6. Белоклюнен кълвач
Белоклюнният кълвач обитавал „девствените гори“ на югоизточната част на САЩ, но от 1940 г. насам никой не е наблюдавал птицата на живо. Лабораторията по орнитология към университета в Корнел дори е обявила награда от 50 хиляди долара за този, който успее да заведе учените до оцелели екземпляри от вида.
Снимка:Wikimedia
7. Голяма Гагарка
Голямата гагарка изчезва в средата на XIX век. До тогава водната птица обитавала територията на северния Атлантик от северна Испания до Канада. Унищожена е в периода, известен като малкия ледников период, когато ледовете се спускат далеч на юг и по тях минават бели мечки, които достигат до птичите колониите. Разбира се, голяма роля тук изиграл и човекът, който безпощадно ловувал гагарката.
Снимка:Wikimedia
8. Вълнист мамут
Открити в тундрата замразени трупове на вълнисти мамути днес дават на учените достъп до добре запазена ДНК от тези гигантски праисторически животни, сродни на слоновете. Последната изолирана популация от вълнисти мамути живяла на остров Врангел в Северния ледовид океан до преди четири хиляди години, сочат данните.
Снимка: Wikipedia/Dantheman9758
9. Мастодонтът
Мастодонтът е изчезнал вид, подобен на мамута, който обитавал Северна и Централна Америка, докато изчезнал преди около 12 хиляди години.
Снимка:Wikipedia user Dantheman9758
10. Птицата моа
Моа (Dinornis ingens, D. giganteus) е гигантска нелетяща птица, обитавала Нова Зеландия. Тя достигала до височина от 3.6 метра и тегло от 225 кг. Моа изчезнала някъде около 1400 г. поради големия лов от страна на маорите.
Снимка: Wikimedia