Обн. ДВ. бр.108 от 19 Декември 2007г.
(2) В състава на комисията се включват трима представители на Министерството на здравеопазването, двама представители на Изпълнителната агенция по лекарствата, двама представители на Националната здравноосигурителна каса, един представител на Българския лекарски съюз, един представител на Българския зъболекарски съюз, един представител на Българския фармацевтичен съюз и по един представител на организации на пациентите и на фармацевтичната индустрия.
(3) В състава на комисията задължително се включват поне двама правоспособни юристи.
(4) Членовете на комисията са с мандат 4 години.
(5) Едно лице не може да бъде член на комисията за повече от два мандата.
(6) На всеки две години една втора от състава на комисията се обновява.
(7) Лице, което е член на комисията, не може да бъде едновременно член на Комисията по цените на лекарствените продукти и на Комисията по позитивен лекарствен списък.
(2) Председателят представя на министъра на здравеопазването ежегоден доклад за дейността на комисията.
(2) Лицата по ал. 1 се определят от министъра на здравеопазването, като едно от тях изпълнява функциите на секретар на комисията.
(3) Лицата по ал. 1 приемат постъпилите жалби, завеждат входящите и изходящите документи, организират подготовката за заседанията и изготвят писмени уведомления до жалбоподателя.
(4) Секретарят на комисията организира подготовката, води протоколите от заседанията на комисията и отговаря за съхраняването на документите.
(2) Експертната комисия се състои най-малко от трима експерти, определени по реда на чл. 7, един от които правоспособен юрист и двама специалисти от съответната област.
(3) Становището по ал. 1 се подписва от всички членове на експертната комисия и се предоставя на председателя чрез секретаря.
(4) Експерт, който не е съгласен със становището, го подписва, като мотивира отделно своето особено мнение.
(2) Дневният ред на заседанията се подготвя от секретаря на комисията и се одобрява от председателя.
(3) Членовете на комисията се уведомяват за дневния ред, датата и часа на заседанието най-малко два дни преди датата на заседанието.
(4) Членовете на комисията участват в заседанията лично.
(5) Заседанията на комисията се ръководят от председателя и се считат за редовни, ако на тях присъстват две трети от нейните членове.
(6) При липса на кворум председателят насрочва ново заседание в срок, гарантиращ спазването на срока по чл. 15, ал. 1.
(2) Решенията на комисията се вземат с мнозинство от две трети от състава й.
(3) За заседанията на комисията секретарят изготвя протоколи, които се подписват от всички присъствали на заседанието членове най-късно на следващото заседание.
(4) Член на комисията, който не е съгласен с решението, подписва протокола, като мотивира отделно своето особено мнение.
(2) Решенията на комисията се подписват от председателя на комисията, а в негово отсъствие - от заместник-председателя или от друг член на комисията, определен по реда на чл. 5.
(3) Решенията на комисията се връчват на заявителя по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(2) Конкретният размер на възнаграждението по ал. 1 се определя със заповед на министъра на здравеопазването.
(3) Финансовото обезпечаване на работата на комисията се осъществява съгласно чл. 22, ал. 2, т. 3 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
(4) Членовете на комисията, които не живеят в столицата, получават командировъчни пари за сметка на Министерството на здравеопазването.
(2) В срок един месец от обявяването на поканата лицата по ал. 1 уведомяват писмено министъра на здравеопазването за своите представители.
(3) В случай че предложението на лицата по ал. 1 съдържа повече на брой представители, министърът на здравеопазването при спазване изискванията на чл. 3, ал. 2 определя кои от тях да се включат в проекта на поименния състав по реда на чл. 3, ал. 1.