Броят на американците, попълнили молби за помощ при безработица, се понижи през последната седмица до близо 50-годишно дъно, което е пореден знак за продължаващото силно представяне на пазара на труда във водещата световна икономика и в началото на новата година. В същото време молбите за помощи, подадени от служители на федералната администрация, нараснаха рязко през третата седмица на т.нар. "шътдаун" (частичното спиране на работата на федералното правителство).
Заявките за социални помощи при безработица за седмицата до 19-и януари се понижиха изненадващо силно до 13 000 до 199 000 при осреднената прогноза на финансовите пазари за тяхно повишение до 218 000. Това представлява най-ниско ниво на молбите за помощи при безработица от ноември 1969 година, когато те се понижиха за последно под важната психологическа бариера от 200 000.
В резултат на временното затваряне на редица федерални офиси обаче, през седмица до 12-ти януари общо 25 419 федерални служители бяха принудени да подадат за пръв път молби за помощи при безработица, след като седмица по-рано други 10 454 федерални служители направиха това. Въпреки това подадените от федерални служители заявки остават под техните нива от предишните подобни временни частични спирания на работата на федералните органи в страната. Така например по време на "шътдауна" през 1996-а година цели 225 хиляди федерални служители бяха подали молби за помощи при безработица, показва анализ на банката Barclays.
Молбите за помощи при безработица остават далеч под важното ниво от 300 000 от повече от три години насам (за 203 поредни седмици), като това е най-продължителният период на толкова ниски заявки за социални помощи от 70-те години на миналия век, когато обаче населението и работната сила в САЩ бяха далеч по-малки по размер. Като процент от общата работна сила молбите за помощи при безработица остават в едно от най-ниските нива от 60-те години на миналия век.