Заводските цени за вътрешния пазар се увеличават

30.01.2023 | 13:45
по статията работи: econ.bg
Общият индекс на цените на производител се увеличава с 3.4% през декември 2022 г. спрямо предходния месец, съобщи Националният статистически институт
Заводските цени за вътрешния пазар се увеличават
Снимка: под лиценза на creative commons

Общият индекс на цените на производител се увеличава с 3.4% през декември 2022 г. спрямо предходния месец, съобщи Националният статистически институт.

Годишното увеличение на заводските цени е с 23.2% като на вътрешния пазар ръстът е още по-голям - с 28.5%, докато за международния е отчетен ръст от 13.8% и месечен спад от 1.5%.

Най-голям принос към поскъпването има енергетиката, където месечното увеличение на производствените цени е с 14.3%, а годишното - с 39.3%.

От данните на статистическия институт се вижда, че ръстът на цените на вътрешния пазар не губи скорост, докато на международния дори има месечен спад. Месечното увеличение на заводските цени на вътрешния пазар е с 6%, а годишното - с 28.5%. При износа цените намаляват спрямо месец по-рано - с 1.5%, а годишният им ръст е едва 13.8%.

В добивната промишленост увеличението на цените е с 0.9%, докато в преработващата промишленост е отчетено намаление с 2.1%.

По-ниски цени са отчетени в обработката на кожи и производство на обувки - с 1.7%, в хартиената промишленост - с 1.0%, производството на химични продукти и производството на метални изделия - по 0.9%.

Повишение на цените в преработващата промишленост е отчетено при: производството на основни метали -

с 3.4%, производството на напитки - с 1.4%, производството на тютюневи изделия - с 1.2%, производството на облекло - с 1.1%.

Общият индекс на цените на производител се покачва с 23.2% през декември 2022 г. в сравнение със същия месец на 2021 година. В преработващата промишленост увеличението с 16.1%, а в добивната промишленост - с 3.7%.

В преработващата промишленост значително повишение на цените е отчетено при: производството на изделия от други неметални минерални суровини - с 28.2%, производството на хранителни продукти - с 26.3%, производството на хартия, картон и изделия от тях - с 25.5%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 25.4%.

Намаление е регистрирано при производството на основни метали - с 0.4%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...