Българите активно теглят кредити и мерките на централните банки не могат да ги спрат

05.10.2023 | 16:30
по статията работи: econ.bg
По мнение на брокери хората извън големите градове все още в голяма степен плащат за имоти със собствени средства, а не със заеми
Българите активно теглят кредити и мерките на централните банки не могат да ги спрат
Снимка: БГНЕС

Текущи нужди, ремонт, покупка на кола. Това са водещите причини за продължаващия бум на потребителското кредитиране въпреки опитите на централните банки глобално, и в частност БНБ, да го охладят.

При жилищните заеми вече е налице забавяне, отчитат кредитните консултанти, които още от началото на миналото лято обърнаха внимание, че потенциалните купувачи на жилища с по-малки възможности се отказаха от покупка заради нарасналите цени.

Последните данни на БНБ показват, че към края на август за пръв път темпът на растеж на кредитирането спада под 10%. В същото време обаче отпускането на заеми за домакинствата продължава да е в разгара си, като потребителските заеми растат за година с малко над 14%, а при жилищните се достигат дори рекорди от над 18.6%.

По информация на две от най-големите банки в страната няма промяна в мотивацията за теглене на кредити и в средния размер от домакинствата спрямо миналата година. Основно се взимат заеми за посрещане на текущи нужди, ремонт и покупка на кола, посочват от "Уникредит Булбанк" пред "Дневник". В същото време средният размер на кредитите се увеличава и към септември 2023 г. е 17 502 лв., което е 5% ръст спрямо 2022 г.

От ОББ, която вече е най-голямата по размер на активите банка в страната, не се наблюдават съществени промени в причините за теглене на потребителски кредити спрямо предходната 2022 г. Причините в търсенето остават същите. Не се отчита и промяна в средния размер на отпусканите потребителски заеми, които се задържат на равнище от 21-22 хил. лв.

През настоящата година домакинствата продължават да усещат влиянието на инфлацията върху семейния бюджет. След покупката на ново жилище домакинствата търсят възможност за допълнително финансиране, за да се справят с наличния семеен бюджет. Чрез потребителски кредит намират вариант за довършителни работи на своето ново жилище и обзавеждане, както и за ремонтни дейности за подобряване, посочват експертите на ОББ.

Друг вид търсен от клиентите й потребителски кредит е с цел обединяване на задълженията, рефинансиране и да получат по-добри финансови условия за погасяване, респективно отново за оптимизиране на семейния бюджет. Не на последно място остава търсенето на потребителски кредит с цел покупка на автомобил.

След като през лятото на миналата година Европейската централна банка започна да повишава водещите лихви, веднага заваляха прогнози, че това ще се пренесе върху лихвите на банките в България към края на годината или в началото на 2023 г. С течение на времето се видя, че тази прогноза няма да се сбъдне, а минимално повишение започна да се наблюдава през тази година. Причината е в голямата ликвидност на банките от набрани средства в страната, което не я принуждава да се финансира навън. Така ефектът се пренася с голяма закъснение и в по-малка степен.

Лихвените проценти по кредитите, особено за тези, отпуснати в левове, остават много конкурентни в България, тъй като банките реинвестират високата си ликвидност, коментират пред "Дневник" от ОББ. Допълват, че по този начин ниските лихвени проценти по депозитите всъщност подпомагат икономическия растеж в страната и предоставят на семействата достъпно финансиране чрез кредити.

Експертите на "Уникредит Булбанк", посочват, че има три основни фактора, които влияят на търсенето на кредити за домакинства. На първо място са увеличените разходи за потребление през последната година и половина (ремонти, покупка на автомобил и т.н.). На второ място е сравнително бавното увеличение на лихвените нива по кредити. Разходите за лихви са далеч по-ниски в България в сравнение с голяма част от държавите в Европа. И не на последно място - високото ниво на заетост принуждава работодателите да компенсират инфлацията с увеличение на трудовите възнаграждения, които позволяват на домакинствата да обслужват по-лесно ползваните от тях кредити, допълват от институцията.

Кредитните обеми продължават да растат, тъй като лихвите по кредитите остават конкурентни и покупката на жилище продължава да е добра алтернатива на други инвестиции в настоящата среда. Така от ОББ обясняват рекордите по отпуснатите жилищни кредити, което се вижда от статистиката на БНБ. През август портфейлите на банките от този вид заеми се увеличават с около 320 млн. лв., което е втората най-висока номинална стойност от 2008 г. насам след увеличението от почти 360 млн. лв. през юни. Средномесечно от началото на годината нарастването в обемите е с по 247 млн. лв. в сравнение с 209 млн. лв. за 2022 г. В процентно изражение пък годишният ръст е най-висок от 2009 г. насам - 18.67% към август. А сумарно ипотечните кредити в банковата система вече са почти 18.5 млрд. лв., сочат данните, цитирани от "Капитал".

Наблюдението на екипа на "Уникредит Булбанк" е, че броят на кредитите за покупка на недвижим имот се запазва сходен с 2022 г., но се е увеличил средният размер на един жилищен кредит. Обяснението е в ръста на цените на недвижимите имоти, основно в големите населени места. Според статистиката на Агенцията по вписванията има спад в броя сделки с недвижими имоти, но в много по-малка степен в големите градове. Купувачът на недвижим имот, ако не разполага със средствата, следва да ги вземе на кредит от банка и при условие че цената на имота е по-висока от предходната година, то и размерът на търсения кредит е по-висок, обясняват от банката.

Допълнителен фактор са лихвените нива, които се увеличават сравнително бавно спрямо миналата година, което запазва финансирането достъпно за домакинствата, казват те.

Наблюденията на Тихомир Тошев, управител на консултантската компания "Кредит център", е, че кредитната активност се забавя заедно със забавянето и на пазара на жилища вече четвърто тримесечие. "Причината БНБ да отчита ръстове в обемите жилищни кредити е в цените на имотите, които нараснаха значително през последните няколко години", коментира той пред "Дневник". Ситуацията в момента на пазара е такава, че се теглят по-малко, но по-големи като размер кредити и обемът изтеглени кредити се увеличава, допълва експертът.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...