Редакторите от YouTube канала Alltime10s са събрали колекция на 10 известни филма от 20-век, чиито автори са интерпретирали и пресъздали исторически факти със сериозни неточности.
Причината? Често истинската история около даден персонаж или събитие всъщност не е толкова вълнуваща или просто съвпада с вкусовете на зрителите. Това води единствено до загуби за студиото, създало съответната (често скъпа и мащабна) холивудска продукция.
Затова в паметта ни шотландският рицар Уилям Уолъс в чиито образ се превъплъщава Мел Гибсън в „Смелото сърце“ ще носи традиционната днес шотландска поличка, а децата ще познават красивата индианка Покахонтас като Дисни принцеса, щастливо влюбена в британския заселник Джон Смит.
Всъщност филмовите образи и на двете исторически личности се различават от действителността. По времето на истинския Уилям Уолъс шотландските бойци не са носели полички, а туники и бойни доспехи като английските. Поличките идват на мода едва 30 години по-късно.
При Покахонтас пък цялата история е променена. Индианката никога не е имала любовна история със Смит тъй като по това време тя е на 11 години. Впоследствие тя бива отвлечена, покръстена и омъжена за заможен търговец на тютюн.
Сред другите филми, попаднали в класацията на Alltime10s са класики като Бони и Клайд, и по-нови холивудски хитове като „Красив ум“, U-571 и „Социална мрежа“. Техните създатели ни подвеждат с „факти“ като: гениалният математик Джон Наш е имал и зрителни халюцинации, че американците (а не британците) са заловили Enigma - машината за кодиране на германските съобщения през войната, и че Марк Зукърбърг е създал Facebook след като е бил зарязан от гаджето си.