На 16 октомври празнуваме световния ден на храната, обявен през 1945 г. от ООН. Целта на този ден е да се повишава осведомеността по въпросите, които стоят зад бедността и глада, и да се определи общ фокус и необходими действия за разрешаване на проблемите.
През последните 20 години се показва чувствителен спад на финансирането в селското стопанство, особено в България, въпреки важността на този сектор за развитието на икономиката. Нашата родина е една от страните, в които има малък достъп до ресурсите за развитие на земеделието, въпреки че страната ни има изключително подходяща почва за отглеждане на много видове култури.
Въпреки, че на Земята се произвежда достатъчно храна, за да се хранят всички, почтиедин милиард души са гладни. Това е така, защото около една трета от произведената храна се губи между производителя и доставчиците. А с този ресурс, могат да се нахранят около три милиарда души. България е в топ 20 на страните, които изхвърлят най-много храна за година, информира foodpanda.
Първата стъпка за решаване на проблемите с изхранването и да се сложи край на глада е информираността. В Америка вече са започнали масови дискусии на тази тема, които косвено влияят положително върху хранителните навици на населението.