Доларовият индекс, които измерва съотношението на щатската валута спрямо кошницата от шест основни валути, достигна 98.106 пункта, след спад в четвъртък на фона на продължаващия спад на доходността на държавните облигации на САЩ.
Индексът все още е на печалба от 0.5% тази седмица, подкрепен от слабостта на други основин валути като еврото и паунда, както и собствения статус на американската валута като убежище по време на пазарни и икономически проблеми.
Доходността на 10-годишните американските държавни облигации намалява стабилно тази седмица и достигна 2.171% в петък, най-ниското ниво от септември 2017 година.
Еврото бе стабилно на ниво от 1.1133 щатски долара. Общата европейска валута се понижи с 0.62% тази седмица, заради комплекс от фактори, включително загриженост за нарастващия дълг на Италия и перспективата Тръмп да отвори европейски фронт в своята търговска война.
Паундът е практически равен на ниво от 1.2612 щатски долара. Британската валута загуби близо 0.8% тази седмица, тъй като предстоящата оставка на Тереза Мей като премиер задълбочи страховете за хаотичен изход на Великобритания от Европейския съюз.
Швейцарският франк, който служи като убежище по време на пазарни сътресения, нарасна с 0.2% до 1.0058 франка за долар.
Йената, ката валута-убежище поскъпна, тъй като като ходът на администрацията на Тръмп за ескалиране на търговската война с други държави разтърси вече крехките настроения на инвеститорите на световните финансови пазари.
Йената се повиши с 0.35% до 109.240 йени за долар, нарасна и спрямо еврото и австралийския долар.