ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 222 ОТ 13 СЕПТЕМВРИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ВПИСВАНЕ В РЕГИСТЪРА И ЗА ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ДЕЙНОСТТА НА ЛИЦАТА, КОИТО ОСЪЩЕСТВЯВАТ ДЕЙНОСТ ПО ДОБИВАНЕ, ПРЕРАБОТВАНЕ И СДЕЛКИ С БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ И СКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ И ИЗДЕЛИЯ СЪС И ОТ ТЯХ ПО ЗАНЯТИЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 181 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2004 Г. (ДВ, БР. 69 ОТ 2004 Г.)
В сила от деня, следващ деня на обнародването в "Официален вестник" на Европейския съюз на регламента на Европейската комисия, с който Приложение III на Регламент (ЕО) 2368/2002 на Съвета относно въвеждането на схема за сертифициране в рамките на Кимбърлийския процес се допълва с адреса и задачите на българския Орган на Общността
Обн. ДВ. бр. от 21 Септември 2007г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В се изменят така:
"(2) Вписването в регистъра по ал. 1 се извършва въз основа на писмено заявление по образец съгласно приложение № 1, към което се прилагат следните документи в оригинал или заверено копие:
1. копие от решението на окръжния съд по седалището на лицето за вписване в търговския регистър и удостоверение за актуално състояние, валидно към датата на подаване на заявлението;
2. регистрационно удостоверение или карта за идентификация по регистър БУЛСТАТ;
3. удостоверение за данъчна регистрация;
4. свидетелства за съдимост на физическите лица, представляващи търговеца, както и на лицата, заявени за вписване в регистъра за осъществяване на заявените за регистрация дейности по наредбата;
5. документ за платена държавна такса;
6. други документи съобразно конкретния случай, ако са изрично предвидени в наредбата.
(3) Лицата, регистрирани в държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, прилагат към заявлението следните документи в оригинал или заверено копие:
1. документ за актуална търговска регистрация по националното законодателство, издаден от компетентен орган на съответната държава;
2. регистрационно удостоверение или карта за идентификация по регистър БУЛСТАТ;
3. документ, удостоверяващ правото на лицата по националното им законодателство да извършват сделки и действия с благородни метали и скъпоценни камъни;
4. копие от документа за самоличност на лицето, което представлява заявителя;
5. документ за платена държавна такса;
6. други документи съобразно конкретния случай, ако са изрично предвидени в наредбата.
(4) Лицата, регистрирани в държава - членка на Европейския съюз, осъществяващи дейности с необработени диаманти, прилагат към заявлението за регистрация следните документи в оригинал или заверено копие:
1. документ за актуална търговска регистрация по националното законодателство, издаден от компетентен орган на съответната държава;
2. копие от документа за създаване на лицето;
3. документ, удостоверяващ правото на лицата по националното им законодателство да извършват сделки и действия с необработени диаманти;
4. копие от документа за самоличност на лицето, което представлява заявителя.
(5) Вписването в публичния регистър по ал. 1 се извършва от длъжностното лице по регистрацията в 14-дневен срок от постъпването на всички изискуеми документи. В публичния регистър се вписват обстоятелствата съгласно образеца по ал. 2 и промените в тях, както и адресите на обектите, в които се осъществява дейността."
§ 2. В , , и думите "чл. 2, ал. 3" се заменят с "чл. 2, ал. 2 и 3".
§ 3. Раздел VIII се изменя така:
"Раздел VIII
Внос, износ и транзит на необработени диаманти
Чл. 64.
Чл. 65
(2) Необработените диаманти по ал. 1 следва да бъдат оформени в пратки/партиди, придружени със сертификат, издаден и заверен от компетентния орган на съответния участник.
(3) Всяка пратка/партида следва да бъде запечатана в подходяща прозрачна опаковка или контейнер заедно със сертификата, идентифициращ пратката/партидата, по начин, който не позволява тяхното разделяне, без да бъдат повредени.
(4) При транзит на пратки/партиди сертификатът и допълнителните белези за индивидуализация върху тяхната опаковка следва да бъдат видими и без повреди.
(5) За пратките/партидите по ал. 2 следва да бъде получено електронно известие от компетентен орган на държавата източник.
Чл. 66.
Чл. 67.
Чл. 68.
(2) В изпълнение на своите задачи Органът на Общността си сътрудничи с Европейската комисия, с другите органи на Общността, с компетентните органи на страните - членки на Кимбърлийския процес извън Общността, с държавните власти на други страни, отговорни за изпълнението на задачите в рамките на сертификационната схема за необработени диаманти, със Секретариата на Кимбърлийския процес и с международни организации, които изпълняват задачи, свързани със ССКП.
(3) Прилагането на ССКП в България се осъществява от Органа на Общността съвместно с Агенция "Митници" и с експерти от лаборатории, вписани в регистъра на Министерството на финансите за осъществяване на дейности по чл. 63, ал. 3.
(4) Агенция "Митници" предоставя ежемесечно на Органа на Общността подробна статистическа информация за всички пратки/партиди от внос, износ и транзит на необработени диаманти във, от и през територията на страната.
Чл. 69.
1. следи за изпълнението на приетите условия по Кимбърлийския процес при внос, износ и транзит на необработени диаманти;
2. потвърждава вноса на необработени диаманти;
3. издава сертификати по Кимбърлийския процес за изнасяните от Общността необработени диаманти;
4. осъществява физическа проверка на всеки контейнер с необработени диаманти, представен за внос или за износ;
5. потвърждава или сертифицира запаси от необработени диаманти, присъстващи на територията на Общността преди датата на влизане в сила на регламента или които са били внесени в Общността 5 или по-малко дни преди тази дата;
6. съхранява документите съгласно чл. 10, параграф 2 и чл. 15, параграф 2 от регламента;
7. води компютърна база данни с информация за внасяните, изнасяните и преминалите транзит пратки/партиди необработени диаманти и регистър на всички лица, които внасят, изнасят, пренасят или обработват необработени диаманти;
8. предоставя на компетентните органи на държавите участнички необходимата информация в съответствие с приетите условия по Кимбърлийския процес;
9. докладва на Европейската комисия съгласно чл. 5, параграф 3, чл. 10, параграф 1, чл. 14, параграф 3 и чл. 15, параграф 1 от регламента;
10. извършва други действия, предвидени в закон или в подзаконов акт или съгласно международно приетите правила.
(2) Органът на Общността има собствен печат.
(3) Органът на Общността разполага със самостоятелно помещение в Министерството на финансите, оборудвано с каса и снабдено с необходимата система за сигурност.
Чл. 70.
Чл. 71.
Чл. 72.
(2) Внасяните пратки/партиди необработени диаманти се манифестират пред митническите органи за получаване на допустимо митническо направление по чл. 49 от Регламент (ЕИО) № 2913/92 на Съвета от 12 октомври 1992 г. за създаване на Митнически кодекс на Общността.
(3) При внос на пратки/партиди с нарушена цялост на опаковката или с разкъсан или повреден сертификат те се задържат от митническите органи и се съставя протокол.
(4) Пратките/партидите по ал. 3 се запечатват от митническите органи, за което те уведомяват Органа на Общността.
(5) Ако митническите служители при изпълнение на своите задължения нарушат целостта на пратката (контейнера) неволно и неумишлено и счупят печата, който е прикрепен към нея/него, веднага документират това обстоятелство в протокол, запечатват отново контейнера и информират Органа на Общността чрез представяне на копие от съответната митническа декларация и от протокола.
Чл. 73.
(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат копия на придружаващите пратката документи, както и:
1. удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация;
2. копие на удостоверението за вписване в регистъра по чл. 2, ал. 1;
3. документ за собственост (договор, фактура и др.);
4. пълномощно от представляващия вносителя, когато заявлението се подава от упълномощено лице.
(3) Органът на Общността насрочва преглед на заявената за внасяне пратка/партида в 3-дневен срок от получаване на заявлението по ал. 1.
Чл. 74.
(2) Органът на Общността има право да счупи печата, поставен от компетентния орган по износа, и да отвори контейнера, запечатан от митническите служители съгласно чл. 72, ал. 5.
(3) За потвърждаване на вноса се извършва проверка на съдържанието на пратката/партидата за съответствие с обявените в сертификата и в придружаващите документи данни.
(4) За да удостовери, че съдържанието на контейнера съответства на данните от придружаващия сертификат, Органът на Общността отваря всеки контейнер, осъществява физическа проверка на всяка пратка и съставя протокол в 3 екземпляра.
(5) Проверката се извършва от експерт, определен по реда на чл. 63, ал. 3, в присъствието на вносителя или на упълномощен негов представител и на митническите органи.
(6) Експертът изготвя експертно заключение, което се включва в протокола за съответствие на съдържанието на пратката/партидата с данните, обявени в сертификата и в придружаващите документи.
(7) Органът на Общността уведомява вносителя за потвърждението писмено. Копие на уведомлението се изпраща на митническите органи за даване на допустимо митническо направление.
(8) Ако Органът на Общността установи, че съществуват разлики в количеството или в стойността, той описва разликите в протокола и на отрязъка от сертификата за потвърждаване на вноса, като незабавно уведомява определените митнически власти за установените различия и за извършване на последващи действия.
Чл. 75.
(2) В електронното известие по ал. 1 се посочват:
1. датата на потвърждаване на вноса;
2. номерът на сертификата;
3. броят на партидите в отделната пратка;
4. броят, каратите и стойността на съдържащите се в пратката/партидата необработени диаманти;
5. държавата източник;
6. информация за лицето, заявило за внос съответната пратка/партида.
(3) Органът на Общността предоставя на вносителя автентично и неподлежащо на фалшифициране копие от потвърдения сертификат и копие от протокола. Процедурата по потвърждаването на сертификата се осъществява в срок до 10 дни.
Чл. 76.
Чл. 77.
1. върху придружаващия пратката/партидата сертификат са нанесени поправки;
2. данните в сертификата са непълни или нечетливи;
3. съдържанието на пратката/партидата не съответства на посочените в сертификата и в придружаващите я документи данни;
4. диамантите не са придружени със сертификат, издаден и заверен от компетентен орган на съответния участник, и не са поместени в затворен контейнер съгласно изискванията на ССКП.
Чл. 78.
(2) Отказът за потвърждаване на вноса може да бъде обжалван по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Чл. 79.
(2) Износ на необработени диаманти се допуска след издаване на сертификат на Общността за всяка пратка/партида поотделно от Органа на Общността, когато е установено, че условията по чл. 11 и чл. 12, параграф 1 от регламента са изпълнени.
(3) Сертификатът по ал. 2 е ценна книга с уникален номер и специфични защити от подправяне. В наименованието на сертификата задължително се изписва "Сертификат по Кимбърлийския процес".
Чл. 80.
1. удостоверение за актуално състояние по съдебна регистрация;
2. копие на удостоверението за вписване в регистъра по чл. 2, ал. 1;
3. документ за собственост (договор, фактура и др.);
4. пълномощно от представляващия износителя, когато заявлението се подава от упълномощено лице;
5. копие на писменото уведомление за потвърждаване на тяхното внасяне.
(2) При подаване на заявлението износителят посочва стойността на заявените за износ необработени диаманти, убедителни доказателства за законното основание, на което ги е придобил, и подписва декларация по образец съгласно приложение № 5, че диамантите, които изнася, не са "конфликтни".
(3) В деня на проверката износителят или неговият представител представя заявените за износ необработени диаманти за проверка.
(4) Проверката на заявените за изнасяне диаманти се извършва в 3-дневен срок от получаване на заявлението по ал. 1, за което се уведомява съответният експерт, определен по реда на чл. 68, ал. 3, износителят или неговият представител.
(5) Срокът по ал. 4 може да бъде продължен при непълнота на документите по ал. 1 и 2 до нейното отстраняване.
(6) Органът на Общността издава сертификат на основание експертната оценка и подадените в заявлението данни.
(7) Органът на Общността отваря всеки контейнер, осъществява физическа проверка на всяка пратка и съставя протокол в 3 екземпляра.
Чл. 81.
(2) След издаването на сертификата необработените диаманти се оформят в пратка/партида, към която се прикрепва сертификатът с печата на Органа на Общността в присъствието на износителя.
(3) Пратката/партидата се предава на износителя, за което се съставя протокол.
(4) Органът на Общността уведомява износителя за митническите органи, упълномощени да осъществяват износните митнически процедури.
Чл. 82.
Чл. 83.
(2) Пратката се отнема в полза на държавата, когато не са представени убедителни доказателства за произхода на необработените диаманти.
(3) Отказът за издаване на сертификат може да бъде обжалван по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Чл. 84.
(2) В случаите по ал. 1 Органът на Общността може да издаде нов сертификат на износителя при спазване на условията по чл. 80 и 81.
(3) Ако митническите органи при изпълнение на своите задължения нарушат целостта на пратката (контейнера) неволно и неумишлено и счупят поставения печат, те документират това обстоятелство в протокол, запечатват отново контейнера и уведомяват за това Органа на Общността чрез изпращане на копие от съответната митническа декларация и от протокола.
(4) Агенция "Митници" уведомява Органа на Общността при изнасянето на всяка пратка с необработени диаманти чрез изпращане на копие от съответната митническа декларация.
Чл. 85.
Чл. 86.
Чл. 87.
1. наименованието на стоката и митническия тарифен код;
2. качествените и количествените характеристики на необработените диаманти - обект на по-нататъшна обработка;
3. качествените и количествените характеристики на обработените диаманти;
4. загубите и технологичните остатъци, получени по време на процеса на обработка.
Чл. 88.
Чл. 89.
(2) Информацията по чл. 69, ал. 1, т. 7 се съхранява безсрочно.
Чл. 90.
(2) Физическите и юридическите лица - обект на проверка, са длъжни:
1. да осигуряват възможност за достъп до всички места, където се осъществяват дейности с необработени диаманти, и до всички други места, които са свързани с тези дейности;
2. да представят за проверка необработените диаманти, диамантите, които са обработени, тези, които са в процес на обработка, както и технологичните отпадъци, получени в процеса на тяхната обработка;
3. да предоставят документи, записи, регистрации, пълномощни и всички други писмени материали, свързани с дейностите с необработени диаманти;
4. да представят доказателства по време на проверката, подкрепящи техните отчети;
5. да представят писмени обяснения;
6. да позволяват изземане на оригинални документи или техни копия;
7. да позволяват вземането на мостри от диамантите.
(3) Физическите и юридическите лица - обект на проверка, имат право:
1. да им бъдат представени идентификационни документи/карти на лицата, извършващи проверката;
2. да правят възражения по протокола от проверката.
(4) Резултатите от проверката се отразяват в писмен протокол.
Чл. 91.
(2) При допуснати нарушения по ал. 1 вписването по чл. 63 се заличава."
§ 4. В допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Наименованието се изменя така: "Допълнителни разпоредби".
2. В :
а) точки 1 - 6 и 11 се отменят;
б) точка 14 се изменя така:
"14. Убедителни доказателства са:
а) сертификат или заверено копие от него, издаден от компетентен орган, който по време на вноса придружава необработените диаманти - обект на износ;
б) фактура или друг документ, съдържащ информация за продавача, доставчика (дарителя), оценителя и купувача на необработените диаманти, от които следва, че внасяните необработени диаманти са законно пребиваващи на територията на Общността съгласно принципите на ССКП;
в) документ, потвърждаващ сертифицирането на запасите от необработени диаманти, или потвърждение съгласно чл. 6 от регламента."
3. Създава се :
"§ 1а. Наредбата препраща към Регламент (ЕО) 2368/2002 на Съвета относно въвеждането на схема за сертифициране в рамките на Кимбърлийския процес и Регламент (ЕИО) № 2913/92 на Съвета от 12 октомври 1992 г. за създаване на Митнически кодекс на Общността."
§ 5. В накрая се създава забележка:
"Забележка. Лицата, регистрирани в държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, вписват обстоятелствата в съответствие с приложените документи съгласно чл. 2, ал. 3 и 4."
§ 6. В накрая се създава забележка:
"Забележка. За лицата, регистрирани в държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, се вписват обстоятелствата в съответствие с приложените документи съгласно чл. 2, ал. 3 и 4."
§ 7. В думите "към чл. 70, ал. 1 и чл. 77, ал. 1" се заменят с "към чл. 73, ал. 1 и чл. 80, ал. 1", а думите "ЗА ВНАСЯНЕ/ИЗНАСЯНЕ" се заменят със "ЗА ВНОС/ИЗНОС".
§ 8. се отменя.
§ 9. Досегашното става приложение № 5 и в него навсякъде думите "към чл. 77, ал. 2" се заменят с "към чл. 80, ал. 2".
§ 10. Досегашното става приложение № 6 и в него думите "към чл. 87, ал. 1" се заменят с "към чл. 91, ал. 1".