Обн. ДВ. бр.76 от 1 Октомври 1974г.
(2) При необходимост към ученическите столове могат да се организират секции за диетично хранене на болните и усилено хранене на оздравяващите след тежки заболявания.
(2) В населени места, където има две или повече училища, се организира един стол за учениците от тези училища, ако в другите липсват условия за откриване на самостоятелни столове.
(3) В селища с училища, в които няма условия да се организира ученически стол, по решение на ИК на ОНС приготовляването на храната и храненето на учениците може да стават в близки до училищата ресторанти, бюфети, столове на предприятия, учреждения и организации.
(2) Директорите на училищата назначават и уволняват персонала на организираните от тях столове, дават задължителни указания за провеждането на стопанската дейност и утвърждават финансово-счетоводните отчети.
(3) Отговорният счетоводител на стола се назначава от съответния висшестоящ орган.
(2) Спорните въпроси при сключването на договорите и при изпълнението им между директорите на училищата, от една страна, и предприятията, от друга, се разрешават от отделите "Народна просвета" и "Търговия и услуги" при съответните народни съвети.
(2) Не се допуска икономия на продукти, които са вече изписани за деня с калкулационния (требвателния) лист, както и отлагане употребата на някои продукти за следващия ден.
(3) Ученическите столове могат да получават готова или полуготова храна от кухненските комбинати, като раздаването на храната и храненето стават в училище.
(2) Приготовляването на закуските се организира в рамките на икономиите от кредита за режийни разноски или със средства на АПК, ТКЗС и други стопански организации. При недостиг от средства за издръжка на дейността по приготовляването на закуската кухненската продукция се предава за реализация чрез бюфета по цени на дребно.
(2) Училищата, в които със средства на държавния бюджет се отпуска безплатна храна на учениците, ползуват утвърдения от Министерството на финансите хранителен оклад по условия, определени от Министерския съвет.
(2) Продуктите, закупени от ТКЗС, се освобождават от облагане с данък върху оборота и се влагат в храната по действителната им стойност.
(2) Режийните разноски на учителите, административния и помощния персонал, както и на членовете на техните семейства се планират и отпускат по бюджетите на местните народни съвети или отрасловите министерства отделно от тези за учениците.
(3) В столовете на училищата и учебно-възпитателните заведения, в които храната се приготовлява с бюджетни средства, срещу заплащане стойността на вложените продукти могат да се хранят учителите и възпитателите, които са служебно задължени да присъствуват при храненето на учениците и децата, а останалите учители и възпитатели и административен и помощен персонал - да получават храна за обед и вечеря, ако нямат възможност да се хранят в друг стол за работници и служители в селището. За членове на семействата си те могат да получават храна за обед само ако и те - членовете на семейството, нямат такава възможност. Стойностният хранителен оклад за целодневно или отделно хранене в различните учебно-възпитателни заведения при такива случаи е определен със заповед № 6857 на МНП от 1968 г. (публ. в бюл. № 2 на МНП от 1969 г.). Сумите от предадената храна се внасят за възстановяване кредитите на учебните и възпитателните заведения с оглед да не се допуска намаление на определения оклад на учениците.
(2) Организацията, работата и отчетността на помощните стопанства се провеждат по инструкция, издадена от Министерството на вътрешната търговия и услугите.
(3) При липса на условия за организиране на собствени помощни стопанства хранителните отпадъци могат да се продават по договор на ТКЗС, ДЗС и други стопански организации. Получаваните средства се внасят по сметката на стола и се използуват за подобряване и поевтиняване на храната в ученическите столове.
(2) В бюфетите се осигурява продажба на стоки, закуски и напитки съгласно задължителния асортимент-минимум, утвърден от Министерството на вътрешната търговия и услугите съгласувано с Министерството на народната просвета и Министерството на народното здраве.
1. изискват да се осигурява на учениците висококачествена и питателна храна, съобразена с научното и рационалното хранене на учениците;
2. определят времето и графика за хранене на учениците, инженерно-техническия, административния и помощния персонал в стола и за раздаването на закуските и млякото на прах;
3. определят реда и контролират дисциплината при храненето на учениците в стола;
4. одобряват списъците за дежурствата на учители и ученици, включително и за тези от другите училища;
5. утвърждават състава на комисията по проверката на качеството на храната и подпомагат работата й;
6. осигуряват изграждането на столовите комитети и дават указания за работата им;
7. разрешават провеждането на тържества, другарски срещи и др. в помещенията на столовете, ако тези мероприятия са свързани с обществено-политическата дейност на училището;
8. контролират спазването на санитарно-хигиенните изисквания;
9. създават условия и обстановка за културно хранене и естетическо възпитание, спират изпълнението на нареждания на ръководството на ученическия стол, когато те не са съобразени с училищния ред и пречат на възпитанието и дисциплината на учениците, и др.;
10. утвърждават седмичното меню и наложилите се промени в него.
1. определят необходимите кухненски, складови, помощни и сервизни помещения, входове за ученици, входове за персонала и за снабдяването на стола;
2. дават съгласие за преместване на кухненските машини и съоръжения за обзавеждането на други обекти, по проектите за преустройство и разширение на столовете; определят подходящо време за почистването и за извършване на текущи и основни ремонти на помещенията на стола;
3. утвърждават с договора условията за разпределение на експлоатационните разходи;
4. дават мнение по назначаването, преместването и уволнението на управителя (домакина) и главния готвач на стола и отговорника на бюфета. При добри прояви на служителите от стола дават предложения за награждаването им, а при дисциплинарни нарушения - предложения за наказването им.
(2) Когато един ученически стол обслужва няколко отделни училища, в столовия комитет се избират представители и от тези училища.
1. със съдействието на съюзната организация на учителите, ученическия комитет на ДКМС и дружинния съвет упражнява народен контрол върху дейността на ученическия стол и бюфета, като се ръководи от Инструкция № 62 на МТ и ЦСПС за провеждане и усилване на контрола върху работата на столовете към предприятията и учрежденията (ДВ, бр. 46 от 1955 г.) и Окръжно № ХVI-302 по приложение на Наредба за отчетността на столовете (ДВ, бр. 32 от 1961 г.);
2. следи за поддържане добър ред в кухнята, бюфета, помещенията за хранене, складовете и др. и предлага мерки за подобряване качеството на храната и нейното поевтиняване;
3. подпомага административното ръководство на училището и стола при обзавеждането и поддържането на помощни стопанства, за икономия на електрическа енергия, вода, гориво и др.;
4. провежда възпитателна работа сред столуващите ученици за внедряване трайни хигиенни навици и култура на поведението, за разясняване научните основи на храненето и за правилно отношение към социалистическата собственост;
5. съставя списъците на дежурните учители и възпитатели и ученици и ги представя за утвърждаване на директора на училището, а за учениците - и на УК на ДКМС;
6. прави предложения във връзка с изпълнението на задачите си пред директора на училището и управителя (домакина) на стола, респ. директора на стопанската организация;
7. предлага на родителските комитети и училищното ръководство въвеждането по изключение на обслужване със сервитьори за учениците от началния курс при минимално увеличение на цената за поемане заплащането на трудовото възнаграждение на сервитьорите. Решението за въвеждане обслужване със сервитьори се утвърждава от отделите "Търговия и услуги" и "Народна просвета" при ОНС.
(2) Предложения на столовия комитет, които противоречат на закони, постановления, този правилник, наредби, инструкции и др., не се утвърждават от директора на училището или стопанската организация. Същите уведомяват столовия комитет за приетите решения и дават мотивиран отказ за отхвърлените предложения.
1. да съставя седмичното план-меню в съответствие с рационалните и научните норми за хранене;
2. да проверява кухнята, столовата, бюфета, складовете и другите помещения през работното им време по отношение спазването на санитарно-хигиенните правила и вътрешния ред;
3. да следи за спазването на технологията при топлинната и студената обработка на месото, зеленчуците, плодовете и др.;
4. да дегустира всекидневно всички приготвени ястия в кухнята и да дава заключение по вкуса, качеството и калоричността на храната, като вписва резултатите в книгата, определена за тази цел. След това разрешава раздаването на храната;
5. да взема проби и ги изпраща на лабораторен анализ, когато установи признаци на разваляне на месото и другите хранителни продукти и ястия;
6. да спира продажбата и бракува негодни ястия и хранителни продукти или да изисква преработката им, когато това е възможно, като посочва причината и виновните за това лица.
(2) Храната, останала от предния ден, да не се пуска в консумация.
(2) При констатиране на сериозни слабости комисията незабавно сигнализира пред училищното ръководство, респ. стопанската организация, която е организирала стола, за да вземат необходимите мерки за отстраняване констатираните недостатъци в работата на стола.
(3) При осъществяването на контрола комисията поддържа връзка с органите на ХЕИ и отделите "Търговия и услуги" при съответните народни съвети.
(2) Купоните за храна на учениците, на които е отпусната помощ по условията на чл. 14 от този правилник, се закупуват служебно от училището и се връчват на учениците срещу подпис.
(3) В училищата, в които се отпуска безплатна храна, тя се раздава по ред, установен от директора на училището.
(2) Влизането на столуващите в училищните столове става организирано съгласно определения график. Палтата, шапките и чантите се оставят на определено за целта място или гардероб.
(3) Учениците от I до IV клас се съпровождат от класните ръководители или възпитателите.
1. да идват на храна в определено време;
2. да измиват ръцете си преди хранене;
3. да спазват установения ред и дисциплина при получаването на храната, да пазят тишина и чистота, да се хранят културно и да не разхищават храната и хляба;
4. да отнасят съдовете на кухненското гише;
5. да закупуват предварително купони за храна и да ги представят при получаването на храната;
6. да заплащат счупените по тяхна вина вещи, съдове и прибори;
7. да се явяват навреме и да изпълняват най-добросъвестно определеното им дежурство;
8. да съдействуват за опазване на социалистическата собственост, като за всяка забелязана нередност вписват констатациите си в книгата за предложения и оплаквания;
9. да участвуват в изпълнение на мероприятията по хигиенизирането и подобряването на битовите условия в стола.
(2) Столуващите ученици не могат да получават храна за в къщи. Изключения се допускат с разрешение на дежурния учител или управителя на стола за болни ученици. В тези случаи храната се получава от техни близки в собствени съдове. Не се разрешава преотстъпването на купоните на други лица, които не са ученици.
(2) Дежурният учител или възпитател:
1. присъствува при тегленето и предаването на продуктите от домакина на готвача, следи за влагането в приготвяната храна на всички изписани продукти и контролира правилното разпределение на храната по предвидения грамаж за порциите;
2. проверява и подписва всекидневните калкулационни листове за получените и вложените в храната продукти;
3. участвува при всекидневното окачествяване на кухненската продукция;
4. осигурява спазването на графика за храненето на учениците и поддържането на реда и дисциплината при влизането, храненето и излизането им от стола;
5. контролира поддържането на чистотата и хигиената в стола при съхраняването и обработката на продуктите, поднасянето на храната, измиването и дезинфекцирането на съдовете и приборите след всяко хранене и др.;
6. контролира своевременното зареждане на умивалните със сапун, салфетки, поддържането в изправност на сушоарите, водопроводната и канализационната инсталация. С помощта на дежурните ученици следи столуващите ученици да си измиват ръцете преди хранене;
7. проверява готовността на бюфета за обслужването на учениците по утвърдения график със своевременно доставените стоки, закуски, напитки и др. по задължителния асортимент-минимум;
8. следи отпускането на храната да се извършва само срещу представени от столуващите купони. Заедно с управителя (домакина) и главен готвач преброява купоните, срещу които е получена храна, и съставя всекидневен отчет по форма 182 или 182-а съгласно т. 39 от Наредба № ХVI-694 на МФ, МВТ и МПК (ДВ, бр. 32 и 53 от 1961 г.);
9. дава указания за раздаване на столуващите ученици останалата излишна храна;
10. след приключване на работния ден или на смяната участвува за едно с домакина на стола и готвача в инвентаризирането на кухненската продукция и съставянето на всекидневния отчет;
11. дава препоръки за отстраняване нередности в работата на стола и бюфета.
(2) Дежурните ученици от горните класове подпомагат учениците от първите класове при получаването на храната и следят да я консумират напълно.
(3) Дежурните ученици не могат да се използуват в помощ на персонала на стола.
1. книга за дежурните по стол, в която дежурният учител отбелязва констатираните по време на дежурството си добри и лоши прояви и прави предложения за подобряване на работата;
2. книга за вписване оценките от окачествяването на храната;
3. книга за предложения и оплаквания, която стои на разположение на столуващите;
4. ревизионна книга за контролните органи по търговията, ОНС, МНП и др.;
5. санитарен дневник;
6. папка с нормативни актове, уреждащи тяхната работа.