Какво се случва със старите ядрени оръжия?

04.06.2013 | 10:20
по статията работи: Георги Георгиев
Американците са задължени да рециклират оръжия, достатъчно мощни, за да унищожат цивилизацията. Как го правят обаче?
Какво се случва със старите ядрени оръжия?

За да изпълнят новия договор за намаляване на стратегическите оръжия (известен още като новият START) американските военните трябва да намалят своите стратегически ядрени бойни глави с близо 700 бройки. За да се справят с това доста рисково начинание, те използват учени от Националната администрация по ядрена сигурност, които инспектират всяка бойна глава и определят най-добрия начин за нейното рециклиране.

След това опасните оръжия, способни да сринат със земята цели мегаполиси в рамките на секунди, заминават към фабриката Pantex в щата Тексас, която е единственото съоръжение на територията на САЩ, снабдено с лиценз да ги разглоби, пише научнопопулярният сайт Popsci.

Там първата работа на експертите е да премахнат опасните конвенционални експлозиви, използвани за стартиране на ядрената реакция. След това идва ред на плутония и високо обогатения уран. Те също се свалят от бойната глава и се транспортират към други фабрики, където се преработват в ядрено гориво за атомните електроцентрали.

Сигурно бихте решили, че хората които се занимават с разглобяване на атомни бомби, са подложени на напрежението на сапьори. Истината е, че ядрените бомби се рециклират по същия бавен, сигурен и скучен начин, по който се разглобяват и други механизми. Разликата е, че в случая инженерите трябва да носят скафандри за радиационна защита, когато са в близост до зарядите. 

Това означава, че никога не трябва да губите уважението си към материала, с който боравите“, казва Брон Джонстън от фабриката Y-12 в националния ядрен комплекс в Оук Ридж, Тенеси, където се обработва уранът от ядрените бомби. „Сигурността е на първо място. Не е като да работите в хлебопекарна“, споделя специалистът. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...