Пазарът на втечнен газ остава в крехко равновесие при ограничено предлагане

27.06.2024 | 16:05
по статията работи: econ.bg
Глобалната търговия с втечнен природен газ достигна рекордно ниво от 401,42 млн. метрични тона през 2023 г., нараствайки с 2,1% или с 8,4 млн. тона спрямо предходната година
Пазарът на втечнен газ остава в крехко равновесие при ограничено предлагане
Снимка: под лиценза на creative commons

Глобалният пазар на втечнен природен газ (LNG) има ново, но крехко равновесие след две години на нестабилност, поради липса на резервни доставки в близко бъдеще, се посочва в доклад на Международния газов съюз (IGU), цитиран от Ройтерс.

Глобалната търговия с втечнен природен газ достигна рекордно ниво от 401,42 млн. метрични тона през 2023 г., нараствайки с 2,1% или с 8,4 млн. тона спрямо предходната година, като търговията беше подкрепена от големи по размер покупки на спот пазара при постепенно понижение на цените.

Въпреки това, темпът на растеж е по-нисък от този с 5,6%, наблюдаван през 2022 г., тъй като ограниченото предлагане остава основният ограничаващ растежа фактор, посочва IGU в своя "Световен доклад за LNG".

IGU представлява глобалната газова индустрия с повече от 150 членове в над 80 страни, покриващи над 90% от световния газов пазар.

Втечненият природен газ, широко разглеждан като преходно гориво по пътя към нулеви нетни емисии, играе решаваща роля в подпомагането на страните, особено в Азия, да постигнат целите си за енергиен преход, отбелязва Ройтерс.

Държавите от Европейския съюз пък се надпреварваха да заменят руското синьо гориво след нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г., като вносът на втечнен природен газ допринесе за заместването на значителен дял от доставките по руските газопроводи.

Азия отбеляза най-голямата промяна в нетния внос на LNG, с увеличение от 10,49 милиона тона, тъй като по-ниските цени стимулираха спот покупките. Китай беше най-големият вносител на LNG в света със 71,21 милиона тона.

В същото време европейският внос остана стабилен, тъй като меката зима помогна за запазването на запасите в газохранилищата на високи нива. През 2023 г. Германия внесе за първи път значителни количества LNG, оценени на малко над 5 млн. тона, в сравнение с едва 80 хил. тона през 2022 г.

Съединените щати останаха на първо място в света по износ на LNG през 2023 г., с общ износ от 84,5 милиона тона, което е увеличение от 8,9 млн. тона спрямо предходната година.

Австралия е на второ място с износ от общо 79,6 милиона тона, следвана от Катар и Русия, изнасли съответно 78,2 милиона и 31,4 милиона тона.

Регионите на Азия и Азиатско-тихоокеанския регион остават силно зависими от дългосрочния внос съответно на 68,9% и 69,5%. Междувременно дългосрочните покупки в Европа достигнаха 46,4%, а покупките на спот пазара бяха 48,4%.

"Пазарните условия на LNG остават затегнати, въпреки по-ниските цени. Новооткритото равновесие на световния пазар е все още крехко и чувствително към несигурност от страна на предлагането и търсенето“, посочи пред Ройтерс президентът на IGU Ли Ялан.

Междувременно търговията на нидерландския газов хъб TTF и днес продължава да се осъществява на цени около нивото от 35 евро за мегаватчас, тъй като търговците балансират между високите нива на запълняемост на газовите хранилища в ЕС към този период и опасеният за бъдещите доставки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...