ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 143 ОТ 5 ЮЛИ 1999 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И НАЛАГАНЕ НА САНКЦИИ ПРИ УВРЕЖДАНЕ ИЛИ ПРИ ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА НАД ДОПУСТИМИТЕ НОРМИ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 24 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1993 Г.

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 143 ОТ 5 ЮЛИ 1999 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И НАЛАГАНЕ НА САНКЦИИ ПРИ УВРЕЖДАНЕ ИЛИ ПРИ ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА НАД ДОПУСТИМИТЕ НОРМИ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 24 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1993 Г.

В СИЛА ОТ 5 ЮЛИ 1999 Г.
Обн. ДВ. бр. от 13 Юли 1999г.,
попр. ДВ. бр. от 7 Септември 1999г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В се правят следните изменения:
1. Алинея 2 се отменя.
2. Алинея 3 става ал. 2, като думата "изпраща" се заменя с "връчва".
3. Алинея 4 става ал. 3 и след думите "районна инспекция за опазване на околната среда" се добавя "и водите или дирекция на национален парк".
§ 2. В след думите "в присъствието на" текстът до края се изменя така: "законния представител на лицето, чийто обект е източник на замърсяване или увреждане на околната среда."
§ 3. В числото "20" се заменя с думите "30, а за февруари до 28" и след думите "районните инспекции по околната среда" се добавя "и водите и дирекциите на националните паркове".
§ 4. В се изменя така:
"(2) Санкцията се прекратява или намалява от деня, посочен в предявеното искане, в случай че:
1. резултатите от нови контролни проверки и измервания доказват прекратяване или намаляване на увреждането или замърсяването;
2. временно или постоянно е спряна дейността, предизвикала нарушението, при предварително уведомяване на контролния орган."
§ 5. В се правят следните изменения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) При неизпълнение на условията по ал. 1 министърът на околната среда и водите постановява заплащане на дължимата месечна санкция в пълен размер за целия първоначален период, за който е била наложена санкция при начисляване на законната лихва."
2. Създава се ал. 3:
"(3) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага, когато за санкционирания обект е утвърдена временна норма съгласно чл. 10 от Закона за чистотата на атмосферния въздух, Наредба № 1 на министъра на околната среда и водите от 1998 г. за условията и реда за утвърждаване на временни норми за емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от неподвижни действащи обекти (ДВ, бр. 51 от 1998 г.) и Наредба № 3 на министъра на околната среда и водите от 1998 г. за условията и реда за утвърждаване на временни норми за емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от неподвижни действащи обекти, свързани с националния горивно-енергиен баланс на страната (ДВ, бр. 51 от 1998 г.)."
§ 6. В се правят следните изменения:
1. Точка 1 се изменя така:
"1. три пъти, когато замърсяването е в границите на национален парк, резерват или на санитарноохранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване;".
2. В т. 2 след думите "защитени територии" текстът до края се изменя така: "или в зоните на съществуващо и перспективно водоползване на морското крайбрежие.".
§ 7. В се правят следните изменения:
1. Създава се нова ал. 4:
"(4) Когато за даден обект е утвърдена временна норма съгласно Закона за чистотата на атмосферния въздух, Наредба № 1 от 1998 г. за условията и реда за утвърждаване на временни норми за емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от неподвижни действащи обекти и/или Наредба № 3 от 1998 г. за условията и реда за утвърждаване на временни норми за емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от неподвижни действащи обекти, свързани с националния горивно-енергиен баланс на страната, във формулата за определяне на размера на санкцията като допустима се прилага тази норма."
2. Досегашната ал. 4 става ал. 5, като след думите "по отношение на серен" текстът до края се изменя така: "диоксид, като се използва стойността от първия ред на единичния размер на санкцията, или мед, или фенол, в зависимост от характера на веществото съгласно т. 3 на същото приложение."
3. Досегашната ал. 5 става ал. 6.
§ 8. В заглавието на раздел III след думите "земната повърхност" се добавя "и почвата".
§ 9. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) На юридическите лица, които причиняват увреждане или замърсяване на земната повърхност и почвата с отпадъци и опасни вещества, се налагат санкции."
2. В ал. 2 след думите "земната повърхност" се добавя "и почвата".
3. В ал. 3 след думите "земната повърхност" се добавя "и почвата".
4. Създава се нова ал. 4:
"(4) За приватизирани обекти при констатирани стари замърсявания или увреждания на земната повърхност и почвата на лицето, чийто обект замърсява или уврежда земната повърхност и почвата, се налага имуществена санкция за разликата в нивата на констатираното при проверката замърсяване или увреждане и констатираното замърсяване или увреждане преди приватизацията на обекта."
5. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея т. 1 и 2 се изменят, както следва:
"1. три пъти, когато увреждането или замърсяването на земната повърхност и почвата е в границите на национален парк, резерват или на санитарноохранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване;
2. два пъти, когато увреждането или замърсяването на земната повърхност и почвата е в границите на останалите видове защитени територии или в зоните на съществуващо и перспективно водоползване на морското крайбрежие."
6. Досегашната ал. 5 става ал. 6 и в нея думите "ал. 1, 2, 3 и 4" се заменят с "ал. 1, 2, 3, 4 и 5".
§ 10. В към чл. 8 се правят следните изменения:
1. Точка 1 се изменя така:
"1. (Попр. - ДВ, бр. 79 от 1999 г.) Таблица за замърсяващи вещества и показатели и единични размери на санкциите при замърсяване на водните течения и басейни
Array
* Санкцията по пореден № 1 се налага само за един от трите показателя, определен от контролния орган, в зависимост от характера на отпадъчните води."
2. В т. 2 буква "б" се изменя така:
"б) за показателя активна реакция (рН) се прилага формулата за води с алкална реакция:
А = Q(Кф-Кн)Т.С,
или формулата за води с кисела реакция:
А = Q(Кн-Кф)Т.С,
където
А е размерът на санкцията - лв./месец;
Кн - нормата за допустима стойност на активната реакция (рН), определена съгласно действащите нормативни изисквания;
Кф - фактическата стойност на активната реакция (рН);
Q - дебитът на отпадъчните води - л/сек.;
Т - времето, през което се изпускат отпадъчните води - ч./месец;
С - размерът на санкцията в левове за единица рН превишение на литър отпадъчни води."
§ 11. Точка 1 на към чл. 9 се изменя така:
"1. (Попр. - ДВ, бр. 79 от 1999 г.) Таблица за замърсяващите вещества и единичните размери на санкциите при замърсяване на атмосферния въздух
Array
§ 12. В т. 3 на приложение № 2 към чл. 9 се прави следното изменение за Сj:
"Сj - единичният размер от първия ред на санкцията за серен диоксид, когато замърсяващото вещество е газо- или парообразно, мед - когато замърсяващото вещество е аерозол и фенол за летливи органични съединения - лв./кг".
§ 13. Точка 4 на приложение № 2 към чл. 9 се изменя така:
"4. Таблица за единичните размери на санкциите за вещества, предизвикващи неприятни миризми
Array
§ 14. към чл. 10 се изменя така:
"1. Таблица за видовете замърсители и увреждания на земната повърхност и почвата и единичните размери на санкциите
Array
2. Размерът на санкциите за отделните замърсители, с изключение на тежки метали, металоиди, пестициди и нефтопродукти, се определя по формулата:
А = S.С,
където
А е размерът на санкцията - лв.;
S - замърсената или увредената площ - кв. м;
С - размерът на санкцията за замърсяване или увреждане на 1 кв. м площ.
3. Размерът на санкциите за тежки метали, металоиди, пестициди и нефтопродукти се определя по формулата:
А = К.S.С,
където
А е размерът на санкцията - лв.;
К - коефициентът, отразяващ степента на замърсяване;
    Кф  
К =   , където
    Кн  
Кф е фактическото съдържание на замърсяващо вещество - мг/кг;
Кн - пределно допустимата концентрация - мг/кг;
S - замърсената или увредената площ - кв. м;
С - размерът на санкцията за замърсяване или за увреждане на 1 кв. м площ.
4. За приватизирани обекти при констатирани стари замърсявания и увреждания размерът на санкциите по т. 2 и 3 се определя, като:
а) за S се прилага формулата:
S = S - S
където
S е замърсената или увредената площ - кв. м;
S - замърсената или увредената площ в момента на проверката - кв. м;
S - замърсената или увредената площ преди приватизацията на обекта - кв. м;
б) за коефициента К се прилага формулата:
Кф е фактическото съдържание на замърсяващото вещество в момента на проверката - мг/кг;
Кф - фактическото съдържание на замърсяващото вещество преди приватизацията - мг/кг;
Кн - пределно допустимата концентрация - мг/кг.
5. Общият размер на санкцията се определя като сбор от санкциите, изчислени поотделно за всеки вид замърсител или причинено увреждане на земната повърхност и почвата съгласно т. 1 на приложение № 3.
6. В случаите, когато замърсяването е извършено със смесени отпадъци от различен вид, размерът на санкцията се определя за отпадъка с най-висок единичен размер по формулите, дадени в т. 2, 3 и 4 на приложение № 3."
§ 15. Точка 1 на към чл. 11 се изменя така:
"1. Места на шумово натоварване и размер на санкцията за единица превишение над допустимите норми
Array
§ 16. Точка 2 на приложение № 4 към чл. 11 се изменя така:
"2. Честотен обхват и напрегнатост или плътност на енергийния поток на електромагнитните полета (ЕМП) и размер на санкцията за единица превишение на нормите
Array
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив