Правила за търговия с електрическа енергия

ДКЕР

Държавен вестник брой: 67

Година: 2004

Орган на издаване: ДКЕР

Дата на обнародване: 13.02.2005

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тези правила определят:
1. правилата за търговия с електрическа енергия при свободно договорени цени;
2. преминаването от търговия при регулирани цени към търговия при свободно договорени цени и обратно;
3. условията за участие и работата на пазара на балансираща енергия;
4. механизмите на балансиране на участниците в пазара на балансираща енергия;
5. методиката за определяне на цените на балансиращата енергия.

Чл. 2. Администрирането на сделките с електрическа енергия и организирането на пазар на балансираща енергия се осъществява от оператора на електроенергийната система (оператор).

Глава втора
ТЪРГОВСКИ УЧАСТНИЦИ И РЕГИСТРИРАНЕ

Раздел I
Търговски участници. Страни по сделките с балансираща енергия

Чл. 3.
(1) Производителите на електрическа енергия, привилегированите потребители и търговците на електрическа енергия са търговски участници по смисъла на тези правила и сключват сделки с електрическа енергия по свободно договорени цени съгласно чл.100, ал. 1 от Закона за енергетиката (ЗЕ).
(2) Производителите на електрическа енергия с напълно освободена разполагаемост и привилегированите потребители сключват сделки с електрическа енергия по ал. 1 след придобиване на лицензия за търговец на електрическа енергия, когато сумата от продаденото и/или закупеното от тях количество електрическа енергия за един период на сетълмент надхвърля сумата от собственото им производство и/или потребление, определено на база на инсталираната мощност на обектите им, декларирани по реда на чл.6, ал. 2, т. 1.

Чл. 4.
(1) Преносното предприятие чрез оператора сключва сделки за балансираща енергия с търговските участници и с обществения доставчик.
(2) Балансираща енергия се използва за осъществяване на баланса между производство и потребление на електрическа енергия в електроенергийната система.

Раздел II
Регистриране на сделките на обществения доставчик

Чл. 5.
(1) Общественият доставчик е длъжен да регистрира при оператора сключените сделки по чл.97, ал. 1, т. 1, 3 и 4 ЗЕ и сделките за внос и износ на електрическа енергия.
(2) За целите на регистрацията по ал. 1 общественият доставчик предоставя на оператора следната информация:
1. страни по сделките;
2. договорени количества електрическа енергия по периоди;
3. договорена разполагаемост от производителите по периоди.
(3) Регистрацията по ал. 1 следва да бъде извършена до 5 работни дни от датата на сключването на сделките.
(4) При промяна на предоставените данни по ал. 2 общественият доставчик е длъжен да актуализира регистрацията до 5 работни дни от датата на промяната.
(5) Операторът при изпълнение на функциите си по чл.112, ал. 2 ЗЕ отчита месечните количества електрическа енергия, договорени с производителите по чл.97, ал. 1, т. 1 ЗЕ.

Раздел III
Регистрационен режим

Чл. 6.
(1) Търговските участници изпращат до оператора по електронна поща, по факс или по друг начин, определен от оператора, заявление за регистрация на пазара на балансираща енергия. Заявлението за регистрация се попълва съгласно образец, публикуван в интернет от оператора, и съдържа следната информация:
1. наименование на заявителя;
2. седалище и адрес на управление на заявителя и адрес за кореспонденция;
3. телефон, факс, електронен адрес;
4. категория участник на пазара на балансираща енергия;
5. данъчна регистрация и регистрация по БУЛСТАТ;
6. номер на лицензия, издадена съгласно ЗЕ;
7. банкови сведения (банка, адрес, банкова сметка, банков код), включително ДДС сметка;
8. деклариране на количества електрическа енергия в MWh, които заявителят е произвел/консумирал за последните 3 пълни календарни месеца преди датата на изпращане на заявлението;
9. списък на лицата, упълномощени да изпращат и потвърждават документи във връзка с оперативната работа на пазара на балансираща енергия, включително координатор по смисъла на чл.141, ал. 1;
10. списък на лицата, упълномощени да подписват договори и фактури.
(2) Към заявлението по ал. 1 заявителят прилага следните документи: 1. техническа информация по образец, утвърден от оператора, за тези свои обособени обекти, оборудвани със средства за търговско измерване на електрическата енергия съгласно правилата по чл.83, ал. 1, т. 6 ЗЕ, за които ще сключва сделки по свободно договорени цени;
2. производителите, които не участват в сделки по свободно договорени цени и които снабдяват с електрическа енергия само собствени обекти, декларират тези свои обособени обекти съгласно правилата по чл.83, ал. 1, т. 6 ЗЕ, по образец, утвърден от оператора;
3. копие от лицензия за производство на електрическа енергия, ако такава се изисква съгласно ЗЕ, или копие от лицензия за търговия с електрическа енергия;
4. документ, издаден от преносното и/или разпределителното предприятие, за предоставен достъп до електропреносната и/или електроразпределителни мрежи;
5. документ, издаден от обществения доставчик и/или от обществените снабдители, за липса на задължения по договори за доставка на електрическа енергия по регулирани цени;
6. копие от съдебното решение за регистрация на заявителя, копие от удостоверение за актуално състояние от съда по регистрация на заявителя и копие от последния заверен годишен финансов отчет;
7. описание на средствата за комуникация и програмно осигуряване, с които разполага заявителят, съгласно глава десета.

Чл. 7.
(1) В 14-дневен срок от получаване на документите по чл.6 операторът проверява данните от заявлението и приложенията към него и:
1. изпраща известие за приемане на заявлението за регистрация на пазара на балансираща енергия или
2. дава задължителни указания и срок за отстраняване на непълноти в заявлението и приложенията към него, или
3. мотивирано отказва да регистрира заявителя на пазара на балансираща енергия.
(2) В случай че заявителят не отстрани непълнотите в заявлението и приложенията към него в срока по ал. 1, т. 2, операторът не разглежда подаденото заявление.

Чл. 8.
(1) Известието за приемане на заявлението за регистрация съдържа:
1. идентификационен номер на търговския участник;
2. размер на гаранционния депозит по чл.116 и данни за банката, в която да бъде открита специална сметка;
3. допълнителни изисквания на оператора към информационната среда и средствата за комуникация на търговския участник, ако има такива;
4. данни за преносното предприятие и оператора - седалище и адрес на управление, адрес за кореспонденция; телефон, факс и електронен адрес; данъчна регистрация и регистрация по БУЛСТАТ; банкови сведения (банка, адрес, банкова сметка, банков код), включително ДДС сметка; списък на лицата, упълномощени да изпращат и потвърждават документи във връзка с оперативната работа на пазара на балансираща енергия, списък на лицата, упълномощени да подписват договори и фактури.
(2) Известието за приемане на заявлението за регистрация на пазара на балансираща енергия на производителите, които не участват в сделки по свободно договорени цени и които снабдяват с електрическа енергия само собствени обекти, съдържа информацията по ал. 1, т. 1 и 4.

Чл. 9.
(1) В срок 15 дни от получаване на известието по чл.8 търговският участник е длъжен да сключи:
1. договор за балансиране с преносното предприятие;
2. договор за пренос на електрическа енергия с преносното и/или разпределителното предприятие, ако е производител;
3. договор за откриване и обслужване на специалната сметка на търговския участник.
(2) В срок 15 дни от получаване на известието по чл.8, ал. 2 производителите, които не участват в сделки по свободно договорени цени и снабдяват с електрическа енергия само собствени обекти, сключват само договор за пренос.
(3) След изпълнение на изискванията по ал. 1 и 2 операторът вписва търговския участник в регистър на търговските участници. (4) Регистрираните търговски участници, с изключение на производителите, които не участват в сделки по свободно договорени цени и снабдяват с електрическа енергия само собствени обекти, сключват договори под условие с обществения доставчик и/или обществените снабдители.
(5) Сключените договори по свободно договорени цени от регистрирания търговски участник могат да бъдат реално изпълнявани след сключване на договор под условие по ал. 4 и внасяне на гаранционния депозит по специалната сметка.

Чл. 10. Операторът публикува в интернет списък на регистрираните търговски участници по чл.9, ал. 3 с информация за наименованието, идентификационния номер, датата на регистрация и статуса (придобито право за сключване на сделки при свободно договорени цени; производители, които снабдяват с електрическа енергия само собствени обекти; дата на оттегляне; дата на отстраняване).

Чл. 11. Всеки търговски участник е длъжен да изпраща информация на оператора за промяна в представените данни при регистрацията не по-късно от 5 работни дни след възникване на промяната. Финансовите отчети по чл.6, ал. 2, т. 6 се предоставят ежегодно.

Чл. 12. Операторът регистрира обществения доставчик на пазара на балансираща енергия служебно.

Чл. 13.
(1) Операторът може да откаже регистрация на пазара на балансираща енергия в случай на:
1. неотстраняване на непълноти в заявлението и приложенията към него в срока по чл.7, ал. 1, т. 2;
2. при непогасени задължения към преносното предприятие.
(2) Операторът не регистрира търговски участник при неизпълнение в срок на условията по чл.9, ал. 1.
(3) При отказ за регистрация по ал. 1 или 2 заявителят може отново да започне процедура за регистрация на пазара на балансираща енергия съгласно чл.6 след изтичане на 1 месец от датата на получаване на отказ от оператора по ал. 1 или ал. 2.

Чл. 14.
(1) В случай на отказ за регистрация от страна на оператора търговският участник има право да оспори писмено отказа пред Държавната комисия за енергийно регулиране (комисията) в 14-дневен срок от получаването му.
(2) Комисията проверява дали са налице основанията за отказ за регистрация и се произнася с решение в срок 30 дни от постъпване на жалбата по ал. 1.
(3) В случай че комисията прецени, че операторът неоснователно е отказал регистрация на пазара на балансираща енергия, операторът е длъжен в срок 2 работни дни от получаване на решението по ал. 2 да изпрати на заявителя известие за приемане на заявлението за регистрация на пазара на балансираща енергия.

Раздел IV
Прекратяване на участието на пазара на балансираща енергия

Чл. 15. Ако до изтичане на 6 месеца от датата на регистрацията по чл.9, ал. 3 търговският участник не изпълни условието по чл.9, ал. 4 и/или не внесе изискуемия гаранционен депозит, операторът го заличава от регистъра и го уведомява.

Чл. 16.
(1) Регистриран търговски участник има право да се оттегли от пазара на балансираща енергия, като изпрати на оператора писмено известие за оттегляне.
(2) В известието за оттегляне се посочва датата на оттегляне, която не може да бъде по-рано от 10 дни след датата на изпращане на известието за оттегляне.
(3) След изтичане на срока по ал. 2 операторът уведомява търговския участник, обществения доставчик и банката за датата на оттегляне и отбелязва оттеглянето в регистъра.
(4) Времето, за което търговският участник се оттегля от пазара на балансираща енергия, не може да бъде по-малко от 2 (два) месеца.
(5) При оттегляне на търговски участник от пазара на балансираща енергия операторът издава дневни извлечения за сетълмент, включително до деня, предхождащ оттеглянето, както и обобщено извлечение за сетълмент и справка за количествата пренесена електрическа енергия за периода от издаване на последната фактура до деня, предхождащ оттеглянето на търговския участник.
(6) Операторът и търговският участник извършват фактуриране съгласно чл.105. Плащането по фактурите е в сроковете, посочени в чл.106.
(7) Оттеглилият се търговски участник има право да получи остатъка от гаранционния депозит след уреждане на финансовите си отношения с оператора и банката.
(8) Ако до изтичане на 6 месеца от датата на оттегляне търговският участник не изпрати заявление за възстановяване на участието си на пазара на балансираща енергия, операторът го заличава от регистъра и го уведомява.

Чл. 17.
(1) При възстановяване на участието си на пазара на балансираща енергия търговският участник изпраща на оператора:
1. заявление за възстановяване на участието си на пазара на балансираща енергия, което съдържа актуализирани данни по чл.6, ал. 1;
2. документи по чл.6, ал. 2, т. 5 и 6;
3. останалите документи по чл.6, ал. 2, в случай че са настъпили промени след датата на оттегляне/отстраняване от пазара на балансираща енергия.
(2) Операторът изчислява размера на гаранционния депозит по реда на чл.116.

Чл. 18.
(1) Операторът има право да отстрани принудително търговски участник от пазара на балансираща енергия в случаите и по реда на глава девета.
(2) Общественият доставчик не може да бъде отстранен от пазара на балансираща енергия.
(3) Търговският участник може да възстанови участието си на пазара на балансираща енергия не по-рано от 3 месеца от датата на отстраняване.
(4) Участието на пазара на балансираща енергия след отстраняване се възстановява по реда на чл.17.
(5) Ако до изтичане на 6 месеца от датата на отстраняване търговският участник не изпрати заявление за възстановяване на участието си на пазара на балансираща енергия, операторът го заличава от регистъра и го уведомява.
(6) След заличаване от регистъра по чл.15, чл.16, ал. 8 и чл.18, ал. 5 търговският участник има право да се регистрира по реда на чл.6.

Глава трета
ДОГОВОРИ

Раздел I
Договори за покупко-продажба на електрическа енергия при свободно договорени цени

Чл. 19. Търговските участници сключват помежду си договори за покупко-продажба на електрическа енергия при свободно договорени цени съгласно чл.100 ЗЕ.

Чл. 20.
(1) Продавачите по договорите при свободно договорени цени са длъжни да изпращат на оператора известия за седмични графици за доставка най-късно до 10 ч. в срядата, предхождаща седмичния период за доставка, съгласно ал. 2.
(2) Графиците обхващат период от 168 последователни часа, който започва от 0,00 ч. в съботата на седмицата по ал. 1.
(3) Известията по ал. 1 се изпращат по електронна поща, факс или други средства, одобрени от оператора, и съдържат:
1. наименование и идентификационен номер на продавача;
2. наименование и идентификационен номер на купувача;
3. количество електрическа енергия в MWh по графика за доставка за всеки период на сетълмент.
(4) Образецът на известията по ал. 1 и форматът на данните се определят от оператора.

Чл. 21.
(1) Операторът не приема за по-нататъшна обработка и отхвърля график за доставка, изпратен след срока по чл.20, ал. 1.
(2) В срок до 12 ч. в сряда операторът поставя кодов номер на графика за доставка и проверява неговата валидност относно:
1. формата на данните на известието;
2. идентификационните номера на страните по графика за доставка съгласно регистъра на търговските участници;
3. съответствието на количеството електрическа енергия, което трябва да бъде произведено съгласно графиците, с определените от комисията по чл.21, т. 17 ЗЕ разполагаемост и технически параметри за производство на електрическа енергия; 4. възможността количеството електрическа енергия, което търговски участник продава и/или купува по седмичните графици за доставка, да надхвърля общата инсталирана мощност на обектите му за един период на сетълмент в случаите, когато не е търговец на електрическа енергия.
(3) При невалидно известие след проверката по ал. 2 операторът изпраща на продавача до 12 ч. в сряда известие за невалидност на графика за доставка, като посочва причините за невалидност.
(4) Продавачът има право да представи до 13 ч. в сряда известие за коригиран график за доставка, съобразявайки се с известието за невалидност на оператора по ал. 3.
(5) В случай че причината за невалидност на графика за доставка е по ал. 2, т. 3 и производителят има няколко известени графика за доставка, той може да извърши корекции във всички графици след съгласуване с купувачите, като изпрати известия за коригирани графици за доставка в срока по ал. 4.
(6) Операторът проверява известията за коригирани графици за доставка и ги приема за по-нататъшна обработка или ги отхвърля окончателно, ако са невалидни или не са изпратени в срока по ал. 4.

Чл. 22.
(1) Операторът проверява до 16 ч. в сряда допустимостта на изпълнение на графика за доставка от гледна точка на ограничения в пропускателните възможности и режимите на работа на електропреносната мрежа.
(2) В случай на ограничения по ал. 1 операторът уведомява до 16 ч. двете страни по графика за доставка за характера на ограниченията, като посочва количествата, в рамките на които изпълнението на графика за доставка е допустимо. В случай че се налагат ограничения, последователността на ограничаване е от последния известен валиден график за доставка по чл.20 и 21.
(3) В случаите по ал. 2 продавачът има право да представи известие за коригирани количества в съответствие с изискванията на оператора в срок до 17 ч. в сряда.
(4) Операторът проверява известието за коригирани количества и в срок до 18 ч. в сряда изпраща потвърждение за валидност на седмичния график за доставка на двете страни или го отхвърля окончателно в случаите, когато не са спазени изискванията на оператора по ал. 2 или срока по ал. 3.

Чл. 23. В срок до 10 ч. в четвъртък купувачът по договора изпраща на оператора известие за приемане на графика за доставка. Непредставянето в срок на известие за приемане има силата на отказ за приемане.

Чл. 24.
(1) След приемането на графика по чл.23 операторът регистрира графика за доставка по договора в срок до 16 ч. в четвъртък и информира страните.
(2) Ако до изтичане на срока по ал. 1 привилегирован потребител няма регистриран нито един график за доставка, операторът уведомява търговския участник и обществения доставчик/снабдител, че през предстоящия 7-дневен период потребителят ще се снабдява с електрическа енергия по силата на договора му под условие по чл.26, ал. 1.

Чл. 25.
(1) Всяка от страните по договора има право да заяви оттегляне на графика за доставка не по-късно от 14 ч. в четвъртък, като посочи съответния му кодов номер.
(2) При оттеглянето на график за доставка по ал. 1 оттеглящата страна представя:
1. копие от подписан и подпечатан договор в частта му, доказваща договорените количества енергия между продавача и купувача;
2. мотиви за оттегляне на графика за доставка.
(3) Когато оттеглянето на график за доставка е по взаимно съгласие между страните, привилегированият потребител - купувач по договора, няма право на заместващ график за доставка за оттегления седмичен график по смисъла на чл.29.
(4) Операторът потвърждава на двете страни по договора оттеглянето на седмичния график за доставка в срок до 16 ч. в четвъртък, като графикът със съответния кодов номер не се регистрира.

Раздел II
Договор под условие

Чл. 26.
(1) Привилегированият потребител сключва годишен договор под условие с обществения доставчик и/или обществените снабдители за покупко- продажба на електрическа енергия по регулирани цени.
(2) Когато привилегирован потребител има регистриран седмичен график за доставка по договор при свободно договорени цени, за периода от 168 часа той няма право да получава електрическа енергия от обществения доставчик и/или обществените снабдители за обектите, декларирани по чл.6, ал. 2, т. 1, освен по заместващ график за доставка.
(3) При доставка на електрическа енергия по заместващ график за доставка съгласно ал. 2 взаимоотношенията между обществения доставчик и/или обществените снабдители и привилегирования потребител се уреждат въз основа на договора под условие.
(4) При доставка на електрическа енергия по договор под условие привилегированите потребители нямат право на уикенд тарифа.

Чл. 27. Договорите по чл.26 се изпълняват, когато привилегированият потребител:
1. няма нито един регистриран седмичен график за доставка;
2. е отстранен от пазара на балансираща енергия по реда на чл.126;
3. има нарушен график на доставка в случаите на прекъсване работата на пазара по чл.151;
4. при анулиран график за доставка, когато привилегированият потребител е изправна страна, но не е изпълнено условието по чл.29, ал. 1;
5. ползва правото си на заместващ график за доставка съгласно чл.29.

Чл. 28.
(1) Производителите и търговците на електрическа енергия сключват годишни договори под условие с обществения доставчик и/или обществените снабдители за доставка на електрическа енергия, които се изпълняват в случай на:
1. нарушен седмичен график на доставка в случаите на прекъсване работата на пазара по чл.151;
2. прекратен или коригиран график за доставка поради настъпване на непреодолима сила, засягаща другата страна по графика за доставка.
(2) Известията до обществения доставчик и/или обществените снабдители по т. 1 и 2 се изпращат от оператора в срок 24 часа от постъпването на информация за съответното събитие.

Раздел III
Заместващ график за доставка

Чл. 29.
(1) В случай на оттегляне на график за доставка съгласно чл.25 или на анулиран график за доставка съгласно чл.128 и изправната страна - купувач по договора, е привилегирован потребител, който има регистриран поне един друг седмичен график за същия период, потребителят може да изпрати на оператора известие за заместващ график за доставка с обществения доставчик/снабдител.
(2) В случай на анулиран график за доставка купувачът по договора изпраща известието по ал. 1 до 9 ч. на деня, предхождащ деня на анулирането.
(3) В случай на оттеглен график купувачът по договора изпраща известието по ал. 1 до 9 ч. в петък.
(4) Привилегирован потребител, купуващ електрическа енергия по заместващ график за доставка, се балансира съгласно общите условия за балансиране.
(5) Привилегирован потребител има право да купува електрическа енергия по заместващи графици за доставка до два последователни седмични графика.
(6) При настъпване на непреодолима сила, засягаща продавача по регистриран график за доставка, купувачът има право на заместващ график за доставка за недоставеното количество.
(7) Привилегированият потребител заплаща договорената електрическа енергия по заместващия график за доставка по регулираните цени, определени от комисията, при спазване на условието по чл.26, ал. 4.

Чл. 30.
(1) В случай на анулиран график за доставка по чл.128 операторът регистрира заместващ график за доставка, като му поставя кодов номер до 10 часа на деня, в който е получено известието за заместващ график за доставка по чл.29, ал. 2, и уведомява обществения доставчик/снабдител и другата страна по договора.
(2) След получаване на известието по чл.29, ал. 3 операторът регистрира заместващ график за доставка, като му поставя кодов номер до 10 ч. в петъка, предхождащ периода на доставка, и уведомява обществения доставчик/снабдител и другата страна по договора.
(3) В известието за регистриране на заместващ график за доставка по ал. 1 и 2 се посочват:
1. купувачът по заместващ график за доставка;
2. началният период на сетълмент по заместващия график за доставка;
3. количествата за всеки период на сетълмент по заместващия график за доставка.
(4) Общественият доставчик или съответният обществен снабдител е длъжен да приеме и изпълни заместващия график за доставка.

Чл. 31.
(1) Когато доставката на електрическа енергия се извършва по втори пореден заместващ график за доставка, привилегированият потребител изпраща на оператора графика в срока по чл.20, ал. 1.
(2) Операторът регистрира заместващия график за доставка по реда на чл.24, ал. 1.

Раздел IV
Снабдяване с електрическа енергия на собствени обекти

Чл. 32.
(1) Производителите имат право да продават по регулирани цени само произведеното количество електрическа енергия, което надвишава потреблението на всички техни обекти, декларирани по чл.6, ал. 2, т. 1, и количествата по седмичните графици за доставка.
(2) Производителите заплащат преноса на електрическа енергия за снабдяване на собствени обекти по реда на чл.104.

Глава четвърта
ИЗМЕРВАНЕ

Чл. 33.
(1) Привилегированите потребители и производителите на електрическа енергия имат право да сключват договори при свободно договорени цени за производство от обекти, декларирани по реда на чл.6, ал. 2, т. 1, и за снабдяване на такива обекти, когато последните са присъединени към мрежа високо и/или средно напрежение и са оборудвани със средства за търговско измерване на електрическата енергия съгласно правилата по чл.83, ал. 1, т. 6 ЗЕ.
(2) Производителите имат право да снабдяват с електрическа енергия собствени обекти, когато те са присъединени към мрежа високо и/или средно напрежение и са оборудвани със средства за търговско измерване на електрическата енергия съгласно правилата по чл.83, ал. 1, т. 6 ЗЕ, и са декларирани по реда на чл.6, ал. 2, т. 2.
(3) Средствата за търговско измерване по ал. 1 и 2 трябва да имат възможност за регистриране на електрическата енергия по периоди на сетълмент съгласно чл.74, ал. 2.
(4) Отчитането на средствата за търговско измерване на електрическата енергия се извършва в съответствие с правилата по чл.83, ал. 1, т. 6 ЗЕ.

Чл. 34. Операторът поддържа регистър на средствата за търговско измерване на електрическата енергия на всички обекти, присъединени към електропреносната мрежа, както и на тези, присъединени към електроразпределителните мрежи, които се използват за целите на сетълмента на търговските участници.

Чл. 35. В регистъра по чл.34 се посочват:
1. собственикът на обекта;
2. техническите данни на средствата за търговско измерване;
3. мястото на присъединяване на обекта към електропреносната или електроразпределителната мрежа;
4. друга информация, изисквана съгласно правилата по чл.83, ал. 1, т. 6 ЗЕ.

Чл. 36. Регистърът по чл.34 се поддържа в актуално състояние по отношение на промени, настъпили с участниците, измервателната апаратура и при прекратяване на комуникационните връзки с дадена измервателна система. Операторът използва автоматизирана система за събиране и обработка на информацията от средствата за търговско измерване на търговските участници за всеки период на сетълмент.

Глава пета
БАЛАНСИРАЩ МЕХАНИЗЪМ

Раздел I
Общи положения

Чл. 37.
(1) Съгласно принципите на енергийния пазар потребителите сключват договори с графици за доставка на количества енергия, максимално близки до очакваното им потребление, а производителите произвеждат количества, по възможност равни на договорените съгласно графиците за доставка.
(2) Сумата от количествата електрическа енергия по графиците за доставка по всички договори за покупко-продажба на електрическа енергия трябва да бъде равна на прогнозираното общо потребление за даден период.

Чл. 38
. (1) Балансиране на търговски участник е компенсирането на разликата между количествата потребена/произведена енергия и количествата по графиците за доставка съгласно сключените договори.
(2) На балансиране подлежат:
1. търговските участници, които имат регистриран седмичен график за доставка на електрическа енергия;
2. търговските участници, които участват с предложения и заявки на пазара на балансираща енергия за съответния период на сетълмент;
3. общественият доставчик в случаите, посочени в чл.83, ал. 1, т. 2 и чл.84, ал. 1, т. 2.

Чл. 39. Източници на балансираща енергия са:
1. обектите на производители, чиято разполагаемост е изцяло освободена за дадения период по реда на чл.21, т. 17 ЗЕ;
2. обектите на привилегировани потребители;
3. електрическите централи на производители, чиято разполагаемост е частично или изцяло изкупена от обществения доставчик; 4. електрическите централи, собственост на обществения доставчик.

Раздел II
Заявки за балансиране и предложения за балансиране

Чл. 40. Заявките за балансиране и предложенията за балансиране декларират възможността на даден участник да се отклони от физическата си номинация срещу съответна цена за увеличаване или намаляване на производството/потреблението, ако това бъде разпоредено от оператора.

Чл. 41.
(1) Заявките за балансиране, подавани от производители, са за намаляване на производството.
(2) Активирането на заявки за намаляване на производството от оператора има за цел да намали изходната активна мощност на съответния обект спрямо обявеното във физическата номинация за производство ниво.

Чл. 42.
(1) Заявките за балансиране, подавани от привилегировани потребители, са за увеличаване на потреблението.
(2) Активирането на заявки за увеличаване на потреблението от оператора има за цел да увеличи потреблението на електрическа енергия на съответния обект спрямо заявената във физическата номинация за потребление.

Чл. 43.
(1) Предложенията за балансиране, подавани от производители, са за увеличаване на производството.
(2) Активирането на предложения за увеличаване на производството от оператора има за цел да увеличи изходната активна мощност на съответния обект спрямо обявеното във физическата номинация за производство ниво.

Чл. 44.
(1) Предложенията за балансиране, подавани от привилегировани потребители, са за намаляване на потреблението.
(2) Активирането на предложения за намаляване на потреблението от оператора има за цел да намали потреблението на електрическа енергия на съответния обект спрямо заявената във физическата номинация за потребление.

Чл. 45. Производители по чл.39, т. 1 имат право да подават предложения за увеличаване на производството и заявки за намаляване на производството.

Чл. 46. Привилегированите потребители по чл.39, т. 2 имат право да подават предложения за намаляване на потреблението и заявки за увеличаване на потреблението за периодите на сетълмент, за които имат регистриран седмичен график.

Чл. 47. Производителите по чл.39, т. 3 и 4 не подават предложения за балансиране и заявки за балансиране на пазара на балансираща енергия, но участват в приоритетния списък на източниците на балансираща енергия, според изискванията на чл.51 и 53.

Чл. 48. Операторът активира:
1. предложения за балансиране, когато в електроенергийната система има недостиг на генераторна мощност съгласно правилата по чл.83, ал. 1, т. 4 ЗЕ;
2. заявки за балансиране, когато в електроенергийната система има излишък на генераторна мощност съгласно правилата по чл.83, ал. 1, т. 4 ЗЕ.

Раздел III
Приоритетен списък на източниците на балансираща енергия

Чл. 49. Операторът изготвя приоритетен списък и активира източниците на балансираща енергия според този списък, отчитайки технологичните критерии, свързани със сигурността на снабдяването, съгласно правилата по чл.83, ал. 1, т. 4 ЗЕ.

Чл. 50.
(1) Приоритетният списък съдържа: 1. предложения/заявки за балансиране, подадени от търговските участници по чл.39, т. 1 и 2; 2. разполагаем за съответния период на сетълмент резерв за третично регулиране, предоставен от производителите по чл.39, т. 3 и 4.
(2) Мощностните диапазони, предвидени за участие в автоматично регулиране на честота и обменна мощност, не се включват в приоритетния списък.

Чл. 51.
(1) Подреждането на източниците на балансираща енергия при съставяне на приоритетен списък за компенсиране на недостига на генераторна мощност в електроенергийната система се извършва по възходящ ред на цената на доставяната от тях енергия. (2) За целите на съставянето на приоритетния списък по ал. 1:
1. цената на балансиращата енергия, произведена от производителите по чл.39, т. 3, се приема за равна на сумата от регулираните им цени за енергия и разполагаемост, умножена с коефициента kр по чл.83, ал. 3, плюс цена за пренос;
2. цената на балансиращата енергия, произведена от ВЕЦ - собственост на обществения доставчик, се приема за равна на най-високата от цените на балансираща енергия по т. 1;
3. цената на балансиращата енергия, непотребена от ПАВЕЦ - собственост на обществения доставчик, се приема за равна на най-ниската от цените на балансираща енергия по т. 1.

Чл. 52.
(1) Подреждането на източниците на балансираща енергия при съставяне на приоритетен списък за компенсиране на излишъка на генераторна мощност в електроенергийната система се извършва по низходящ ред на цената на предложената от тях енергия. (2) За целите на съставянето на приоритетния списък по ал. 1:
1. цената на балансиращата енергия, непроизведена от производителите по чл.39, т. 3, се приема за равна на регулираната им цена за енергия, разделена на коефициента kр по чл.83, ал. 3, плюс цена за пренос;
2. цената на балансиращата енергия, непроизведена от ВЕЦ - собственост на обществения доставчик, се приема за равна на най-високата от цените за балансираща енергия по т. 1;
3. цената на балансиращата енергия, консумирана от ПАВЕЦ - собственост на обществения доставчик, се приема за равна на най-ниската от цените за балансираща енергия по т. 1.

Чл. 53. При постъпване на предложения и заявки с еднакви цени приоритет имат предложенията и заявките, указващи по-голям диапазон на отклонение от физическата номинация.

Раздел IV
Физически данни

Чл. 54. Търговските участници, които подават предложения и заявки на балансиращия пазар, са длъжни да предоставят на оператора следната информация:
1. динамични параметри, представляващи съвкупност от данни и характеристики на отделните обекти или съвкупност от обекти на търговските участници, свързани с възможността им за промяна на изходната мощност, съгласно чл.56;
2. физически номинации за производство/потребление, съдържащи информация за очакваното ниво на производство/потребление на даден обект или съвкупност от обекти, съгласно чл.58.

Чл. 55.
(1) Динамичните параметри и физическите номинации се подават от търговските участници заедно с представените от тях предложения и заявки за балансиране в обобщена форма по образец, утвърден от оператора.
(2) Търговските участници изпращат информацията по ал. 1 на оператора по електронна поща, факс или чрез други средства, утвърдени от оператора.

Чл. 56. Динамичните параметри включват:
1. скорост на увеличаване на мощността, MW/min;
2. скорост на намаляване на мощността, MW/min;
3. максимално възможно количество за доставка, MWh - само за ВЕЦ и ПАВЕЦ;
4. период за доставка на количеството по т. 3, в часове и минути - само за ВЕЦ и ПАВЕЦ;
5. време за активиране на заявка за балансиране, min;
6. време за активиране на предложение за балансиране, min;
7. време за изпълнение на инструкция за промяна на мощността, подадена от оператора, от момента на получаването до момента на начало на промяната, min;
8. минимална стъпка за промяна на мощността, MW.

Чл. 57. Динамичните параметри се заявяват за всеки ден, за който съответният участник подава предложения за балансиране и заявки за балансиране, и са валидни за всеки период на сетълмент за този ден.

Чл. 58.
(1) Физически номинации за производство се подават от производителите за нетното производство на съответния обект по такъв начин, че нивото на активна мощност да бъде известно на оператора за всяка минута на следващите 24 часа.
(2) Физически номинации за потребление се подават от потребителите за очакваното нетно потребление на съответен обект по такъв начин, че нивото на активна мощност да бъде известно на оператора за всяка минута на следващите 24 часа.

Чл. 59.
(1) Операторът използва заявените нива на производство/потребление във физическите номинации при определяне на количествата балансираща енергия от активирани предложения за балансиране и заявки за балансиране.
(2) При активиране на дадено предложение/заявка за балансиране участникът е длъжен да се отклони от своята физическа номинация в рамките на това предложение/заявка според инструкциите на оператора.

Чл. 60.
(1) Физическите номинации се предоставят в табличен вид във формат, определен от оператора, и съдържат информация за нивата на активната мощност и моментите им на промяна.
(2) За целите на сетълмента се приема, че активната мощност между всеки две последователни във времето точки, зададени във физическата номинация, се променя по линейна характеристика.
(3) Нивата на активна мощност се записват със знак "+", когато енергията постъпва от обекта на участника към електропреносната/електроразпределителната мрежа, и със знак " - ", когато посоката е от съответната мрежа към обекта на участника.
(4) Физически номинации се заявяват от търговските участници за всеки ден, за който подават предложения за балансиране и заявки за балансиране.

Раздел V
Форма на представяне и регистриране на заявки за балансиране и предложения за балансиране

Чл. 61.
(1) Търговските участници подават заявки за балансиране и предложения за балансиране за отклонението от нивата на физическата номинация на всеки отделен обект или съвкупност от обекти във форма, определена от оператора.
(2) Заявките за намаляване на производството и за увеличаване на потреблението съдържат отклонението на активната мощност от нивото на физическата номинация, периода на сетълмент и цената на заявката.
(3) Предложенията за увеличаване на производството и за намаляване на потреблението съдържат отклонението на активната мощност от нивото на физическата номинация, периода на сетълмент и цената на предложението.
(4) Предложения за балансиране и заявки за балансиране се подават от търговските участници само за обекти, присъединени към преносната мрежа.

Чл. 62.
(1) Продължителността на дадено предложение/заявка е равна на периода на сетълмент, като участникът е длъжен да подава най-малко две последователни предложения и/или заявки.
(2) Началният и крайният момент на всяко предложение/заявка съвпадат с кръгъл час.

Чл. 63.
(1) Отклонението от физическата номинация за производство на дадено предложение/заявка, подадено за обект или съвкупност от обекти на производител, е не по-малко от 20 MW, като се представя в цяло число мегавати.
(2) Отклонението от физическата номинация за потребление на дадено предложение/заявка, подадено за обект или съвкупност от обекти на привилегирован потребител, е не по-малко от 10 MW, като се представя в цяло число мегавати.

Чл. 64.
(1) Търговски участник може да подаде за всеки свой обект или съвкупност от обекти по една заявка за балансиране и едно предложение за балансиране за един период на сетълмент.
(2) Цената на предложението/заявката за балансиране е в сила за целия период на сетълмент.
(3) Заявки за балансиране с отрицателни цени се считат за невалидни.

Чл. 65.
(1) Операторът получава и регистрира заявки за балансиране и предложения за балансиране по реда, описан в чл.73.
(2) Операторът отхвърля предложения и заявки, които са непълни, съдържат неверни данни за участника, не съответстват на характеристиките на обектите, за които се отнасят, или са предоставени в различен от утвърдения от оператора формат, ако не бъдат коригирани съгласно процедурата за обмен на данни по чл.73.

Чл. 66.
(1) Регистрирането на предложения за балансиране и заявки за балансиране има силата на сключване на договор под условие в полза на оператора.
(2) Цените и количествата на влязъл в сила договор по ал. 1 се определят, както следва:
1. производител продава на оператора произведеното по нареждане на последния количество енергия на цената на активираното му предложение за балансиране;
2. производител купува от оператора непроизведеното по нареждане на последния количество енергия на цената на активираната му заявка за балансиране;
3. потребител продава на оператора непотребеното по нареждане на последния количество енергия на цената на активираното му предложение за балансиране;
4. потребител купува от оператора потребеното по нареждане на последния количество енергия на цената на активираната му заявка за балансиране.
(3) Регистрираните предложения за балансиране и заявки за балансиране не се оттеглят.

Раздел VI
Активиране на заявки за балансиране и на предложения за балансиране

Чл. 67.
(1) Операторът активира предложения за балансиране и заявки за балансиране, за да поддържа необходимия резерв за вторично регулиране в съответствие с правилата по чл.83, ал. 1, т. 4 ЗЕ.
(2) Операторът може да активира съвместно заявки за балансиране и предложения за балансиране с цел да подготви генериращите мощности за осигуряване на допълнителен въртящ резерв или за да преодолее възникнали ограничения в системата в съответствие с правилата по чл.83, ал. 1, т. 4 ЗЕ.
(3) При активирането на заявки за балансиране и предложения за балансиране операторът може да променя работната мощност на съответен обект или съвкупност от обекти в рамките на тези заявки и предложения.

Чл. 68.
(1) Заявката за балансиране или предложението за балансиране се активира по телефона или чрез други средства за комуникация, одобрени от оператора.
(2) Оперативното активиране на предложение за балансиране или заявка за балансиране и последвалите инструкции в рамките на тяхната продължителност се документират от оператора в регистрационна таблица, съдържаща инструктирано отклонение от физическата номинация и момента на подаване на инструкцията.
(3) Регистрираните от оператора инструкции се използват за сетълмент на участника по реда на глава шеста.

Чл. 69. Операторът активира дадено предложение или заявка според:
1. динамичните параметри на съответния обект и конкретните условия в електроенергийната система;
2. реда на подреждане на предложението или заявката в приоритетния списък на източниците на балансираща енергия.

Чл. 70. Когато търговски участник има активирано предложение/заявка за балансиране в края на периода на сетълмент и е представил предложение/заявка за балансиране за периода, следващ текущия период на сетълмент, но не е получил инструкция от оператора за дезактивиране на предложението/заявката му, се счита, че операторът е активирал и предложението/заявката му за следващия период.

Чл. 71.
(1) Операторът може да активира предложение/заявка за балансиране на търговски участник за даден период на сетълмент не по-рано от 2 минути преди началото на периода.
(2) Когато динамичните параметри, съгласно чл.56, т. 1, 2, 5 и 6, не позволяват пълно активиране на предложението/заявката в рамките на 4 минути, операторът може да разпореди активирането да започне толкова време преди началото на периода, че разпоредената промяна на мощността да бъде постигната в рамките на първите две минути от периода на сетълмент.

Чл. 72.
(1) Когато търговски участник не е представил предложение/заявка за балансиране за периода, следващ текущия период на сетълмент, и не е получил инструкция от оператора за дезактивиране на предложението/заявката му, той има право да дезактивира сам предложението/заявката си най-рано две минути преди края на периода, като предварително уведоми оператора за това си намерение.
(2) Когато динамичните параметри, съгласно чл.56, т. 1, 2 и 7, не позволяват пълно дезактивиране на предложението/заявката за балансиране в рамките на 4 минути, търговският участник може да поиска от оператора дезактивирането да започне толкова време преди края на периода, че достигането на нивото от физическата му номинация да бъде постигнато в рамките на първите две минути от следващия период на сетълмент.

Чл. 73.
(1) Търговските участници, подаващи предложения за балансиране и заявки за балансиране за съответен ден, следва да ги подадат през предходния ден при спазване на следния график за обмен на информация:
1. до 10 ч. представят на оператора обобщена форма, съдържаща техните динамични параметри, физически номинации и предложения/заявки, валидни за всеки период на сетълмент;
2. до 12 ч. операторът проверява валидността на подадените форми и изпраща известие за невалидност на некоректните форми; 3. до 14 ч. търговските участници могат да подават на оператора коригираните форми;
4. до 15 ч. операторът изпраща окончателно потвърждение и регистрира валидните предложения и заявки.
(2) Неизпращането на окончателно потвърждение за регистриране на предложения и заявки по ал. 1, т. 4 има силата на отхвърляне.
(3) Обмяната на информация се извършва само в работни дни, като в случай че денят, през който следва да бъдат подадени заявките/предложенията за балансиране съгласно ал. 1, е почивен, информацията се изпраща през последния работен ден, предшестващ почивния.

Глава шеста
СЕТЪЛМЕНТ

Раздел I
Общи положения

Чл. 74.
(1) Операторът прилага системата за сетълмент за индивидуално изчисляване на отклоненията на реално потребената или произведена електрическа енергия от договорените количества за определен период.
(2) Периодът на сетълмент за всички сделки с електрическа енергия при свободно договорени цени, както и за пазара на балансираща енергия, е 60 минути и започва на кръгъл час.

Чл. 75.
(1) Договорените количества електрическа енергия, посочени в седмичните графици за доставка, се записват във формулите за сетълмент на съответния търговски участник със знак " - ", когато той е продавач по договора, и със знак "+", когато е купувач. (2) Измерените количества енергия се записват във формулите за сетълмент на съответния търговски участник със знак " - ", когато имат посока от преносната/разпределителната мрежа към обект на участника, и със знак "+", когато са с обратна посока. (3) Измерените количества по ал. 2 включват количествата от всички обекти, декларирани по реда на чл.6, ал. 2, т. 1.

Чл. 76. Търговски участници, които за определен период нямат регистрирани седмични графици за доставка, както и предложения и заявки на пазара на балансираща енергия, не подлежат на балансиране за съответния период.

Раздел II
Общи условия за балансиране

Чл. 77.
(1) Количеството енергия от измерен небаланс (КЕИН) се определя по следната формула: КЕИНjk = КЕДjk + КЕИjk (6.1), където: КЕДjk е сумата от количествата енергия според регистрираните седмични графици за доставка на търговски участник k за период на сетълмент j, заявени по реда на глава трета; КЕИjk - сумата от измерените количества енергия на обектите на търговски участник k за период на сетълмент j.
(2) Сумата от измерените количества енергия (КЕИ) на обектите на търговски участник k за период на сетълмент j се определя по формулата:

където: l е съответният обект на търговски участник k; m - броят на обектите на търговски участник k.

Чл. 78.
(1) Общите условия за балансиране се прилагат за: 1. привилегированите потребители, за периодите на сетълмент, за които имат регистриран седмичен график; 2. производителите, които продават енергия само по свободно договорени цени. (
2) Търговските участници, които не попадат в категориите по ал. 1, т. 1 и 2, се балансират съгласно глава шеста, раздел V.

Чл. 79. (1) Количеството енергия от разпореден небаланс (КЕРН) се определя по формулата:

КЕРНjkl = КЕРПСjkl + КЕРЗСjkl (6.3),

където: КЕРПСjkl е сумарното количество енергия от разпоредени предложения за период на сетълмент j, с което търговски участник k трябва увеличи производството си или да намали потреблението си от обект l вследствие на разпореждане на оператора за активиране на предложение за балансиране; КЕРЗСjkl - сумарното количество енергия от разпоредени заявки за период на сетълмент j, с което търговски участник k трябва да намали производството си или да увеличи потреблението си от обект l вследствие на разпореждане на оператора за активиране на заявка за балансиране.
(2) Сумарното количество енергия от разпоредени предложения (КЕРПС) се определя по формулата:

КЕРПСjkl = КЕРПjkl + КЕРПО(j+1)kl + КЕРПО(j-1)kl (6.4),

където: КЕРПjkl е количеството енергия от разпоредено предложение, с което търговски участник k трябва да увеличи производството си или да намали потреблението си от обект l за период на сетълмент j вследствие на разпореждане на оператора за активиране на предложение за балансиране за същия период; КЕРПО(j+1)kl - количеството енергия от разпоредено предложение, с което търговски участник k трябва да увеличи производството си или да намали потреблението си от обект l за период на сетълмент j вследствие на разпореждане на оператора за активиране на предложение за балансиране за период (j+1) съгласно чл.71; КЕРПО(j-1)kl - количеството енергия от разпоредено предложение, с което търговски участник k трябва да увеличи производството си или да намали потреблението си от обект l през първите две минути на период на сетълмент j вследствие на разпореждане на оператора за активиране на предложение за балансиране за период (j-1) съгласно чл.72.
(3) Сумарното количество енергия от разпоредени заявки (КЕРЗС) се определя по формулата:

КЕРЗСjkl = КЕРЗjkl + КЕРЗО(j+1)kl + КЕРЗО(j-1)kl (6.5),

където: КЕРЗjkl е количеството енергия от разпоредена заявка, с което търговски участник k трябва да намали производството си или да увеличи потреблението си от обект l за период на сетълмент j вследствие на разпореждане на оператора за активиране на заявка за балансиране за същия период; КЕРЗО(j+1)kl - количеството енергия от разпоредена заявка, с което търговски участник k трябва да намали производството си или да увеличи потреблението си от обект l за период на сетълмент j вследствие на разпореждане на оператора за активиране на заявка за балансиране за период (j+1) съгласно чл.71; КЕРЗО(j-1)kl - количеството енергия от разпоредена заявка, с което даден търговски участник k трябва да намали производството си или да увеличи потреблението си от обект l през първите 2 минути на период на сетълмент j вследствие на активирана от оператора заявка за балансиране за период (j-1) съгласно чл.72.
(4) Количествата енергия от разпоредени предложения за балансиране и заявки за балансиране, участващи във формулите по ал. 1, 2 и 3, се определят на база на записаните диспечерски разпореждания и динамичните параметри на съответния обект.

Чл. 80. (1) Количеството енергия от нетен небаланс (КЕНН) се определя по формулата:

КЕННjk = КЕИНjk - КЕРНjk (6.6),

където: КЕРНjk е сумата от количествата енергия от разпоредени небаланси на всички m обекти на търговски участник k за период на сетълмент j и се определя по формулата:

(2) Количеството енергия от нетен небаланс се урежда между оператора и търговските участници на съответната цена на небалансите, както следва:
1. КЕННjk > 0 - търговският участник k има излишък на енергия за период на сетълмент j и продава на оператора на цена на балансираща енергия за излишък ЦЕИ j, която се определя по чл.84. В този случай КЕННjk се означава с КЕНН+jk;
2. КЕННjk < 0 - търговският участник k има недостиг на енергия за период на сетълмент j и купува от оператора на цена на балансираща енергия за недостиг ЦЕН j, която се определя по чл.83. В този случай КЕННjk се означава с КЕНН -jk;
3. КЕННjk = 0 - търговският участник k е в баланс за период на сетълмент j и КЕННjk се означава с КЕНН0jk.

Раздел III
Нетни количества енергия от активирани предложения за балансиране и заявки за балансиране

Чл. 81.
(1) Сумарното количество енергия от активирани предложения (КЕАПС), с което търговски участник k действително е увеличил производството си или е намалил потреблението си от обект l за период на сетълмент j вследствие на активирани предложения за балансиране, се определя по формулата:

КЕАПСjkl = min [КЕРПСjkl, (КЕИjkl - КЕФjkl - КЕРЗСjkl)] (6.8),

където КЕФjkl е количеството енергия, което обект l на търговски участник k трябва да консумира/произведе за период на сетълмент j в съответствие със заявената от него физическа номинация.
(2) Когато КЕАПСjkl > 0, се означава с КЕАПС+jkl.
(3) Сумарното количество енергия КЕАПС+jk, което търговски участник k действително е доставил за период на сетълмент j вследствие на активирани предложения за балансиране от всичките му обекти, се определя по формулата:

Чл. 82.
(1) Сумарното количество енергия от активирани заявки (КЕАЗС), с което търговски участник k действително е намалил производството си или е увеличил потреблението си от обект l за период на сетълмент j вследствие на активирани заявки за балансиране, се определя по формулата:

КЕАЗСjkl = max [КЕРЗСjkl, (КЕИjkl - КЕФjkl - КЕРПСjkl)] (6.10).

(2) Когато КЕАЗСjkl < 0, се означава с КЕАЗСjkl.
(3) Сумарното количество енергия от активирани заявки, с което даден търговски участник k действително е намалил производството си или е увеличил потреблението си за период на сетълмент j вследствие на активирани заявки за балансиране от всичките му обекти, се определя по формулата:

Раздел IV
Цени на небаланси

Чл. 83.
(1) Цената на балансираща енергия за недостиг (ЦЕН) за период на сетълмент j се определя в зависимост от стойността на коефициента на участие на предложенията Куп по следните формули:
1. когато Купj = [0;1],

ЦЕНj = (1 - Kупj)ЦЕМj + Купj ЦЕПсрj (6.12),

където: ЦЕМj е цената на балансираща енергия, доставяна от обществения доставчик за покриване на отрицателните небаланси на търговските участници за период на сетълмент j; ЦЕПсрj - средно претеглената цена на енергия от активирани предложения за балансиране за период на сетълмент j;
2. когато Купj > 1,

ЦЕНj = ЦЕПсрj (6.13).

(2) Коефициентът на участие на предложенията (Куп) се определя по формулата:

където: n e броят на търговските участници.
(3) Цената на балансираща енергия (ЦЕМ), доставяна от обществения доставчик за покриване на отрицателните небаланси на търговските участници за период на сетълмент j, се определя по формулата:

където: ЦМj e най-високата регулирана сумарна цена на енергия и разполагаемост на кондензационен термичен блок, който за период на сетълмент j е произвел не по-малко от 20 MWh, лв./MWh; ЦЕВj - регулираната цена на енергия, произведена от ВЕЦ с изравнители, която за период на сетълмент j е произвела не по-малко от 20 MWh, лв./MWh; ЦП - цената за пренос на електрическа енергия през съответните електрически мрежи, лв./MWh; kp - коефициент, отразяващ разходите на обществения доставчик за доставка на балансираща енергия.
(4) Коефициентът kp, отразяващ разходите на обществения доставчик за доставка на балансираща енергия, се утвърждава от комисията по предложение на обществения доставчик.
(5) Средно претеглената цена на енергия (ЦЕПср) от активирани предложения за балансиране за период на сетълмент j се определя по формулата:

+

където: ЦЕПjkl е цената на енергия от предложение за балансиране за обект l на търговски участник k за период на сетълмент j, лв./MWh; КЕАП+jkl - количеството енергия от активирано предложение за балансиране от обект l на търговски участник k за период на сетълмент j, MWh; ЦЕП(j+1)kl - цената на енергия от предложение за балансиране за обект l на търговски участник k, валидно за период на сетълмент (j+1), лв./MWh; КЕАПО+(j+1)kl - количеството енергия от активирано предложение за балансиране от обект l на търговски участник k, валидно за период на сетълмент (j+1), MWh; ЦЕП(j-1)kl - цената на енергия от предложение за балансиране за обект l на търговски участник k, валидно за период на сетълмент (j-1), лв./MWh; КЕАПО+(j - i)kl - количеството енергия от активирано предложение за балансиране от обект l на търговски участник k, валидно за период на сетълмент (j-1), MWh.
(6) Количеството енергия от активирано предложение за балансиране (КЕАП) за обект l на търговски участник k за период на сетълмент j се определя по формулата:

КЕАП+jkl = Капjkl КЕРПjkl (6.17),

където: Капjkl е коефициент на тежест на активирани предложения за балансиране от обект l на търговски участник k за период на сетълмент j и се определя по формулата:

(7) Количеството енергия от активирано предложение за балансиране (КЕАПО) от обект l на търговски участник k, валидно за период на сетълмент (j+1), се определя по формулата: КЕАПО+(j+1)kl = Капjkl КЕРПО(j+1)kl (6.19).

(8) Количеството енергия от активирано предложение за балансиране от обект l на търговски участник k, валидно за период на сетълмент (j - 1), се определя по формулата: КЕАПО+(j - i)kl = Капjkl КЕРПО(j-1)kl (6.20).

Чл. 84.
(1) Цената на балансираща енергия за излишък (ЦЕИ) за период на сетълмент j се определя в зависимост от стойността на коефициента на участие на заявките Куз, както следва:
1. когато Кузj = [0;1],

ЦЕИj = (1 - Кузj)ЦЕГj + Кузj ЦЕЗсрj (6.21),

където: ЦЕГj е цената на балансираща енергия, закупена от обществения доставчик за покриване на положителните небаланси на търговските участници за период на сетълмент j; ЦЕЗсрj - средно претеглената цена на енергия от активирани заявки за балансиране за период на сетълмент j;
2. когато Кузj > 1,

ЦЕИj = ЦЕЗсрj (6.22),
(2) Коефициентът на участие на заявките за балансиране (Куз) се определя по формулата:

(6.23),

(3) Цената на балансираща енергия (ЦЕГ), закупена от обществения доставчик за покриване на положителните небаланси на търговските участници за период на сетълмент j, се определя по формулата:

(6.24),

където: ЦГj е най-ниската регулирана цена на енергия на кондензационен термичен блок на ТЕЦ, който за период на сетълмент j е произвел не по-малко от 20 MWh енергия, лв./MWh.
(4) Средно претеглената цена на енергия от активирани заявки за балансиране за период на сетълмент j (ЦЕЗср) се определя по формулата:

+
+ (6.25),

където: ЦЕЗjkl е цената на енергия от заявка за балансиране за обект l на търговски участник k, валидна за период на сетълмент j, лв./MWh; КЕАЗ -jkl - количеството консумирана/непроизведена енергия от активирана заявка от обект l на търговски участник k, валидна за период на сетълмент j; ЦЕЗ(j+1)kl - цената на енергия от заявка за балансиране за обект l на търговски участник k, активирана през периода (j+1), лв./MWh; КЕАЗO -(j+1)kl - количеството консумирана/непроизведена енергия от активирана заявка от обект l на търговски участник k за период на сетълмент j, валидна за период на сетълмент (j+1); ЦЕЗ(j-1)kl - цената на енергия от заявка за балансиране за обект l на търговски участник k, активирана през периода (j - 1), лв./MWh; КЕАЗO-(j - 1)kl - количеството консумирана/непроизведена енергия от активирана заявка от обект l на търговски участник k за период на сетълмент j, валидна за период на сетълмент (j - 1).
(5) Количеството консумирана/непроизведена енергия от активирана заявка (КЕАЗ) от обект l на търговски участник k за период на сетълмент j се определя по формулата:

КЕАЗ -jkl= Казjkl КЕРЗjkl (6.26),

където: Казjkl е коефициент на тежест на активирани заявки за балансиране от обект l на търговски участник k за период на сетълмент j и се определя по формулата:

(6.27).
(6) Количеството консумирана/непроизведена енергия от активирана заявка (КЕАЗО) от обект l на търговски участник k за период на сетълмент j, валидна за период на сетълмент (j+1), се определя по формулата:

КЕАЗO-(j+1)kl = Казjkl КЕРЗО(j+1)kl (6.28).

(7) Количеството консумирана/непроизведена енергия от активирана заявка от обект l на търговски участник k за период на сетълмент j, валидна за период на сетълмент (j - 1)се определя по формулата:

КЕАЗO-(j - 1)kl = Казjkl КЕРЗО(j-1)kl (6.29).

Раздел V
Изключения от общите условия за балансиране

Чл. 85.
(1) Производители с частично освободена разполагаемост, продаващи енергия по регулирани и свободно договорени цени в един и същи период на сетълмент, се балансират съгласно общите условия за балансиране, като енергийните им небаланси се уреждат на пазара на балансираща енергия по следния начин:
1. в случай на излишък на енергия, когато КЕННjk > 0, количеството енергия, което съответният производител продава на пазара на балансираща енергия на цена на излишъка ЦЕИj, се определя по формулата:

КЕНН+*jk = min [КЕНН+jk, max (Emin + КЕДjk, 0)] (6.30),

където: Emin е технически параметър, определен по реда на чл.21, т. 17 ЗЕ, който представлява минимална нетна доставена енергия за час, MWh/h; когато за съответния производител не е утвърден такъв параметър, Emin се приема за нула;
2. в случай на недостиг на енергия, когато КЕННjk < 0, количеството енергия, което съответният производител купува от пазара на балансираща енергия на цена на недостига ЦЕНj, е равно на КЕНН- jk;
3. когато поне един от блоковете на производителя по ал. 1 участва във вторично регулиране на честота и обменни мощности за съответен период на сетълмент j или изпълнява диспечерско разпореждане за намаляване на изходната мощност под необходимата за покриване на количествата съгласно регистрираните му седмични графици, се приема, че КЕНН-jk е нула, т.е. съответният производител няма отрицателни небаланси.
(2) Количеството енергия, продадено през периода на сетълмент j от производителя по ал. 1 на обществения доставчик по регулирани цени, се определя съгласно формулата:

КЕРДjk = max [min (КЕИjk - Emin, КЕИjk + КЕДjk),0] (6.31).

Чл. 86. Производители с изцяло освободена разполагаемост, продаващи енергия по регулирани и свободно договорени цени в един и същ период на сетълмент, се балансират съгласно общите условия на балансиране, при спазване на следните принципи: 1. в случай на енергиен излишък, когато КЕННjk > 0, производителят продава цялото количество КЕНН+jk на обществения доставчик/снабдител по регулирани цени, т.е.: КЕРДjk = КЕНН+jk (6.32);
2. в случай на енергиен недостиг, когато КЕННjk < 0, производителят купува цялото количество КЕНН-jk от пазара на балансираща енергия на цена на недостига.

Чл. 87. Количеството енергия от нетен небаланс на търговците на електрическа енергия се изчислява като сума от всички количества енергия според седмичните графици за доставка, като се спазва принципът на чл.75, ал. 1 и се урежда на цените на небаланси по чл.83 и 84.

Раздел VI
Сетълмент на оператора и обществения доставчик

Чл. 88.
(1) Стойността на задълженията на оператора за закупена балансираща енергия от активирани предложения за балансиране (ЗКЕАП)за период на сетълмент j се определя по следната формула:

+
(6.33).

(2) Стойността на задълженията на оператора за закупени енергийни излишъци на търговските участници (ЗКЕНН+) по чл.80, ал. 2, т. 2 се определя по следната формула:

(6.34).

(3) Стойността на задълженията на оператора за закупена балансираща енергия от обществения доставчик (ЗКБЕНП), когато Купj = [0;1], съгласно чл.83, ал. 1, т. 1, се определя по следната формула:

(6.35).

(4) Стойността на задълженията на оператора за закупени енергийни излишъци на обществения доставчик (ЗКБЕИЗ), когато Кузj > 1, съгласно чл.84, ал.1, т. 2, се определя по следната формула:

(6.36).

Чл. 89.
(1) Стойността на вземанията на оператора от продадена балансираща енергия от активирани заявки за балансиране (ВКЕАЗ) се определя по следната формула:



(6.37) .

(2) Стойността на вземанията на оператора от продадена балансираща енергия за покриване на енергийния недостиг на търговските участници (ВКЕНН-) по чл.80, ал. 2, т. 2 се определя по следната формула:

(6.38).

(3) Стойността на вземанията на оператора от продадена балансираща енергия за покриване на енергийния недостиг на обществения доставчик (ВКБЕИП), когато Куп > 1, съгласно чл.83, ал. 1, т. 2, се определя по следната формула:

(6.39).

(4) Стойността на вземанията на оператора от продадена балансираща енергия на обществения доставчик за покриване на некомпенсираните енергийни излишъци на търговските участници (ВКБЕНЗ), когато Куз = [0;1], съгласно чл.84, ал. 1, т. 1, се определя по следната формула:

(6.40).

Чл. 90. За всеки период на сетълмент сумата от вземанията на оператора е равна на сумата от задълженията му.

Раздел VII
Сетълмент на търговските участници

Чл. 91.
(1) Стойността на задълженията на търговски участник за покриване на енергийния му недостиг (ЗКЕНН-) по чл.80, ал. 2, т. 2 се определя по следната формула:
(6.41).

(2) Стойността на задълженията на търговски участник от закупена енергия по активирани заявки за балансиране (ЗКЕАЗ) се определя по следната формула:

(6.42).

Чл. 92.
(1) Стойността на вземанията на търговски участник от енергиен излишък (ВКЕНН+), съгласно чл.80, ал. 2, т. 1, се определя по следната формула:

(6.43).

(2) Стойността на вземанията на търговски участник от активирани предложения за балансиране (ВКЕАП)се определя по следната формула:

(6.44).

Глава седма
ФАКТУРИРАНЕ И ПЛАЩАНЕ

Раздел I
Общи положения

Чл. 93.
(1) Сделките с балансираща енергия за периода от първо до петнадесето число на месеца включително се приемат за осъществени на петнадесето число от календарния месец, а за периода от шестнадесето число до последния ден на месеца включително - в последния ден на календарния месец.
(2) Сделките за пренос на електрическа енергия се приемат за осъществени в последния ден на календарния месец.

Чл. 94. Операторът изготвя дневни и обобщени извлечения за сетълмент за сделките с балансираща енергия и справки за количествата пренесена електрическа енергия.

Раздел II
Дневни извлечения за сетълмент

Чл. 95.
(1) Дневните извлечения за сетълмент съдържат информация за календарен ден, разглеждан като последователност от периоди на сетълмент.
(2) Формата и информацията в дневното извлечение за сетълмент за отделните категории търговски участници се определя от оператора.

Чл. 96.
(1) Дневните извлечения за сетълмент на търговските участници съдържат следната информация:
1. дата на изготвяне и изпращане на извлечението;
2. дата, за която се отнася извлечението;
3. идентификационен номер на търговския участник;
4. договорени количества електрическа енергия за всеки период на сетълмент съгласно регистрираните графици за доставка по договорите, MWh;
5. разпоредено количество електрическа енергия от активирани предложения и заявки за балансиране на търговския участник от оператора по периоди на сетълмент, MWh;
6. нетно количество електрическа енергия от активирани предложения и заявки за балансиране по периоди на сетълмент, MWh; 7. цена на енергия от активираните предложения и заявки за балансиране, лв./MWh;
8. вземания от активирани предложения за балансиране и задължения за активирани заявки за балансиране, лв.;
9. измерени количества електрическа енергия за всеки период на сетълмент, MWh;
10. нетен небаланс за всеки период на сетълмент, MWh;
11. цена на недостиг и цена на излишък, лв./MWh;
12. стойност на задълженията на търговския участник към оператора по периоди на сетълмент, лв.;
13. стойност на вземанията на търговския участник от оператора по периоди на сетълмент, лв.;
14. нетна финансова позиция на търговския участник общо за деня, за който извлечението се отнася, лв.;
15. нетна финансова позиция от началото на отчетния период до деня, за който извлечението се отнася, лв.;
16. непогасени задължения към оператора за минали периоди, лв.;
17. размер на гаранционния депозит в специалната сметка към деня, за който извлечението се отнася, лв.;
18. информация за коефициентите Куп и Куз.
(2) Дневните извлечения за сетълмент на производители, чиято разполагаемост е частично освободена по реда на чл.21, т. 17 ЗЕ, съдържат следната информация:
1. дата на изготвяне и изпращане на извлечението;
2. дата, за която се отнася извлечението;
3. идентификационен номер на производителя;
4. измерено количество нетна електрическа енергия за всеки период на сетълмент, MWh;
5. количество електрическа енергия, продадено съгласно регистрираните графици за доставка, MWh;
6. количество електрическа енергия, продадено на обществения доставчик по регулирани цени, МWh;
7. количество електрическа енергия, продадено на обществения доставчик по силата на договор под условие, MWh;
8. минимална и максимална нетна енергия за договаряне при свободно договорени цени съгласно решението на комисията по чл.21, т. 17 ЗЕ, MWh;
9. нетен небаланс за всеки период на сетълмент, MWh;
10. цена на балансиращата енергия за излишък и недостиг, лв./MWh;
11. обща стойност на вземанията от оператора и задълженията към оператора, лв.

Чл. 97. Дневните извлечения за сетълмент на обществения доставчик съдържат следната информация:
1. сумарно количество енергия от нетни положителни небаланси на търговските участници по периоди на сетълмент, MWh;
2. сумарно количество енергия от нетни отрицателни небаланси на търговските участници по периоди на сетълмент, MWh;
3. сумарно количество балансираща енергия от активирани предложения за балансиране и заявки за балансиране по периоди на сетълмент, MWh;
4. коефициенти Куп и Куз по периоди на сетълмент;
5. количество продадена балансираща енергия за покриване на отрицателните небаланси на търговските участници, когато Куп=[0;1], MWh;
6. цена на балансираща енергия, доставена от обществения доставчик (ЦЕМ), лв./MWh;
7. стойност на вземанията от оператора за продадена балансираща енергия, лв.;
8. количество закупена балансираща енергия за покриване на положителните небаланси на търговските участници, когато Куз=[0;1], MWh;
9. цена на балансираща енергия, закупена от обществения доставчик (ЦЕГ), лв./MWh;
10. стойност на задълженията към оператора за закупени енергийни излишъци на търговските участници, лв.;
11. количество закупена балансираща енергия за покриване на недостиг на обществения доставчик, когато Куп>1, MWh;
12. цена на балансираща енергия за недостиг (ЦЕН), лв./MWh;
13. стойност на задълженията към оператора за закупена балансираща енергия за покриване на недостиг на обществения доставчик, лв.;
14. количество продадена балансираща енергия от излишък на обществения доставчик, когато Куз>1, MWh;
15. цена на балансираща енергия за недостиг (ЦЕИ), лв./MWh;
16. стойност на вземанията от оператора за продадена балансираща енергия от излишък на обществения доставчик, лв.;
17. обща сума на вземанията от оператора за деня, лв.;
18. обща сума на задълженията към оператора за деня, лв.;
19. нетна финансова позиция за деня, за който извлечението се отнася, лв.;
20. дата на изготвяне и изпращане на извлечението и дата, за която то се отнася.

Чл. 98.
(1) Операторът изпраща на търговските участници и на обществения доставчик дневно извлечение за сетълмент в срок 3 работни дни след деня, за който се отнася.
(2) При липса на данни, необходими за изготвяне на дневното извлечение в срока по ал. 1, не по вина на оператора, извлечението се издава в рамките на 3 работни дни от момента на тяхното получаване, но не по-късно от 3 дни след края на отчетния период по чл.93, ал. 1.

Чл. 99. Търговските участници и общественият доставчик имат право да оспорят дневно извлечение в рамките на два работни дни от получаването му.

Раздел III
Обобщени извлечения за сетълмент

Чл. 100. Обобщените извлечения за сетълмент съдържат информация за всички дни от периода, за който се отнасят.

Чл. 101. Обобщените извлечения за сетълмент на търговските участници съдържат следната информация:
1. дата на изготвяне и изпращане на извлечението;
2. период, за който се отнася извлечението;
3. идентификационен номер на търговския участник;
4. договорени количества енергия за всеки ден от периода, за който извлечението се отнася, съгласно регистрираните графици за доставка по договорите, MWh;
5. нетно количество електрическа енергия от активирани предложения за балансиране за всеки ден от периода, MWh;
6. нетно количество електрическа енергия от активирани заявки за балансиране за всеки ден от периода, MWh;
7. вземания по активирани предложения за балансиране и задължения по активирани заявки за балансиране за всеки ден от периода, лв.;
8. измерени количества електрическа енергия за всеки ден от периода, MWh;
9. обща стойност на задълженията на търговския участник към оператора за съответните дни от периода, лв.;
10. обща стойност на вземанията на търговския участник от оператора за съответните дни от периода, лв.;
11. нетна финансова позиция за периода, лв.;
12. размер на гаранционния депозит по специалната сметка към последния ден на периода, за който извлечението се отнася, лв.;
13. нетни положителни и отрицателни небаланси, MWh.

Чл. 102.
(1) Обобщените извлечения за сетълмент на обществения доставчик съдържат следната информация:
1. дата на изготвяне и изпращане на извлечението;
2. период, за който се отнася извлечението;
3. сумарно количество енергия от нетни положителни небаланси на търговските участници за всеки ден от периода, MWh;
4. сумарно количество енергия от нетни отрицателни небаланси на търговските участници за всеки ден от периода, MWh;
5. сумарно количество балансираща енергия от активирани предложения за балансиране и заявки за балансиране за всеки ден от периода, MWh;
6. количество продадена балансираща енергия за покриване на отрицателните небаланси на търговските участници, MWh;
7. стойност на вземанията от оператора за продадена балансираща енергия, лв.;
8. количество закупена балансираща енергия за покриване на положителните небаланси на търговските участници, MWh;
9. стойност на задълженията към оператора за закупени енергийни излишъци на търговските участници, лв.;
10. количество закупена балансираща енергия за покриване на недостиг на обществения доставчик, MWh;
11. задължения към оператора за закупена балансираща енергия за покриване на недостиг на обществения доставчик, лв.;
12. количество продадена балансираща енергия от излишък на обществения доставчик, MWh;
13. вземания от оператора за продадена балансираща енергия от излишък на обществения доставчик, лв.;
14. обща сума на вземанията от оператора за периода, лв.;
15. обща сума на задълженията към оператора за периода, лв.;
16. нетна финансова позиция за периода, за който извлечението се отнася, лв.
(2) Обобщените извлечения за сетълмент на производители, чиято разполагаемост е частично освободена по реда на чл.21, т. 17 ЗЕ, съдържат:
1. дата на изготвяне и изпращане на извлечението;
2. период, за който се отнася извлечението;
3. количество нетна измерена електрическа енергия за всеки ден от периода, MWh;
4. количество електрическа енергия, продадено за всеки ден от периода, съгласно регистрираните графици за доставка, MWh;
5. количество електрическа енергия, продадено на обществения доставчик по регулирани цени за всеки ден от периода, МWh;
6. количество електрическа енергия, продадено на обществения доставчик по силата на договор под условие, МWh;
7. нетен небаланс за всеки ден от периода, лв.;
8. обща стойност на вземанията и задълженията, лв.

Чл. 103.
(1) Обобщените извлечения за сетълмент се изпращат от оператора на търговските участници и на обществения доставчик в рамките на 3 работни дни след последния ден на периода, за който извлечението се отнася.
(2) Търговските участници и общественият доставчик имат право да оспорят обобщеното извлечение за сетълмент не по-късно от един работен ден след получаването му по ал. 1.

Раздел IV
Определяне на количествата пренесена електрическа енергия, за които се дължи цена за пренос

Чл. 104.
(1) Производителите на електрическа енергия сключват договори за пренос на електрическа енергия с преносното и/или разпределителното предприятие съгласно чл.104, ал. 1 ЗЕ.
(2) Цената за пренос се определя от комисията съгласно Наредбата за регулиране на цените на електрическата енергия и се заплаща от производителите веднъж месечно върху:
1. измерените количества електрическа енергия, когато се отнасят за производители, които доставят енергия само по свободно договорени цени;
2. количествата електрическа енергия от седмичните графици за доставка по договорите съгласно чл.24, ал.1, когато се отнасят за производителите по чл.85;
3. количествата балансираща енергия, продадена на балансиращия пазар, и количествата електрическа енергия от седмичните графици за доставка по договорите съгласно чл.24, ал.1, когато се отнасят до производителите по чл.86;
4. количеството енергия, произведено за покриване на потреблението на собствени обекти.
(3) В срок до 4 дни от изтичане на календарния месец операторът изготвя и изпраща на търговския участник справка за количествата пренесена електрическа енергия по ал. 2 за същия период.
(4) Търговският участник може да оспори справката по ал. 3 в срок един работен ден от получаването й.

Раздел V
Фактуриране

Чл. 105.
(1) Фактури за балансираща енергия се издават от преносното предприятие (оператора), търговските участници и обществения доставчик за количеството балансираща енергия, което са продали за съответния отчетен период.
(2) Фактурите за балансираща енергия се издават съгласно дневните и обобщените извлечения за сетълмент.
(3) Дневните и обобщените извлечения за сетълмент са неразделна част от издаваните фактури.
(4) Фактурите за пренос се издават от преносното предприятие на търговските участници (производители) за количествата съгласно справката по чл.104, ал. 3.
(5) Справките по чл.104, ал. 3 са неразделна част от издаваните фактури.
(6) Фактурите съдържат посочените в Закона за счетоводството и Закона за данък добавена стойност реквизити.
(7) Фактурирането се извършва съгласно изискванията на Закона за данък добавена стойност.

Чл. 106.
(1) Срокът за плащане на задължения на търговските участници и на обществения доставчик към преносното предприятие (оператора) за закупена балансираща енергия е 10 работни дни, считано от деня на издаване на фактурите.
(2) Срокът за плащане на задължения на производителите към преносното предприятие за предоставената услуга по пренос на електрическа енергия е 10 работни дни, считано от деня на издаване на фактурите.
(3) Срокът за плащане на задълженията на преносното предприятие (оператора) към търговските участници и обществения доставчик за закупена балансираща енергия е 15 работни дни, считано от деня на издаване на фактурите.

Раздел VI
Оспорвания и рекапитулация

Чл. 107. При оспорване на извлечения за сетълмент и/или справката по чл.104, ал. 3 операторът проверява информацията, изпратена от търговските участници или обществения доставчик, в рамките на два работни дни и:
1. приема оспорването и издава ново извлечение за сетълмент и/или справка, което се изпраща и потвърждава в рамките на два работни дни от получаване на известието за оспорване;
2. не приема оспорването и информира оспорващата страна в рамките на два работни дни от получаване на известието за оспорване.

Чл. 108. В случай че спорът по чл.107 не е разрешен към датата на издаване на фактурите, последните се издават на основание на оспорваното извлечение/справка.

Чл. 109. Когато спорът не е уреден доброволно между страните, той се решава по реда на глава тринадесета.

Чл. 110.
(1) След разрешаването на спор операторът издава нови извлечения за сетълмент и/или справки за количествата пренесена електрическа енергия.
(2) При промяна на данъчната основа, за която е била издадена фактура, след разрешаване на спора се издава съответно данъчно дебитно или кредитно известие.
(3) Задълженията по издадените дебитни или кредитни известия се плащат в срока по чл.106.

Чл. 111. Рекапитулация трябва да бъде извършвана при промяна на данните за сетълмент със задна дата, дължаща се на неточности при отчитане, обработка и валидиране на информацията от средствата за търговско измерване, технически грешки при извършването на сетълмента или изменения в нормативната уредба.

Чл. 112.
(1) За всички минали периоди на сетълмент, за които се налага промяна на данните, операторът извършва повторен сетълмент и изпраща на търговските участници и обществения доставчик коригирани дневни и обобщени извлечения за сетълмент и ако е необходимо, справки за количествата пренесена електрическа енергия.
(2) Операторът уведомява всички засегнати страни за причините за извършване на повторен сетълмент.
(3) В случаите, когато рекапитулацията е извършена за период, за който вече е издадена фактура, страните по сделките с балансираща енергия и по сделките за пренос издават кредитно или дебитно известие въз основа на коригираните дневни и обобщени извлечения за сетълмент или на справки за количествата пренесена електрическа енергия.

Глава осма
ГАРАНТИРАНЕ НА СДЕЛКИТЕ

Раздел I
Гарантиране на сделките с балансираща енергия

Чл. 113. Търговските участници предоставят в полза на оператора гаранционно обезпечение за сделките, сключвани на пазара на балансираща енергия.

Чл. 114.
(1) Обезпечението по чл.113 представлява гаранционен депозит, внесен по специална сметка при банката, която обслужва всички специални сметки, открити в изпълнение на тези правила.
(2) Размерът на депозита и обслужващата банка се определят от оператора.
(3) От специалната сметка могат да бъдат извършвани плащания само в полза на оператора по негово искане и при условията на тези правила, както и да бъдат удържани дължимите комисиони на банката.
(4) При условие че титулярът не погаси свое задължение към оператора в срока, посочен в чл.106, операторът получава правото при първо свое писмено искане до банката да инкасира от специалната сметка на участника дължимата от него сума и натрупаната лихва.

Чл. 115. За откриването и обслужването на специалните сметки се сключва договор между банката, оператора и търговския участник.

Раздел II
Размер на гаранционния депозит

Чл. 116.
(1) При първоначална регистрация на пазара на балансираща енергия операторът определя размера на гаранционния депозит (ДН) по формулата: ДНk = КН . ЕРk . ЦР (8.1), където: ДНk е първоначалният гаранционен депозит на участник k, лв.; КН - коефициентът на обезпечаване при първоначалния гаранционен депозит за групата търговски участници; ЕРk - базовото количество електрическа енергия за определяне на първоначалния гаранционен депозит на участник k, МWh; ЦР - регулираната цена на енергия за дневна зона за потребители високо напрежение, лв./МWh.
(2) Стойностите на коефициента на обезпечаване (КН) са:
1. за привилегировани потребители - 0,05;
2. за производители, чиято разполагаемост е напълно освободена по реда на чл. 21, т. 17 ЗЕ - 0,03;
3. за производители, чиято разполагаемост е частично освободена по реда на чл.21, т. 17 ЗЕ - 0,006;
4. за търговци - 1,0.
(3) Базовото количество електрическа енергия (ЕР) за отделните групи търговски участници е:
1. за привилегировани потребители - най-голямото месечно количество потребена електрическа енергия за последните 3 календарни месеца, предхождащи регистрацията;
2. за производители, чиято разполагаемост е напълно освободена по реда на чл.21, т. 17 ЗЕ - най-голямото месечно количество произведена електрическа енергия за последните 3 календарни месеца, предхождащи регистрацията;
3. за производители, чиято разполагаемост е частично освободена по реда на чл.21, т. 17 ЗЕ - освободеното средномесечно количество енергия;
4. за търговци - 250 MWh.

Раздел III
Aктуализиране на сумата по гаранционния депозит в специалните сметки

Чл. 117.
(1) Операторът извършва актуализация на размера на гаранционния депозит два пъти годишно - през януари и юли.
(2) Актуализация на първоначалния гаранционен депозит на търговски участник се извършва след изтичане на минимум 6 последователни календарни месеца, през които участникът е сключвал сделки с балансираща енергия.
(3) Размерът на актуализирания гаранционен депозит (ДА) се определя по формулата: ДАk = ННk + (КА . ЕДk . ЦР) (8.2), където: ДАk е актуализираният гаранционен депозит на участник k, лв.; ННk - най-голямата положителна разлика между общата сума на задълженията и общата сума на вземанията за съответния период от обобщените извлечения за сетълмент на участник k през последните 3 месеца, лв.; КА - коефициентът на обезпечаване при актуализиране на гаранционния депозит на групата търговски участници; ЕДk - базовото количество електрическа енергия за определяне на актуализирания гаранционен депозит на участник k, МWh.
(4) Стойностите на коефициента на обезпечаване (КА) са:
1. за привилегировани потребители - 0,025;
2. за производители, чиято разполагаемост е напълно освободена по реда на чл.21, т. 17 ЗЕ - 0,015;
3. за производители, чиято разполагаемост е частично освободена по реда на чл.21, т. 17 ЗЕ - 0,003;
4. за търговци - 0,04.
(5) Базовото количество електрическа енергия (ЕД) за отделните групи търговски участници е:
1. за привилегировани потребители - най-голямото месечно количество потребена електрическа енергия за последните три календарни месеца, предхождащи актуализацията;
2. за производители, чиято разполагаемост е напълно освободена по реда на чл.21, т. 17 ЗЕ - най-голямото месечно количество произведена електрическа енергия за последните 3 календарни месеца, предхождащи актуализацията;
3. за производители, чиято разполагаемост е частично освободена по реда на чл.21, т. 17 ЗЕ - освободеното средномесечно количество енергия;
4. за търговци - най-голямото месечно количество продадена електрическа енергия от регистрираните седмични графици за доставка за последните 3 календарни месеца, предхождащи актуализацията.

Чл. 118. Операторът ще изисква промяна на сумата по гаранционния депозит, в случай че след извършване на актуализацията по чл.117 разликата между депозираната и актуализираната сума надхвърля 5 % от депозираната сума.

Чл. 119.
(1) Операторът изпраща писмено известие на търговския участник и банката за размера на дължимия гаранционен депозит съгласно чл.117.
(2) Договорът между банката, оператора и търговския участник се анексира съгласно новите условия в срок 3 работни дни от известието по ал. 1.
(3) Търговският участник е длъжен да допълни гаранционния си депозит до 5 работни дни от анексирането на договора по ал. 2. (4) Операторът е длъжен да нареди на банката освобождаване на сумата, надхвърляща актуализираната, до 5 работни дни от анексирането на договора по ал. 2.

Раздел IV
Условия за използване и възстановяване на средства от специалните сметки

Чл. 120.
(1) В случай че търговски участник не изплати в срок задължение, фактурирано по чл.105, ал. 1, операторът изпраща платежно искане за незабавно инкасо до банката в първия работен ден след датата на падежа по фактурата.
(2) Банката задължава специалната сметка на търговския участник и заверява сметката на оператора със сумата по фактурата и натрупаната лихва съгласно договора по чл.115.
(3) Задължението на търговския участник към оператора се счита за погасено след заверяване на сметката на оператора по ал. 2.

Чл. 121.
(1) Операторът информира писмено търговския участник за сумата в искането до банката в деня на изпращането му по чл.120. (2) Банката информира оператора и търговския участник за движението по специалната сметка по начин и в срокове съгласно договора по чл.115.

Чл. 122.
(1) Търговските участници са длъжни да поддържат определения от оператора гаранционен депозит в специалните сметки, както и суми за покриване на таксите към банката по обслужване на тези сметки.
(2) Търговските участници са длъжни да възстановят средствата по специалните сметки, използвани от оператора по чл.120 в рамките на два работни дни, считано от момента на задължаване на специалните им сметки.

Раздел V
Гарантиране на сделките за пренос

Чл. 123.
(1) Производителите, сключили договор за пренос, предоставят в полза на преносното предприятие обезпечение за заплащане на дължимите суми за пренос. (2) За обезпечаване на плащането на дължимите суми за пренос производителят при сключване на договора издава в полза на преносното предприятие запис на заповед без право на джиро и без протест. Издаденият запис на заповед е приложение и неразделна част от договора за пренос. (3) Размерът на записа на заповед се определя от преносното предприятие.

Чл. 124. (1) При сключването на договора за пренос преносното предприятие определя размера на сумата по записа на заповед по следната формула: ЗПk = ЦП . КПЕk (8.3), където: ЗПk е стойността, за която участник k издава запис на заповед, лв.; ЦП - определената от комисията цена за пренос на електрическа енергия по електропреносната мрежа, лв./МWh; КПЕk - базовото количество пренесена електрическа енергия за участник k, МWh.
(2) Количеството пренесена енергия (КПЕ) се определя, както следва:
1. производителите, които не участват в сделки по свободно договорени цени и снабдяват с електрическа енергия само собствени обекти - средномесечното количество потребена електрическа енергия от декларираните по чл.6, ал. 2, т. 2 обекти за предходната календарна година, МWh;
2. за производителите, които нямат договор с обществения доставчик - средномесечното произведено количество електрическа енергия от декларираните по чл 6, ал. 2, т. 1 обекти за предходната календарна година, МWh;
3. за производителите по чл.85 - освободеното средномесечно количество електрическа енергия за производител k, определено на база на освободената от комисията квота за договаряне при свободно договорени цени, МWh.

Чл. 125.
(1) Размерът на записа на заповед или обезпечението подлежи на изменение при изменение на цената за пренос в срок 10 дни от обявяване на решението на комисията. В случай че се издава нов запис на заповед за цялата сума, преносното предприятие връща на производителя първоначалния запис на заповед.
(2) Преносното предприятие има правото да предяви записа на заповед и да се удовлетвори от него след изтичане на 15 дни от настъпване на падежа по фактура за пренос.
(3) След погасяване на задължението по записа на заповед се издава нов запис на заповед в рамките на 10 дни от удовлетворяването на преносното предприятие.
(4) При прекратяване на договора за пренос и в случай че производителят няма дължими суми към преносното предприятие, същото връща записа на заповед при подписването на протокола за прекратяване на договора.

Глава девета
ОТСТРАНЯВАНЕ. ПРАВИЛА ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ ОТ ПАЗАРА НА БАЛАНСИРАЩА ЕНЕРГИЯ

Раздел I
Действия на оператора при невъзстановяване в срок на сумите по специалните сметки

Чл. 126.
(1) При неизпълнение на задълженията по чл.122, ал. 2 операторът изпраща писмено предизвестие за отстраняване на търговския участник, когато нетната финансова позиция на търговския участник е отрицателна и достигне 50 % от остатъка по специалната сметка.
(2) С предизвестието по ал. 1 операторът дава срок 24 часа на търговския участник да възстанови необходимия размер на гаранционния депозит.
(3) При невъзстановяване на гаранционния депозит в срока по ал. 2 операторът отстранява търговския участник от пазара на балансираща енергия.
(4) Търговски участник, който не изпълни задълженията си по чл.122, ал. 2, но не са настъпили другите условия по ал. 1, не се отстранява от пазара на балансираща енергия до 30 дни от задължаване на специалната му сметка.
(5) След изтичане на срока по ал. 4 и в случай че гаранционният депозит не е възстановен до определения размер, търговският участник се отстранява от пазара на балансираща енергия.

Раздел II
Отстраняване на производител при неплащане на задължение по фактура за пренос на електрическа енергия

Чл. 127. При неплащане на задължение по фактура за пренос на електрическа енергия в срока по чл.106, ал. 2 операторът отстранява принудително от пазара на балансираща енергия производител с 30-дневно писмено предизвестие, като се прилагат разпоредбите на чл.128 и 129.

Раздел III
Последици при отстраняване на търговски участник от пазара на балансираща енергия

Чл. 128. Когато търговски участник бъде принудително отстранен от пазара на балансираща енергия, регистрираните от оператора до този момент седмични графици за доставка с негово участие се анулират за периодите, следващи момента на отстраняване от пазара.

Чл. 129.
(1) Операторът уведомява търговските участници, обществения доставчик и банката за отстраняването на участник от пазара на балансираща енергия до 16 ч. два дни преди датата на отстраняването.
(2) Отстраняването се прилага от 0,00 ч. на деня на отстраняване. (3) В уведомлението за отстраняване по ал. 1 операторът посочва:
1. име и идентификационен номер на участника;
2. дата на отстраняване;
3. кодови номера на регистрираните седмични графици за доставка, които се анулират.

Чл. 130.
(1) При отстраняване на търговски участник от пазара на балансираща енергия по чл.126, 127 или 132 операторът издава дневни извлечения за сетълмент включително до деня, предхождащ отстраняването, обобщено извлечение за сетълмент и справка за количествата пренесена електрическа енергия за периода от издаване на последната фактура до деня, предхождащ отстраняването на търговския участник.
(2) Преносното предприятие (операторът) и търговският участник извършват фактуриране съгласно чл.105.
(3) Плащането по фактурите е в сроковете, посочени в чл.106.
(4) Преносното предприятие (операторът) има право да усвои от гаранционния депозит стойността на непогасеното задължение на търговския участник към него и натрупаната лихва.
(5) Преносното предприятие има право да се удовлетвори по записа на заповед, съгласно чл.125, до размера на задължението и натрупана лихва.
(6) Непогасените задължения между страните се уреждат по съдебен ред.

Чл. 131. Операторът дава нареждане на банката за освобождаване на остатъка по специалната сметка след приспадането на:
1. стойността на всички задължения на търговския участник към оператора, включително и натрупаните лихви във връзка с участието му на пазара на балансираща енергия;
2. таксите и комисионите на банката във връзка с обслужването и закриването на специалната сметка на търговския участник.

Раздел IV
Други случаи на отстраняване на търговски участник

Чл. 132. Търговски участник, за който е открито производство по несъстоятелност или е започнато производство по ликвидация по смисъла на Търговския закон, се отстранява от пазара на балансираща енергия до 3 дни от обявяване на решението на съда за откриване на производство по несъстоятелност или решението на дружеството за започване на производство по ликвидация.

Глава десета
КОМУНИКАЦИИ. ОБМЕН НА ИНФОРМАЦИЯ

Раздел I
Обмен на данни

Чл. 133.
(1) Търговските участници са длъжни да осигурят комуникационно и компютърно оборудване за електронен обмен на данни с оператора.
(2) Средствата за обмен на информация за целите на работа на пазара, осигурявани от търговските участници, трябва да бъдат одобрени от оператора.
(3) Търговските участници инсталират и поддържат за своя сметка техническото оборудване по ал. 1 и необходимите софтуерни средства за електронен обмен на данни с оператора.

Чл. 134.
(1) Операторът осигурява компютърна и комуникационна сигурност на информацията, свързана с дейността на пазара.
(2) Правата за достъп до информацията по ал. 1 се дават и контролират от оператора, като достъпът се разрешава след идентификация и автентификация на търговския участник.
(3) Търговските участници носят отговорност за опазване на паролите за права за достъп до информацията.

Чл. 135. Операторът информира търговските участници за препоръчителни стандарти и определя задължителни средства за сигурност и защита на информацията.

Чл. 136.
(1) Всеки търговски участник отговаря за осигуряването и поддръжката на телефонна връзка и факс.
(2) Разходите по ал. 1 са за сметка на търговския участник.

Чл. 137. Данните и съобщенията във връзка с дейността на пазара трябва да бъдат предавани на ръка или изпращани по поща, телекс, телефакс, електронна поща или интернет.

Чл. 138. Данните и известията, предавани към оператора, се адресират до лицето и на адреса, посочени от него на търговските участници за такива цели.

Чл. 139. Данните и известията, предавани от оператора към търговските участници, се адресират до упълномощения от участника представител на адреса, съобщен от търговския участник при регистрацията.

Чл. 140. Операторът третира търговската информация, свързана с пазара, като поверителна в съответствие с чл.114 ЗЕ.

Раздел II
Предоставяне на данни и срокове

Чл. 141.
(1) Всеки търговски участник упълномощава определено лице да изпълнява функциите на координатор по отношение на обмена на данни за дейността на търговския участник в пазара на балансираща енергия.
(2) Операторът трябва да има възможност за влизане във връзка с координатора по всяко време.
(3) Търговският участник има право в определени случаи да посочва други лица за координатори.

Чл. 142.
(1) Информацията, която не е свързана с оперативното управление на обектите на търговските участници в електроенергийната система, се обменя в работни дни.
(2) В случаите, когато почивните дни са повече от два последователни, всеки трети пореден почивен ден се разглежда като работен, освен в случаите на ал. 3 и чл.73, ал. 2.
(3) В случаите, когато сряда и/или четвъртък са неработни дни, процесът по регистрация на графиците за доставка се извършва както в работни дни.

Глава единадесета
ДАННИ ЗА ПАЗАРА

Раздел I
Регистри

Чл. 143. Операторът изготвя, поддържа и периодично публикува обща и специализирана информация за дейността на пазара на балансираща енергия и сделките по свободно договорени цени.

Чл. 144. Операторът създава и поддържа електронни регистри и архив на:
1. търговски участници;
2. подадени, регистрирани, отхвърлени и оттеглени известия за регистриране на седмични графици за доставка;
3. количества електрическа енергия, търгувана чрез договори при свободно договорени цени;
4. физически данни и характеристики на обектите на търговските участници;
5. подадени, отхвърлени и приети предложения и заявки на пазара на балансираща енергия;
6. разпореждания на оператора за активиране на предложения и заявки;
7. разпореждания за прекъсване на дейността на пазара при аварийни ситуации;
8. данни от измерването на електрическата енергия на търговските участници;
9. данни от извлеченията за сетълмент;
10. гаранционни депозити на търговските участници;
11. движение на парични потоци между оператора, търговските участници и обществения доставчик.

Раздел II
Общодостъпна и специализирана информация

Чл. 145. Операторът предоставя общодостъпна информация за дейността на пазара, включваща:
1. актуален списък на търговските участници;
2. общо количество електрическа енергия, търгувано при свободно договорени цени по периоди на сетълмент дневно, седмично, месечно и годишно;
3. цени на балансираща енергия за минали периоди на сетълмент.

Чл. 146. Операторът предоставя на всеки търговски участник достъп до информация, отнасяща се до неговото участие на пазара, в срокове и съдържание, както следва:
1. регистрирани седмични графици за доставка - до 16 ч. на всеки четвъртък;
2. регистрирани предложения и заявки - до 15 ч. в деня, предхождащ датата, за която се отнасят;
3. разпореждания във връзка с активиране на предложения и заявки на търговския участник - до 18 ч. на втория работен ден след датата на диспечиране;
4. дневни извлечения за сетълмент - до 18 ч. на третия работен ден след датата на диспечиране.

Раздел III
Отчетна информация

Чл. 147. Операторът изготвя и предоставя на комисията специализирани отчети, обхващащи месечни и едногодишни периоди от дейността на пазара, съдържащи информация за:
1. търговски участници на пазара и търгувани от тях количества енергия по свободно договорени цени;
2. общо количество енергия, търгувано по свободно договорени цени;
3. цени на балансираща енергия за излишък и за недостиг - минимални, максимални и средни;
4. сетълмент на оператора;
5. друга информация, поискана от комисията.

Чл. 148. Операторът изготвя други отчети за дейността на пазара на балансираща енергия и сделките по свободно договорени цени по искане на други компетентни държавни органи.

Раздел IV
Период за съхранение и поверителност на информацията

Чл. 149. Данните се съхраняват в база данни на оператора 7 години.

Чл. 150. Всички данни с изключение на общодостъпната информация са поверителни и подлежат на защита в съответствие с чл.114 ЗЕ.

Глава дванадесета
АВАРИЙНИ СИТУАЦИИ

Раздел I
Процедури при прекъсване на пазара

Чл. 151. В случаите по чл.73, ал. 1, т. 1 - 5 ЗЕ операторът има право да извърши прекъсване на пазара при аварийни ситуации (ППАС), като прекъсне частично или напълно работата му чрез промяна на количествата електрическа енергия по регистрираните графици за доставка съобразно конкретната ситуация в електроенергийната система.

Чл. 152.
(1) Операторът информира засегнатите страни по регистрираните графици за доставка за възникване на ППАС при представяне на дневните извлечения за сетълмент, като представя информация за:
1. начален и краен час на ППАС и засегнати периоди на сетълмент;
2. промяна на количествата по седмичните графици.
(2) Операторът информира обществения доставчик и/или обществените снабдители за възникване на ППАС, като предоставя информация за:
1. засегнатите страни;
2. начален и краен час на ППАС.

Чл. 153.
(1) Когато ППАС налага ограничаване на количествата на доставка спрямо регистрираните графици на доставка на търговски участник в пазара, ограничението се прилага към всички регистрирани графици на участника за засегнатите периоди на сетълмент.
(2) За всички периоди на сетълмент, за които има обявено ППАС, доставките по засегнатите седмични графици се осъществяват чрез обществения доставчик и/или обществените снабдители по регулираните цени, определени от комисията за типа търговски участник и нивото на напрежение.
(3) За периодите на сетълмент, за които е приложено ППАС, засегнатите страни не се балансират.

Глава тринадесета
КОНТРОЛ ЗА СПАЗВАНЕ НА ПРАВИЛАТА

Чл. 154. Контролът за спазване на тези правила е част от контрола за изпълнение на условията на издадените от комисията лицензии.

Чл. 155. Всички спорове, възникнали във връзка с прилагане на разпоредбите на тези правила, се отнасят за решаване от комисията по реда на ЗЕ.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на тези правила:
1. "Автентификация" е процесът, който позволява на програмната система да диференцира потребителите както по категории, така и индивидуално, за да ограничи достъпа на неоторизирани потребители към информационните ресурси.
2. "Балансираща енергия" е енергията, която операторът на електроенергийната система използва за компенсиране на разликата между количествата потребена/произведена енергия и количествата по графиците за доставка съгласно сделки при свободно договорени цени.
3. "Вторично регулиране" е централно координираната автоматизирана системна услуга, извършвана от оператора на електроенергийната система, с цел поддържане на честотата и салдото на обменните мощности съгласно зададените стойности.
4. "Въртящ резерв" са регулируемите диапазони по активна мощност на всички синхронизирани генериращи мощности, които могат да бъдат използвани за осигуряване на мощностния баланс при нарушаването му.
5. "Компютърна сигурност" е система от мерки, прилагани с цел осигуряване конфиденциалност, интегритет и достъпност до информацията.
6. "Комуникационна сигурност" е система от мерки, включително криптографски методи, за защита на информацията от нерегламентиран достъп при нейното пренасяне.
7. "Максимално възможно количество за доставка" е динамичен параметър, даващ информация за максималното количество енергия, което съответна ВЕЦ или каскада може да произведе с наличните в момента хидроресурси.
8. "Минимална стъпка за промяна на мощността" е динамичен параметър, определящ минималната стъпка, с която съответен обект може да променя изходната си мощност.
9. "Мрежа високо напрежение" е електрическа мрежа с номинално напрежение 60 kV или по-високо.
10. "Мрежа средно напрежение" е електрическа мрежа с номинално напрежение в диапазона от 1 kV до 35 kV.
11. "Нетна финансова позиция" е разликата между стойността на вземанията на търговски участник/обществения доставчик към оператора и стойността на задълженията му към оператора за съответен период от време.
12. "Обект" е всяка обособена по отношение на измерването на електрическата енергия производствена или потребяваща единица на търговския участник. Обектът може да е блок, турбогрупа или електрическа централа или каскада на производител, фабрика, завод или инсталация на потребител.
13. "Пазар на балансираща енергия" е организирана търговия с електрическа енергия за целите на поддържане на баланса между производство и потребление в електроенергийната система.
14. "Резерв за третично регулиране" е мощността, която може да бъде въведена автоматично или ръчно в рамките на 15 минути за осигуряване на необходимия резерв за вторично регулиране на честотата и обменните мощности.
15. "Сетълмент" е система, прилагана от оператора на електроенергийната система за индивидуално изчисляване на отклоненията на реално потребената или произведената електрическа енергия от договорените количества за даден период, по методика, уредена в правилата за търговия с електрическа енергия.
16. "Скорост на намаляване на мощността" е динамичен параметър, който дава информация за скоростта на намаляване на работната мощност на съответен обект или съвкупност от обекти.
17. "Скорост на увеличаване на мощността" е динамичен параметър, който дава информация за скоростта на увеличаване на работната мощност на съответен обект или съвкупност от обекти.
18. "Третично регулиране" е централно координирана системна услуга, която се изразява в промяна на работната точка на съответен производствен блок по разпореждане на оператора на електроенергийната система, посредством която се осигурява поддържането на необходимия резерв на активна мощност за вторично регулиране на честотата и обменните мощности и оптимизиране режима на работа на енергийните блокове.
19. "Физическа номинация" е информация за очакваните нива на нетно производство или потребление на съответен обект или съвкупност от обекти за период 24 часа. 20. Използваните съкращения и абревиатури са, както следва:
Съкращение Определение
ВКБЕИП Стойност на вземанията на оператора от продадена балансираща енергия на обществения доставчик, когато Куп > 1
ВКБЕНЗ Стойност на вземанията на оператора от продадена балансираща енергия на обществения доставчик, когато Куз = [0;1]
ВКЕАЗ Стойност на вземанията на оператора от продадена балансираща енергия от активирани заявки
ВКЕАП тойност на вземанията на търговски участник от активирани предложения
ВКЕНН- Стойност на вземанията на оператора от продадена балансираща енергия за покриване на енергийния недостиг на търговските участници
ВКЕНН+ Стойност на вземанията на търговски участник от енергиен излишък
ДА Актуализиран гаранционен депозит на участник
ДН Първоначален гаранционен депозит на участник
ЕД Базово количество електрическа енергия за определяне на актуализиран гаранционен депозит на участник
ЕР Базово количество електрическа енергия за определяне на първоначален гаранционен депозит на участник
ЗКБЕИЗ Стойност на задълженията на оператора за закупени енергийни излишъци на обществения доставчик, когато Куз > 1
ЗКБЕНП Стойност на задълженията на оператора за закупена балансираща енергия от обществения доставчик, когато Куп = [0;1]
ЗКЕАЗ Стойност на задълженията на търговски участник от закупена балансираща енергия по активирани заявки
ЗКЕАП Стойност на задълженията на оператора за закупена балансираща енергия от активирани предложения
ЗКЕНН- Стойност на задълженията на търговски участник за покриване на енергиен недостиг
ЗКЕНН+ Стойност на задълженията на оператора за закупени енергийни излишъци на търговските участници
КА Коефициент на обезпечаване при актуализиране на гаранционния депозит на група търговски участници
Каз Коефициент на тежест на активирани заявки
Кап Коефициент на тежест на активирани предложения
КЕАЗ Количество енергия от активирана заявка за даден период на сетълмент
КЕАЗО Количество енергия от активирана заявка, валидна за предходен или следващ период на сетълмент
КЕАЗС Сумарно количество енергия от активирани заявки за даден период на сетълмент
КЕАП Количество енергия от активирано предложение за даден период на сетълмент
КЕАПО Количество енергия от активирано предложение, валидно за предходен или следващ период на сетълмент
КЕАПС Сумарно количество енергия от активирани предложения за даден период на сетълмент
КЕД Количество енергия според регистрираните седмични графици за доставка
КЕИ Измерено количество енергия
КЕИН Количество енергия от измерен небаланс
КЕНН Количество енергия от нетен небаланс
КЕРД Количество енергия, продадено на обществения доставчик по регулирани цени
КЕРЗ Количество енергия от разпоредена заявка за даден период на сетълмент
КЕРЗО Количество енергия от разпоредена заявка за предходен или следващ период на сетълмент
КЕРЗС Сумарно количество енергия от разпоредени заявки за даден период на сетълмент
КЕРН Количество енергия от разпореден небаланс
КЕРП Количество енергия от разпоредено предложение за даден период на сетълмент
КЕРПО Количество енергия от разпоредено предложение за предходен или следващ период на сетълмент
КЕРПС Сумарно количество енергия от разпоредени предложения за даден период на сетълмент
КЕФ Количество енергия, заявено във физическата номинация
КН Коефициент на обезпечаване при първоначален гаранционен депозит за група търговски участници
КПЕ Количество пренесена енергия
Куз Коефициент на участие на заявките при компенсиране на излишък
Куп Коефициент на участие на предложенията при покриване на недостиг
НН Най-голяма положителна разлика между общата сума на задълженията и общата сума на вземанията за съответния период от обобщените извлечения за сетълмент на участник през последните три месеца
ППАС Прекъсване на пазара при аварийна ситуация
ЦГ Най-ниска регулирана цена на енергия, произведена от кондензационен термичен блок, работещ в електроенергийната система
ЦЕВ Регулирана цена на енергия, произведена от ВЕЦ с изравнители
ЦЕГ Цена на балансираща енергия, закупена от обществения доставчик, когато Куз = [0;1]
ЦЕЗ Цена на енергия от заявка за балансиране
ЦЕЗср Средно претеглена цена на енергия от активирани заявки за даден период на сетълмент
ЦЕИ Цена на балансираща енергия за излишък
ЦЕМ Цена на балансираща енергия, доставяна от обществения доставчик, когато Куп = [0;1]
ЦЕН Цена на балансираща енергия за недостиг
ЦЕП Цена на енергия от предложение за балансиране
ЦЕПср Средно претеглена цена от активирани предложения за даден период на сетълмент
ЦМ Най-висока регулирана сумарна цена на енергия и разполагаемост на кондензационен термичен блок, работещ в електроенергийната система
ЦП Цена за пренос на електрическа енергия през съответните електрически мрежи
ЦР Регулирана цена на енергия за дневна зона за потребители високо напрежение

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. До изпълнение на изискванията на § 15 от преходните и заключителните разпоредби на ЗЕ отношенията между оператора и обществения доставчик във връзка с покупката и продажбата на балансираща енергия се уреждат чрез двустранни протоколи за вътрешни разчети.

§ 3. Тези правила са изготвени на основание чл.91, ал. 2 от Закона за енергетиката и са приети от Държавната комисия за енергийно регулиране на основание чл.21, т. 7 от Закона за енергетиката с решение № П-2 от 4.VI.2004 г., т. 2.

Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив