на предварително опакования продукт.
А. Проверка на нетните количества на предварително опаковани продукти в извадката
I. Извадков (статистически) контрол
За целите на тази проверка се прилага двустепенен план за вземане на извадка, когато се извършва контрол без разрушаване целостта на опаковката, и едностепенен план за вземане на извадка, когато се извършва контрол, при който се разрушава целостта на опаковката.
Размерът на извадката се определя в зависимост от размера на контролираната партида от таблица 1 - за случаите на контрол без разрушаване целостта на опаковката, и от таблица 2 - за случаите на контрол чрез разрушаване целостта на опаковката.
От партидата се изтегля случайна извадка, която трябва да съдържа достатъчен брой опаковки, за да може да бъдат изтеглени от нея подизвадки.
Подизвадките, необходими за проверките, се изтеглят от първата извадка на случаен принцип и се номерират. Процедурата по номерирането трябва да бъде извършена, преди да започне процедурата по определяне на нетното количество на продуктите.
Определят се нетните количества на продуктите и резултатите от измерванията се записват в протокол. Отчита се броят на дефектните опаковки.
Решението за приемане или отхвърляне на партидата за целите на тази проверка се взема по алтернативен признак - брой на дефектните опаковки в извадката, който се сравнява с приемателните или отхвърлящите числа от:
1. таблица 1 - за случаите на контрол без разрушаване целостта на опаковката;
2. таблица 2 - за случаите на контрол чрез разрушаване целостта на опаковката.
Контрол без разрушаване целостта на опаковката
При двустепенен план за вземане на извадка първият брой предварително опаковани продукти, на които се определя нетното количество, е равен на броя на опаковките в първата подизвадка и:
1. когато броят на дефектните опаковки, установен в първата подизвадка, е по-малък или равен на първото приемателно число, партидата се приема по смисъла на тази проверка;
2. когато броят на дефектните опаковки, установен в първата подизвадка, е равен или по-голям от първото число на отхвърляне, партидата се приема за несъответстваща по смисъла на тази проверка;
3. когато броят на дефектните опаковки в първата подизвадка се намира между първото приемателно число и първото число на отхвърляне, се определя нетното количество на опаковките във втората подизвадка.
Дефектните продукти от първата и втората подизвадка се сумират и:
1. когато общият брой дефектни опаковки е по-малък или равен на второто приемателно число, партидата се приема по смисъла на тази проверка;
2. когато общият брой дефектни опаковки е по-голям или равен на второто число на отхвърляне, партидата се приема за несъответстваща по смисъла на тази проверка.
Array
Контрол чрез разрушаване целостта на опаковката
Органите на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор прилагат контрол чрез разрушаване целостта на опаковката само когато контролът не може да бъде извършен без разрушаване целостта на опаковката и:
1. няма в наличност празни опаковки от същия вид и материал;
2. стандартното отклонение на тарата е по-голямо от 1/10 от допустимото отрицателно отклонение за обявеното номинално количество.
При този контрол се прилага едностепенен план за вземане на извадка, в който броят на проверените опаковки е равен на броя на опаковките в извадката, и:
1. когато броят на дефектните опаковки е по-малък или равен на приемателното число, партидата се приема по смисъла на тази проверка;
2. когато броят на дефектните опаковки е равен или по-голям от отхвърлящото число, партидата се приема за несъответстваща по смисъла на тази проверка.
Критерии за приемане или отхвърляне на партиди от предварително опаковани продукти с еднакви количества, проверени чрез разрушаване целостта на опаковката
Array
Критериите за приемане и критериите за отхвърляне от таблици 1 и 2 съответстват на определените в български стандарт, идентичен на ISO 2859.
II. Пълен 100-процентов контрол на всички опаковки от партидата
Прилага се, когато размерът на партидата е до 100 опаковки. Прилага се само контрол без разрушаване целостта на опаковката. Партидата се приема по смисъла на тази проверка, когато не съдържа повече от 2,5 на сто дефектни опаковки.
Б. Проверка за наличие на дефектни предварително опаковани продукти, чието отрицателно отклонение е два пъти по-голямо от допустимото отрицателно отклонение за означеното на предварително опакования продукт номинално количество
Отчита се броят на установените при проверката по буква А дефектни продукти, чието отрицателно отклонение е два пъти по-голямо от допустимото отрицателно отклонение за означеното на предварително опакования продукт номинално количество.
Контролираната партида от предварително опаковани продукти с еднакви количества се приема по смисъла на тази проверка, когато не съдържа дефектни предварително опаковани продукти, чието отрицателно отклонение е два пъти по-голямо от допустимото отрицателно отклонение за продукта.
В. Проверка на средноаритметичното на действителните нетни количества на продуктите в извадката
I. Извадков (статистически) контрол
Контролираната партида от предварително опаковани продукти с еднакви количества се приема по смисъла на тази проверка, когато средноаритметичната стойност
на действителните нетни количества xi на предварително опакованите n броя продукти в извадката е по-голяма от стойността на критерия за приемане:
където:
Q е означеното на опаковката на продукта номинално количество;
s - средноквадратичното отклонение на действителните нетни количества на продуктите в извадката;
n - броят на продуктите в извадката;
са квантилите на разпределение на Стюдент, с n = n - 1 степени на свобода, с доверителен интервал на покритие (1 - ) = 0,995;
е стойността на критерия за приемане.
Изчисления
1. Средноаритметичното на действителните нетни количества на продуктите в извадката
Когато x е определената стойност на действителното нетно количество на i-тата единица в извадката, съдържаща n единици, тогава средното аритметично на определените нетни количества за извадката се получава чрез следното изчисление:
2. Средноквадратично отклонение s
Стойността на средноквадратичното отклонение се изчислява по следната формула:
Критерии за приемане или отхвърляне на партиди от предварително опаковани продукти с еднакви количества, проверени без разрушаване целостта на опаковката
Таблица 3
Критерии за приемане или отхвърляне на партиди от предварително опаковани продукти с еднакви количества, проверени чрез разрушаване целостта на опаковката
Таблица 4
Стойностите на отношението на
от критериите за приемане и критериите за отхвърляне в таблици 3 и 4 съответстват на определените в български стандарт, идентичен на ISO 2854, таблица "А", едностранен критерий, буква "а".
II. Пълен 100-процентов контрол на всички опаковки от партидата
Прилага се, когато размерът на партидата е до 100 опаковки. Партидата се приема по смисъла на тази проверка, когато средноаритметичното нетно количество е по-голямо или равно на обявеното върху опаковката номинално количество."
§ 29. В наименованието на думите "номинално количество на" се заменят с "означеното на предварително опакования продукт номинално количество за".
§ 30. се отменя.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив