Еврофондовете спасяват държавния бюджет от по-голям дефицит

03.09.2024 | 06:55
по статията работи: econ.bg
Хазната завършва седмия месец от годината с минус от 972,1 млн. лв. По националния бюджет дефицитът е много по-голям, но с парите от ЕС той частично се компенсира
Еврофондовете спасяват държавния бюджет от по-голям дефицит
Снимка: под лиценза на creative commons

Парите от Европейския съюз са спасили бюджета през юли от сериозен дефицит. Хазната завършва седмия месец от годината с минус от 972,1 млн. лв. По националния бюджет дефицитът е много по-голям, но с парите от ЕС той частично се компенсира.

Данните за юли 2024 са чувствително по-лоши от юли 2023 г., когато е бил реализиран излишък от 455,3 млн. лв.  Това става ясно от публикуваните от финансовото министерство подробни данни за изпълнението на консолидираната фискална програма през юли. 

Дефицитът по националния бюджет през юли т.г. (тоест без парите от ЕС), е бил 1,765 млрд лв. на фона на излишък през юли 2023 по този бюджет от 423,2 млн. лв. Този голям минус в хазната се дължи на сериозно нарастване на отделни разходни пера, показва сравнението между данните. Изпреварщаво растат разходите за персонал - 10,9 млрд. лв. към юли 2024 срещу 8,7 млрд. лв. през юли 2023 г. Растат сериозно и социалните разходи - 19,3 млрд .лв. през юли т.г. срещу 16,5 млрд. лв. година по-рано.

Големият дефицит по националния бюджет е компенсиран частично от излишък при средствата от ЕС. Дошлите пари по линия на еврофондовете са със 793,2 млн. повече от направените разходи и така се реализира много по-голям излишък по това перо спрямо 32 млн. лв. за м.г. Изпреварващите приходи т.г. се дължат и на ударно превеждане на суми по приключилия стар програмен период.

Интересна тенденция в отчета за юли е по-големият излишък, реализиран по бюджетите на общините. Местните управи отчитат излишък от 794 млн. лв. срещу 355 млн. лв. година по-рано. Това вероятно се дължи и на авансово преведените пари за изпълнение на капиталовата програма, като авансите изпреварват реалните разходи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...