Доларът се опита да се повиши в петък спрямо основните си конкуренти, но се насочва към седмична загуба срещу основните валути, след като Федералният резерв на САЩ (Фед) се присъедини към световните банки с планове за намаляване на лихвените проценти, за да подкрепи икономическия растеж.
Индексът на долара, който измерва съотношението на американските пари спрямо кошницата от шестте основни световни валути, слезе до 96.615 пункта, което е с 1.0% по-малко спрямо миналата седмица.
Общата европейска валута се търгуваше на нива от 1.1296 щатски долара и малко се промени в началото на азиатската търговия, и се насочва към седмичен ръст с 0.8%.
Британският паунд се повиши до 1.2707 долара и се насочва към седмична печалба от 1.0%, което ще бъде най-доброто му представяне за последните седем седмици.
Английската централна банка вчера не влезе в тона на повечето другите централни банки, като гласува единодушно да запази лихвените проценти на 0.75% и да се придържа към посланието си, че цените ще трябва да се повишат, стига Великобритания да избегне загубите от напускането на Европейския съюз.
Доларът се търгуваше до 107.30 йени, ниво, което е малко над петмесечното дъно от 107.20 йени, достигнато в четвъртък, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл сигнализира за намаляване на лихвения процент по време на следващата политическа среща през юли.
Към идеята за намаляване на лихвите от Пауъл се присъединиха Европейската централна банка и Резервната банка на Австралия тази седмица с аргумента, че по този начин ще стимулират икономическия растеж.
За седмицата доларът се понижи с 1.2% спрямо йената, което е най-големия седмичен спад от края на март.