Очаква се бюджетното салдо в края на август да излезе на червено с 1.6 млрд. лв.

03.09.2024 | 06:40
по статията работи: econ.bg
На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма към края на месец август да бъде дефицит в размер на 1.6 млрд. лв. или 0,8 % от прогнозния БВП
Очаква се бюджетното салдо в края на август да излезе на червено с 1.6 млрд. лв.
Снимка: под лиценза на creative commons

На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец август да бъде дефицит в размер на 1.6 млрд. лв. (0,8 % от прогнозния БВП). Това съобщиха от Министерството на финансите.

Приходите, помощите и даренията по КФП към август се очаква да бъдат 46.5 млрд. лв., което е 61,8 % от годишните разчети. И през август продължава наблюдаваната тенденция от предходните месеци за умерено нарастване на постъпленията в частта на данъчните и осигурителните приходи, като се очаква изпълнение към август от 64,3 % от годишните разчети, при изпълнение 62,2 % на разчета за същия период на 2023 година.

Съпоставени със същия период на предходната година, постъпленията по КФП нарастват с 4,1 млрд. лв. (9,6 на сто), като принос за това имат данъчноосигурителните приходи, които нарастват в номинално изражение с 4,2 млрд. лв. (12,6 на сто) и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС), които нарастват с 0,9 млрд. лева. В сравнение с предходната година неданъчните приходи намаляват с 1,0 млрд. лв. (13,2 на сто), което се дължи главно на приходите от дивидент и приходите от продажба на квоти за емисии на парникови газове. През първите осем месеца на 2023 г. приходите от дивидент за държавата от държавни предприятия бяха в размер на 1,55 млрд. лв., докато през настоящата година постъпленията за периода са едва 0,1 млрд. лв., при планирани 0,34 млрд. лв. Основната причина за това е неразпределяне на дивидент от печалбата на „БЕХ“ ЕАД за финансовата 2023-а. При постъпленията от продажба на квоти за емисии на парникови газове влияние оказват по-малките количества и по-ниската цена на квотите през 2024 година.

Разходите по КФП (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) към август възлизат на 48.1 млрд. лв., което е 59,1% от годишните разчети. Спрямо предходната година се отчита нарастване основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии, след влезлите в сила увеличения от юли 2023 г. и юли 2024 г., както и при разходите за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при други администрации със ЗДБРБ за 2023 г. и ЗДБРБ за 2024 г. и други. 

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена  към 31.08.2024 г. от централния бюджет, възлиза на 0.98 млрд. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на Европейския съюз.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...