ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 345 ОТ 30 ОКТОМВРИ 2014 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ВПИСВАНИЯТА, ОДОБРЕН С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 1486 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1951 Г. (ИЗВ., БР. 101 ОТ 1951 Г.)

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 345 ОТ 30 ОКТОМВРИ 2014 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ВПИСВАНИЯТА, ОДОБРЕН С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 1486 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1951 Г. (ИЗВ., БР. 101 ОТ 1951 Г.)

В сила от 07.11.2014 г.
Обн. ДВ. бр. от 7 Ноември 2014г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В думите "или в този правилник" се заличават.
§ 2. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В буква "б" думите "актовете, с които се удостоверява наследствено правоприемство, в което има недвижими имоти" се заличават.
2. В буква "е" след думите "(237 ЗЗД)" се поставя точка и текстът докрая се заличава.
§ 3. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) буква "а" се изменя така:
"а) собственото, бащиното и фамилното име (име, съобразно отечественото право), местожителството (постоянният адрес) и единният граждански номер на страните, в случаите на чл. 3 ЗРБУЛСТАТ, ЛНЧ или код по БУЛСТАТ, а когато няма такъв - мястото и датата на раждане; когато една от страните e търговец или юридическо лице, посочват се фирмата (наименованието) и организационната форма; посочват се и съдът по регистрация, номерът на фирменото дело, седалището и кодът по БУЛСТАТ, а за вписаните в търговския регистър към Агенцията по вписванията - ЕИК; за местните и чуждестранните юридически лица, които нямат съдебна регистрация в Република България, се посочват фирмата, седалището и кодът по БУЛСТАТ;"
б) в буква "в" думите "поземления имот" се заменят с "имота".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Описание на имота не се изисква при:
а) преписите от обявени завещания, независимо от това дали в акта е посочен недвижим имот и дали на ползващото се лице е известно дали и кои недвижими имоти се намират в съответния съдебен район;
б) актовете, които имат за предмет съвкупност, елемент от която може да е недвижим имот, договори за прехвърляне на наследство, актове за преобразуване на търговски дружества, договори за залог и за прехвърляне на търговско предприятие, независимо от това дали в акта е посочен недвижим имот и дали на ползващото се лице е известно дали и кои недвижими имоти се намират в съответния съдебен район."
3. В ал. 4 думите "Скица-копие от кадастралната карта" се заменят с "Алинея 3".
§ 4. В думите "по букви "б" - "л" на чл. 4" се заменят с "по чл. 4".
§ 5. се изменя така:
"Чл. 8. (1) Вписването на нотариалните актове по чл. 4, буква "а" се извършва по писмена молба на нотариуса, който ги е извършил, а на всички други актове или преписи от тях по чл. 4 - по писмена молба на страните, на нотариус и на всеки, който има интерес от вписването. Вписването на извършени от съдията по вписванията нотариални актове и на преписи от обявените от него завещания се извършва служебно.
(2) За вписване на нотариалните актове по чл. 4, буква "а" се представят два еднакви първообраза от тях. За вписване на всички други актове по чл. 4 се представят оригиналът и официално заверен препис от него или два такива преписа, ако не може да се представи оригиналът - съответно два нотариално заверени преписа от обявените завещания с предмет недвижим имот и права върху недвижим имот. Когато вписването се извършва по молба на нотариус, се представят три еднакви екземпляра, съответно три преписа.
(3) Допуска се вписване и на официално заверени извлечения, които трябва да съдържат съществените условия на акта, който се вписва."
§ 6. и се отменят.
§ 7. се изменя така:
"Чл. 9. (1) Вписването се извършва по разпореждане на съдията по вписванията незабавно след записване на акта в предназначения за това входящ регистър, като върху самия акт се нанасят номерът, под който е записан в регистъра, датата, както и томът и страницата на партидната книга, в която е нанесено вписването. В службите по вписванията, където има въведен програмен продукт за водене на помощни партиди за имоти, в подлежащия на вписване акт се записва и номерът на партидата.
(2) Актът се подрежда в съответната книга и в срок до 3 дни вторият екземпляр от вписания акт се връща на молителя.
(3) Ако вписването се извършва по молба на нотариус, се връщат третият и следващите екземпляри от вписания акт с нанесени върху всеки от тях данните по ал. 1.
(4) Вписването на извършен от съдията по вписванията акт се извършва веднага след извършването на самия акт. Съдията по вписванията не може, под страх от отговорност, да разпореди извършването на каквито и да е други действия между извършването от него на подлежащите на вписване актове и самото им вписване."
§ 8. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) При вписване на брачни договори, актове за делба, за спогодба, за замяна на недвижими имоти, намиращи се в различни райони, се представят най-малко по два броя преписи за всеки от районите, като се прилагат и нужните разноски."
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Актовете по чл. 6, ал. 2 се вписват по разпореждане на съдията по вписванията на всеки район, в който е поискано вписване."
§ 9. В се правят следните изменения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Вписването се извършва по разпореждане на съдията по вписванията, като се нанася накратко петитумът на исковата молба по съответната персонална партида. Преписът от молбата се прилага към особено канцеларско дело, а оригиналът се връща на съда, в който е образувано делото. Ако исковата молба се отнася до няколко акта, нанасянето в партидната книга се извършва срещу записа за всеки от актовете, до които се отнася молбата."
2. В ал. 3 думата "става" се заменя със "се извършва", а думите "в чл. 8, 8а, 8б и 9" се заменят с "в чл. 9".
§ 10. В думите "чл. 8, 8а, 8б и 9" се заменят с "чл. 8 и 9".
§ 11. В думите "чл. 8, 8а, 8б и 9" се заменят с "чл. 8 и 9".
§ 12. В се създава ал. 4:
"(4) След извършване на отбелязването по персоналните партиди съдията по вписванията прави отбелязване отстрани на ипотечния акт, като посочва вида на акта по ал. 1 и времето, когато е извършено отбелязването, и се подписва."
§ 13. В се създава изречение второ: "За извършеното подновяване съдията по вписванията прави отбелязване отстрани на ипотечния акт, като посочва входящия номер на молбата за подновяване."
§ 14. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Заличаването на ипотека върху недвижим имот, продаден на публична продан, се извършва по молба на купувача на недвижимия имот. Към молбата за заличаване на ипотеката купувачът представя влязло в сила и вписано в книгите за вписванията постановление за възлагане на недвижимия имот и удостоверение, издадено от съдебния изпълнител, че купувачът не е поел ипотеката по съгласие с ипотекарния кредитор по реда на чл. 175, ал. 2 ЗЗД."
2. В ал. 3 се създава изречение четвърто: "При изчерпване на свободното място в ипотечния акт по разпореждане на съдията по вписванията служител от службата по вписванията залепва продължение (алонж), скрепено с подписа на служителя и печата на службата най-малко на две места. За извършения алонж съдията по вписванията прави нарочна забележка след заверката по чл. 35, ал. 3."
§ 15. В изречение второ се заличава.
§ 16. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Вписването на актовете относно залог върху търговско предприятие (чл. 21, ал. 3 ЗОЗ) се извършва по разпореждане на съдията по вписванията във всеки район, в който е поискано вписване, чрез подреждане в книгата по чл. 33, буква "д" на удостоверението за вписване на залога в търговския регистър, съответно на удостоверенията за последващи вписвания. Когато удостоверението за вписването в търговския регистър не съдържа описание на заложеното имущество, към удостоверението се прилага и вписаният в търговския регистър договор за залог."
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Вписването на залога в търговския регистър се нанася по персоналната партида на залогодателя, а когато в залога са посочени като елементи на търговското предприятие вещни права върху недвижими имоти, вписването се нанася и в помощните партиди за имотите."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и се изменя така:
"(3) Правилата на чл. 8 и 9 се прилагат съответно и при вписването на залог на търговско предприятие."
§ 17. В след думите "на недвижимия имот" се добавя "по реда на чл. 9".
§ 18. се изменя така:
"Чл. 30. Представените документи и писма за възбрана се вписват по реда на чл. 9."
§ 19. В се създава изречение второ: "За извършеното заличаване съдията по вписванията прави отбелязване отстрани на вписания акт, като посочва входящия номер на молбата за заличаване."
§ 20. В се правят следните изменения:
1. Алинея 3 се отменя.
2. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Определението за отказ се връчва на заинтересуваното лице срещу подпис. Жалбата срещу отказа и влязлото в сила определение на окръжния съд се записват в регистъра за отказите по чл. 33, буква "н" към поредния номер, под който е записан самият отказ, и се подреждат в книгата по чл. 33, буква "о"."
§ 21. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В буква "б" думите "по чл. 4, букви "б" - "л" се заменят с "по чл. 4".
2. Букви "к", "л" и "м" се отменят.
3. Създава се буква "п":
"п) книги, които се образуват от молби за заличаване на ипотеки и възбрани и за констативни протоколи."
§ 22. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Буква "е" се изменя така:
"е) регистър за справки;".
2. Създават се букви "ж" и "з":
"ж) регистър за удостоверенията;
з) регистър за преписи."
§ 23. се изменя така:
"Чл. 33б. В службите по вписванията, в които е въведен програмен продукт, се водят и помощни партиди за отделните имоти."
§ 24. се изменя така:
"Чл. 33в. (1) Техническа грешка е всяко несъответствие между съдържанието на вписания акт и нанесените данни от него в съответните партиди.
(2) Техническите грешки се установяват по искане на заинтересованото лице или нотариус, както и служебно от служител в службата по вписванията. За установената техническа грешка съответният служител съставя констативен протокол, който се подписва от него и се представя на ръководителя от Агенцията по вписванията или определено от него лице.
(3) Поправянето на техническа грешка се извършва по разпореждане на ръководителя от Агенцията по вписванията или определено от него лице."
§ 25. , , , и се отменят.
§ 26. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 3 се изменя така:
"(3) След записването на акта във входящия регистър номерът от входящия регистър се записва върху самия акт, чието вписване, отбелязване или заличаване се иска, а върху молбата се нанасят датата и номерът от входящия регистър."
2. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя така:
"(4) Входящият регистър се приключва всеки ден, като се разпечатва на хартия и се подписва от съдията по вписванията."
§ 27. В се изменя така:
"(3) В края на годината образуваните томове се подвързват, след като се номерират, прошнуроват и подпечатват под непрекъснатия надзор на длъжностно лице от службата по вписванията. След това те се заверяват от съдията по вписванията."
§ 28. В се създава ал. 3:
"(3) Когато определеното място в партидната книга на един собственик се изпълни, отваря се нова партида, като се нанасят в края на изпълнената партида томът и страницата на новата партида на същия собственик, която съставлява продължение на първата. В новата партида се нанасят томът и страницата на старата."
§ 29. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) За да се направи справка в книгите за вписванията за един недвижим имот, преди всичко се намира в азбучния указател името на лицето, което се посочва за собственик на този имот, ако има партида, и по името на това лице се намират номерът на тома от партидната книга и страницата на неговата партида в тази книга. От партидната книга на собственика се узнава какви вписвания има за имотите, за които се иска справка, и в кои томове и под какви номера те са вписани, както и номерата на помощните партиди за имотите и съдържащото се в тях описание."
2. Създава се ал. 2:
"(2) Справки по партидите за имотите имат само помощен характер и се правят да се установи описанието на имота."
§ 30. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Входящият регистър, партидната книга, азбучният указател, регистърът за справки и регистърът за отказите и постановените по тях определения на окръжния съд се доставят надлежно номерирани, прошнуровани и заверени от Агенцията по вписванията."
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Книгите и регистрите по чл. 33, букви "ж" - "н" и чл. 33а, букви "а" и "г" - "з" и по чл. 33б могат да се водят на електронен носител по ред, определен от министъра на правосъдието. В този случай входящият регистър по чл. 33, буква "ж" задължително се разпечатва на хартия и се подписва от съдията по вписванията."
§ 31. се изменя така:
"Чл. 42. Всеки може да поиска справки по вписванията, отбелязванията и заличаванията, извлечения от съдържанието на всички книги, незаверен препис от всички вписани и отбелязани актове или актове за заличаване, както и удостоверение за наличието или за отсъствието на вписване."
§ 32. В се отменя.
§ 33. В се правят следните изменения:
1. Буква "а" се изменя така:
"а) за определени лица;".
2. Буква "б" се изменя така:
"б) за определени недвижими имоти;".
§ 34. В се изменя така:
"(1) Удостоверението за лице показва само вписванията, отбелязванията и заличаванията, направени на името на едно или няколко определени лица."
§ 35. се отменя.
§ 36. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) В удостоверението, което се издава за определен имот, се означават вписванията, отбелязванията и заличаванията за тежести и права или пък се удостоверява, че такива няма."
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Заявлението за издаване на удостоверението по ал. 1 трябва да показва:
а) данните, посочени в чл. 46, ал. 2, на лицата, до които се отнася справката, и на техните преки праводатели;
б) недвижимия имот с посочване на данните по чл. 6, ал. 1, буква "в"."
3. Алинея 3 се отменя.
§ 37. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Заверени преписи и препис-извлечения от вписвани актове, отбелязвания или заличавания по книгите по вписвания или от партидите на лицата се издават:
1. на страните, на техните преки и непреки правоприемници и праводатели, на техните представители по закон или по упълномощаване. Когато пълномощникът не е лице по чл. 32 ГПК, той трябва да е упълномощен изрично с нотариално заверено пълномощно;
2. на нотариуси и на техни служители;
3. на адвокати, младши адвокати и на адвокатски сътрудници, вписани в регистъра на съответната адвокатска колегия;
4. на частни съдебни изпълнители и на техни служители;
5. на органите на съда, прокуратурата и следствието;
6. на други органи и лица в предвидените от закон случаи."
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Преписът по ал. 1 се изготвя, сверява се и се записва в регистъра по чл. 33а, буква "з" от натоварения за това служител, заверява се от служителя и се подписва от съдията по вписванията, като в регистъра за преписи се отбелязва на кого е издаден преписът и в какво качество, с посочване на име и ЕГН."
3. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Незаверени преписи и препис-извлечения от вписвани актове, отбелязвания или заличавания по книгите по вписвания или от партидите на лицата се издават на всяко лице, като издаването на незаверения препис се отбелязва в регистъра за справки по чл. 33а, буква "е". В регистъра за справки се отбелязват името и ЕГН на лицето, получило незаверения препис."
§ 38. и от (ДВ, бр. 63 от 2014 г.) се отменят.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив