България най-вероятно няма да успее да постигне минималната цел на ЕС да запълни до 80 процента газовото си хранилище до началото на отоплителния сезон, който в ЕС започва на 1 октомври.
По данни на браншовата организация "Газова инфраструктура Европа" (Gas Infrastructure Europe) хранилището в "Чирен" е запълнено до 73.11%. Официално държавите от ЕС имат срок до края на октомври да си осигурят зимни запаси, но всички вече го направиха с изключение на Австрия, България, Унгария и Латвия.
Средната запълняемост на подземните газови хранилища в ЕС достигна 87.4%, като в Португалия тя е 100%, а в Полша, Дания, Франция, Германия и Швеция е над 90%.
От европейските ни съседи газохранилище има само в Румъния и то е пълно до 83.6%
Средно в ЕС целта от 80% беше постигната още в края на август.
най-сериозно е изоставането в Латвия, където газохранилището е пълно до половината. Унгария е в сходна позиция с България - 71.7%, а Австрия е достигнала запълняемост от 76.9%.
Според "Газова инфраструктура Европа" темпото на насищане с газ на "Чирен" е под половин процент дневно, така че началото на отоплителния сезон няма да бъде посрещнато с готови запаси, но европейската цел за края на октомври може да бъде и изпълнена.
ЕС реши да задължи националните власти да поддържат газови запаси в подземните газохранилища в 22-те държави, които разполагат с такива, за да намалят енергийната зависимост от Русия и да се подсигурят при очакваното окончателно спиране на руските доставки за Европа.
Тази есен газохранилищата в ЕС трябва да се запълнят поне до 80%, а от следващата - до 90%. Държавите, които не разполагат със собствени хранилища, трябва да резервират обеми в тези на съседите си, като им плащат за съхраняването и си осигурят в тях поне 25% от годишното потребление на природен газ.
Газохранилището в "Чирен" е едно от малките в ЕС. То има обем от 550 млн. куб. м. газ годишно при разходвани около 3 млрд. куб. м. от българските потребители.
ЕС гледа на газохранилищата като на един от инструментите за гарантиране на сигурността на газовите доставки, наред с диверсификацията на източниците.