Цените на двата основни сорта петрол в понеделник се понижават слабо, след като миналата седмица завършиха при най-високия спад от началото на годината.
Позитивен фактор за петролния пазар се оказа информацията на Baker Hughes за това, че броят на сондажните платформи в САЩ през миналата седмица спадна с 5 до 797. За инвеститорите това е сигнал за забавяне на активността в нефтодобивния сектор, включително и от шистовите находища.
В същото време световните запаси от петрол от началото на второто тримесечие са нараснали с 50-60 млн. барела, като най-голям принос за това имат САЩ и Китай, според анализаторите от консултантската EnergyAspects.
Фючърсът за юли за петрола сорт Brent на борсата ICE Futures в Лондон тази сутрин се котира при цена от 68,59 долара за барел, или спад от 0,13%. По време на търговията в петък цената нарасна с 0,93 долара или 1,37 % и при затварянето бе 68,69 долара за барел.
Договорът за юли за петрола сорт WTI на NYMEX е на ниво от 58,24 долара за барел – минус 0,67 %, сочат данните от търговията. При предишната търговия WTI се увеличи с 0,72 долара или 1,24% - до 58,63 долара за барел.
Анализаторите определят цените на петрола през миналата седмица като силно волативни – стойността на Brent спадна с 5,7 %, а на WTI – с 6,6 %. Причината – влошените търговски отношения между САЩ и Китай, които продължават да предизвикват тревога сред инвеститорите по отношение на очакванията за световната икономика и търсенето на енергийни ресурси.
Влияние върху пазара имат и данните свързани с потенциалното понижение на производството от Венецуела, Либия, Нигерия и натиска от страна на САЩ по отношение на експорта от Иран.
Цената на петрола през следващите седмица – две ще варира в зависимост от това как във времето ще се подреждат тези фактори. Анализаторите очакват, че стойността на петрола сорт Brent до първите дни на юни да остане в диапазона от 65 – 70 долара за барел. Не се изключва дори и спад до 60 долара за барел, а и по-надолу през следващите месеци.
Причината – от една страна запазване на несигурността на пазара, но от другата стои фактът, че мерките срещу Китай означават свиване на производствените мощности, а това съответно ще доведе и до намаляване на добива. От друга страна продължават да се увеличават запасите, обясняват анализаторите на пазара.