Търсенето на злато в света за периода януари-март 2019 г. се е увеличило със 7% в годишно изражение до 1,053 хил. тона, сочат данните на World Gold Council (WGC). Динамиката в голямата си част от се дължи на увеличените покупки от страна на централните банки и притокът от средства за обезпечаване със злато на борсовите инвестиционни фондове (ETF), поясняват от WGC.
Централните банки са увеличили покупката на злато с 1,7 пъти до 145 тона. Такива инвестиции не е имало от 2013 г., отбелязва WGC. Основни фактори за покупката остават необходимостта от диверсификация и сигурност на ликвидните активи.
Търсенето от страна на ювелирната промишленост се е увеличило с 1% и е достигнало до 530 тона. В Индия намаляването на цената в рупии в края на февруари и началото на месец март е съвпаднало с традиционните покупки на златни изделия в сезона на сватбите, което от своя страна е довело до повишаване на търсенето от страна на ювелирния сектор в страната с 5 % , до 125 тона. Това е най-високият показател за първото тримесечие на 2015 г.
На ETF и аналогичните продукти през първото тримесечие се падат 40 тона от покупките, което е ръст в сравнение с миналата година от 49%, става ясно от данните. Поред WGC най-големи са притоците в конкуриращите се фондове в САЩ и Европа.
Инвестициите в кюлчета и монети са спаднали с 1% и са от порядъка на 258 тона. Причината е в спада на търсенето на златни кюлчета, тъй като нивото на търсене на официални покупки на златни монети се е увеличило с 12 % и е достигнало до 56 тона, обясняват от WGC.
Като цяло предложенията за злато през първото тримесечие не са се променили, като са били 1,15 хил. тона. Увереният ръст при добивната и преработващата промишленост се изравнява от намаляването на салдото на хеджирането, става ясно още от данните.