Банкнота от 100 хил. долара? Да, имало е такава

13.01.2013 | 15:55
по статията работи: Петър Чернев
Как, кога и защо е била отпечатана ценната хартийка
Банкнота от 100 хил. долара? Да, имало е такава
Снимка: Sxc.hu

Положението на икономиката на САЩ далеч не е цветущо. Въпреки това идеята на Републиканската партия да бъде изсечена монета с номинал 1 трилион долара, с която президентът Обама да покрие разходите си, звучи съмнително. С картинка, която беше публикувана в социалната мрежа Twitter, се илюстрира, че толкова голямо количество метал може да потопи известния пътнически лайнер „Титаник“, разказва „Бизнес инсайдър“.

Въпреки това историята на северноамериканската държава познава банкнота от 100 000 хил. долара. Тя става факт в началото на 30-те г. на XX век, когато САЩ се намира в условията на огромна дефлация в резултат от ширещата се икономическа криза, която впоследствие икономистите наричат Голямата депресия.

През 1933 г. президентът Франклин Делано Рузвелт (1933-1945) издава заповед, според която всички американци са длъжни да предадат златото, с което разполагат. Причина за това е фактът, че по това време никой не си купува нищо с пари.

Мярката впоследствие преминава през управлявания по онова време от демократите Конгрес и влиза в сила от 31 януари 1933 г. Тя обаче се оказва неуспешна, тъй като Рузвелт решава да отпусне спасително финансиране на банките. Решението е добре дошло за потребителите и лошо за Федералния резерв. Вследствие от него финансовата институция губи голяма част от независимостта си. 

В началото на 1934 г. правителството решава да наложи нов курс на долара - 35 долара за 1 унция злато. Той обаче важи единствено за международна търговия. Същевременно Министерството на финансите в опит да спаси ударената лошо от кризата икономика започва да печата пари, за да може да плаща за държаното от Федералния резерв злато.


115941

Банкнотата от 100 хил. долара. Снимка: Министерство на финансите на САЩ

Така на 18 декември 1934 г. от конвейера слиза първата банкнота с номинал от 100 хил. долара. На нея е изобразен 28-ят президент на САЩ Удроу Уилсън (1913-1921). Едва 42 хил. бройки от уникалния финансов инструмент биват отпечатани в периода до 9 януари 1935 г.

Впоследствие те така и не влизат в употреба от масовия потребител, информира агенция „Блумбърг“. Банкнотата се използва единствено при финансови операции между банките. Тя можело да бъде получена единствено срешу еквивалента в злато на 100 хил. долара.

115940
Банкнотата от 100 хил. долара. Снимка: Министерство на финансите на САЩ

В крайна сметка нито една от 42-те хиляди банкноти не попада в ръцете на частно лице. Нумизмати обаче обясняват, че са виждали няколко парични знака с номинал 100 хил. долара, които със сигурност са фалшиви. Най-вероятно те са отпечатани в Азия. Според наскоро направени изчисления днес една такава банкнота би струвала около 1,6 млн. долара, пише АП.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
3.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....