Споразумение за икономическо сътрудничество между правителството на Република България и правителството на Република Молдова

Министерство на икономиката и енергетиката

Държавен вестник брой: 45

Година: 2007

Орган на издаване: Министерство на икономиката и енергетиката

Дата на обнародване: 08.06.2007


Правителството на Република България и правителството на Република Молдова (наричани по-нататък "договарящите страни"),
потвърждавайки твърдото си намерение да развиват позитивните страни на традиционните си икономически взаимоотношения,
изразявайки своята готовност за търсене на средства и начини за укрепването и развитието на взаимноизгодното сътрудничество,
имайки предвид правата и задълженията, произтичащи от Договора за присъединяване, подписан на 25 април 2005 г. между Европейските общности и техните страни-членки, от една страна, и Република България, от друга страна,
изразявайки убеждението, че присъединяването на Република България към Европейския съюз от 1 януари 2007 г. ще предостави нови възможности за разширяването на двустранното икономическо сътрудничество,
уверени, че това споразумение съдейства за развитие на икономическите връзки между тях в новите условия и в частност за активизиране на взаимноизгодното търговско-икономическо, техническо и технологично сътрудничество,
се договориха, както следва:

Член 1
Договарящите страни ще съдействат за развитието на широко двустранно икономическо сътрудничество преди всичко в областите, посочени в приложение № 1 към това споразумение, ръководейки се от принципите на равенство и взаимна изгода и в съответствие със законодателството на държавите на договарящите страни.

Член 2
Договарящите страни ще развиват и разширяват икономическото си сътрудничество чрез прилагане на следните мерки:
1. Укрепване на сътрудничеството в икономическата област между правителствените институции, професионалните организации и бизнес средите, палати и камари, регионалните и местните органи, включително обмен на икономическа информация от взаимен интерес, както и посещения на представители на институциите и бизнеса от двете страни.
2. Стимулиране създаването на нови и разширяване на съществуващите контакти между бизнес средите, осъществяване на взаимни контакти и посещения на частни лица и предприемачи.
3. Обмен на бизнес информация, участие в международни панаири и изложби, съдействие за организирането на мероприятия за представители на бизнеса (семинари, конференции, симпозиуми).
4. Съдействие за повишаване ролята на малкия и средния бизнес в двустранните икономически отношения.
5. Сътрудничество в сферата на маркетинга, консултантските и експертните услуги в областите от взаимен интерес.
6. Развитие на по-тесни връзки и сътрудничество между финансовите институции и банковите структури.
7. Съдействие за развитието на двустранната инвестиционна дейност.
8. Съдействие при откриване на представителства и клонове на компании на двете страни.
9. Стимулиране на международното сътрудничество.
10. Разширяване на сътрудничеството на пазарите на трети страни.
11. Обмен на информация за програми и проекти, съдействие при участието на предприемачите в тяхната реализация.

Член 3
Договарящите страни създават Българо-молдовска междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество, чиито задачи и начин на функциониране са определени в приложение № 2 от това споразумение.

Член 4
1. Споразумението не накърнява правата и задълженията на договарящите страни, произтичащи от други международни договори, по които Република България и Република Молдова са страни, членството в ЕС, както и от членството им в различни международни организации.
2. По отношение на въпросите, обхванати от това споразумение, регулирани и от споразумението за партньорство и сътрудничество между Европейските общности и техните страни-членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна, предимство имат разпоредбите на споразумението между Европейските общности и техните страни-членки и Република Молдова.

Член 5
В случай на възникване на разногласия между договарящите страни във връзка с прилагането и тълкуването на това споразумение разногласията ще се разрешават чрез преговори между договарящите страни.

Член 6
По взаимно съгласие между договарящите страни в това споразумение могат да бъдат внесени изменения, които ще бъдат оформяни в отделни протоколи, които влизат в сила в съответствие с клаузите на член 8 от споразумението.

Член 7
Приложенията и протоколите към това споразумение са неразделна част от него.

Член 8
1. Това споразумение влиза в сила от деня на получаването на второто уведомление, потвърждаващо, че вътрешните процедури, необходими за влизане в сила на споразумението, са изпълнени.
2. Споразумението се сключва за неопределен срок.
3. Всяка от договарящите страни може да прекрати действието на това споразумение чрез писмено уведомление до другата договаряща страна. Действието на споразумението се прекратява от първия ден на четвъртия месец, следващ датата на получаване на уведомлението от другата договаряща страна.
В уверение на горното долуподписаните официални лица, надлежно упълномощени, подписаха това споразумение.
Изготвено в София на 5 февруари две хиляди и седма година в два оригинални екземпляра на български, молдовски и руски език, като всички текстове са с еднаква правна сила. В случай на възникване на разногласия по повод тълкуването на това споразумение договарящите страни ще се ръководят от текста на руски език.

Приложение № 1

Областите на икономическо сътрудничество включват:

1. Промишленост:
- машиностроене;
- металургия;
- преработвателна промишленост;
- електроника и електромашиностроене;
- химическа и нефтопреработвателна промишленост;
- фармацевтично и козметично производство;
- лека промишленост;
- други отрасли и сектори на промишлеността, представляващи взаимен интерес.
2. Селско стопанство:
- растениевъдство и животновъдство;
- хранително-вкусова промишленост.
3. Горско стопанство.
4. Енергетика.
5. Научноизследователска и развойна дейност.
6. Строителство и строителна промишленост.
7. Телекомуникации, изчислителна техника, информатика.
8. Транспорт и логистика.
9. Опазване на околната среда.
10. Стандартизация, метрология и оценка на съответствието.
11. Туризъм.
12. Съдействие на инвестициите.
13. Наука и технологии.

Приложение № 2

Задачи, структура и правила за работа на Българо-молдовската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество

1. Задачите на Българо-молдовската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество, наричана по-нататък "комисия", са:
- разглеждане на въпросите за развитието на двустранните икономически отношения;
- определяне на нови възможности за развитие на двустранните икономически отношения;
- разработка на предложения за подобряване на условията за икономическо сътрудничество между организациите на двете страни;
- представяне на предложения по прилагането и тълкуването на това споразумение;
- определяне областите на сътрудничество и съдействие в сферата на европейската интеграция.
2. Комисията се състои от представители на българската страна и на молдовската страна.
Всяка страна определя председател на своята част, наричан "съпредседател", секретар и състав, в съответствие с нейния вътрешен ред.
За обсъждане на отделни въпроси комисията може в рамките на своите компетенции да създава работни групи, а също така да определя техните задачи и срокове за изпълнението им.
3. Заседания на комисията като правило се провеждат веднъж годишно, последователно в Република България и Република Молдова.
Съпредседателите на комисията се договарят за свикването и дневния ред на заседанието на комисията не по-късно от един месец до заседанието.
Със съгласието на съпредседателите на заседание на комисията могат да бъдат обсъждани също и въпроси, които не са изрично включени в предварителния дневен ред.
По предложение на всеки от съпредседателите може да бъде свикано извънредно заседание на комисията или организирана среща на съпредседателите на комисията.
На заседанията на комисията може да се канят съветници и експерти.
Работен език на заседанията на комисията е руски език.
За всяко заседание и за проведените обсъждания се съставя протокол на руски език.
Въпросите, свързани с дейността на комисията, в периода между заседанията се обсъждат в работен порядък между съпредседателите на комисията или по техни указания от секретарите на комисията.

Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив