Най-странните данъци, съществували някога

14.02.2013 | 10:30
по статията работи: Петя Бързилска
Правителствата могат да бъдат иновативни в опитите си да напълнят хазната
Най-странните данъци, съществували някога

На фона на икономическата криза в момента много от правителствата по света увеличават данъци или въвеждат нови такива. Целта разбира се е да се напълни бюджетът и да се достигне определено ниво на финансова стабилност, което в почти всички случаи не се харесва на данъкоплатците.

Представяме ви примери за наистина странни данъци в някои страни, като някои от тях никак не са нови.

Данък "Атлет", САЩ

Т.нар. данък "Атлет“ всъщност е данък върху доходите на посетителите на определени градове и щати в САЩ, които печелят пари като атлети. Тъй като обаче един щат не може да проследява доходите на толкова много хора, обикновено вниманието се насочва върху най-богатите от тази сфера или по-точно професионалните атлети. В САЩ не само работният календар, но и заплата на известните професионални спортисти са публично достъпни. Така един щат може лесно да изчисли и събере дължимия данък, без да е необходимо да влага големи усилия и време.

Данък върху бонбоните, САЩ

През септември 2009 г. в щата Илинойс, САЩ, е въведен данък върху бонбоните, който е по-висок от този върху останалите храни.

119740

Снимка: Sxc.hu

Данък "Страхливост", Великобритания

Данък "Страхливост“ или данък "Откупуване от военна служба“ е специфичен налог, който е трябвало да плащат тези, които не искат да се бият за краля (на Великобритания). Данъкът е въведен по времето на крал Хенри I (1100 – 1135 г.) и е бил сравнително нисък. По-късно обаче крал Джон (1199-1216) вдига налога с 300% и започва да го изисква от всички рицари в годините, когато няма война.

Секс данък, САЩ

Щатът Юта в САЩ може би не е най-развратното място на света. Там обаче законодателите са въвели мерки, с които да пълнят бюджета благодарение на „по-искрените“ желания на данъкоплатците. Фирмите, които назначават служители, които са „голи или отчасти голи“, трябва да плащат данък от 10% върху „предоставени услуги за възрастни“, разказва икономическото издание Money Usnews.

Данък върху брадите, Русия и Великобритания

По-близо до нашите географски ширини е данъкът върху брадите. През 1698 г. руският цар Петър I въвежда този налог за всички свои служители и придворни. Те е трябвало да обръснат брадите си и да започнат да носят дрехи по западноевропейски модел. При положение, че не го направят, са били длъжни да плащат годишен данък. Смята се, че причината за данъка е желанието на Петър I да европеизира руското общество

Интересно е, че подобен данък е въведен и по времето на британската кралица Елизабет I (1558 – 1603 г.), която също не е била привърженик на мъжките бради.

119743

Снимка: Sxc.hu

Данък "Въздух“, САЩ

Може би си мислите, че данък върху въздуха е по-скоро шега, но всъщност нещо подобно е факт в щата Филаделфия в САЩ. Покупката на стока, която идва от вендинг машина или автомат, в който въздухът се компресира, се облага със специфичен данък върху продажбите. Е, всъщност не се облага точно въздухът, но данъкът е близо до тази идея.

Данък върху шапките

Този данък съществува във Великобритания между 1784 г. и 1811 г. Налогът е трябвало да бъде прост начин за увеличаване на приходите в хазната. Освен това той е бил съпоставим с богатството на данъкоплатците. Смятало се е, че богатите имат много и скъпи шапки, за които трябва да плащат по-големи данъци, а бедните притежават по една евтина шапка, която съответно води до по-малко задължение към хазната. При неплащане на данъка са били налагани солени глоби.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....