Депозитите в търговските банки скочиха до почти 100 млрд. лева

23.09.2021 | 16:35
по статията работи: econ.bg
В края на август 2021 г. депозитите на неправителствения сектор са 99.495 млрд. лв., като годишното им увеличение е 12%, показват публикуваните днес данни на БНБ
Депозитите в търговските банки скочиха до почти 100 млрд. лева
Снимка: БГНЕС

В края на август 2021 г. депозитите на неправителствения сектор са 99.495 млрд. лв., като годишното им увеличение е 12%, показват публикуваните днес данни на БНБ.

Депозитите на бизнеса са 31.264 млрд. лв.  и в сравнение със същия месец на 2020 г. те се увеличават с 13.5 на сто. Влоговете на финансовите предприятия нарастват с 18.3% на годишна база през август 2021 година и в края на месеца достигат 4.198 млрд. лв. Депозитите на домакинствата са 64.033 млрд. лева. Те се увеличават с 10.9% спрямо същия месец на 2020 година.

През юни среднопретегленият лихвен процент по новите срочни депозити за домакинствата и бизнеса за пръв път премина на отрицателна територия. Тогава понижението му достига -0.05%, показват данните публикувани от Министерството на финансите на 8 септември. Възвръщаемостта по срочните депозити на бизнеса е спаднала до равнище от -0.25%, докато доходността по тези на домакинствата се е движила близо до историческия си минимум от 0.08 процента.

Отрицателната доходност по депозитите, за която допринасят инфлацията и растящите такси, следва знаците от финансовите среди, че влоговите продукти вече не са основен фокус. Тази тенденция започна с изчезването на авансовите депозити и т. нар. нарастващи депозити. Своеобразната кулминация бе през тази година, когато някои банки обявиха политика за прекратяване и на срочните депозити. Като алтернатива на клиентите вече се предлагат спестовни планове или спестовни сметки, а срочни влогове с изтекъл матуритет се преоформят в разплащателни сметки.

Банките предприеха този ход заради обстоятелството, че те са длъжни да плащат отрицателна лихва от 0.7% върху размера на резервите си, които държат в БНБ. Равнището на лихвата по свръхрезервите на свой ред се определя от лихвената политика на Европейската централна банка. Политиката на ниски лихви бе въведена от ЕЦБ след финансовата криза през 2008 г. и краха на "Лиман брадърс". Мащабът й обаче се увеличи след приемането на програмата ЕЦБ за закупуване на активи, която предостави допълнително парично стимулиране по време, когато лихвените проценти нямаше как да бъдат намалявани повече.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...