Броят на чуждите студенти в българските висши училища продължава да расте

04.05.2019 | 10:30
по статията работи: econ.bg
Най-голям е броят на чуждестранните студенти от Гърция - 24.6%, следват тези от Великобритания - 15.3%, Германия - 8.9%, Турция - 7.9%, и Украйна - 5.8% от общия брой чуждестранни студенти
Броят на чуждите студенти в българските висши училища продължава да расте
Снимка: БГНЕС

Докато броят на българските студенти намалява, чужденците, учещи в български висши училища, стават все повече. За пет години увеличението е с 37.8%, а делът им достига 7 на сто. Това се вижда от данните на Националния статистически институт.

През учебната 2018/2019 година студентите - български граждани, са 199.4 хил., или 92.8% от всички студенти в университети и специализирани висши училища, и в сравнение с предходната година техният брой намалява със 7.6 хил., или с 3.7%.

Чуждестранните студенти са 15.4 хил., което е с 8.5% повече спрямо миналата учебна година.

Най-голям е броят на чуждестранните студенти от Гърция - 24.6%, следват тези от Великобритания - 15.3%, Германия - 8.9%, Турция - 7.9%, и Украйна - 5.8% от общия брой чуждестранни студенти.

До преди шест години най-многобройни в България бяха студентите от Турция, достигайки над една трета от чуждите студенти у нас. С годините обаче броят им намалява за сметка на британците, които преди 2015 г. изобщо не са включвани в статистиките.

Интересът на британците към висше образование в България не остава незабелязан и от медиите на Острова. Още преди две години в репортаж Би Би Си разказа за британски младежи, които предпочитат да следват в медицинския университет във Варна, отколкото в страната си заради по-евтината издръжка и по-ниските такси, а и защото български висши училища вече предлагат програми и на английски език.

Не е сигурно обаче, че след Брекзит тази тенденция ще се запази след като британците загубят статута си на граждани на ЕС и освен по-високите такси ще трябва да кандидатстват и за учебни визи наравно с гражданите на трети страни. Това е твърде вероятно след като делът на студентите от Турция се свива в годините покрай увеличаването на таксите за чужденци.

НСИ не дава данни за това кои са предпочитаните от чужденците университети и специалности, но самите висши училища заявяват, че привличането на чужди студенти за тях е приоритет. Така например според медийни публикации поне 1000 чужденци учат в Техническия университет.

Медицинските специалности от десетилетия са популярни сред чужденците, включително и заради сравнително по-ниските такси, докато качеството на обучението се смята за добро. От следващата година в Софийския университет "Св. Климент Охридски" студентите по медицина от страните от ЕС ще плащат, както и българите, по 925 лева за година. Таксата за обучение по "Медицина" на английски език за новоприети граждани на страни извън Европейския съюз е 7700 евро. В Медицинския университет-София за обучение в същата специалност ще се заплаща от 900 лева до 48000 евро на година, реши правителството преди дни.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....