Спестяванията на американците намаляват

31.08.2023 | 12:05
по статията работи: econ.bg
Дори при повишени потребителски цени и високи разходи по заемите, американците продължават да харчат усилено, което затруднява опитите на Федералния резерв да забави инфлацията
Спестяванията на американците намаляват
Снимка: под лиценза на creative commons

Дори при повишени потребителски цени и високи разходи по заемите, американците продължават да харчат усилено, което затруднява опитите на Федералния резерв (Фед) да забави инфлацията.

Сред причините за това явление, които представителите на централната банка посочват, са и т.нар. „излишни спестявания “, натрупани по време на пандемията – страничен резултат от фискалните облекчения, като стимулиращите чекове и пропуснатите разходи, във времето, когато икономиката беше в застой. Затова Фед има огромен интерес да разбере кога тези спестявания ще се изчерпат и потребителите ще са принудени да намалят разходите си, пише за Bloomberg Клаудия Сам.

Ново изследване на икономистите Хамза Абделрахман и Луиз Оливейра от Федералния резерв на Сан Франциско установява, че това се случва точно сега. Те проследяват нивата на спестяванията спрямо тенденцията преди пандемията и установяват, че те са достигнали своя връх от 2 трлн. долара през лятото на 2021 г., след което са намалели значително.

Грешка е обаче да се смята, че излишните спестявания са просто повече пари в банката, те означават и по-малко дългове. А хората с много дългове са по-чувствителни към промените на лихвите. Именно тях Фед трябва да наблюдава по-внимателно.

Налице са няколко признака, че домакинствата имат по-малко дългове в момента спрямо периода преди пандемията, включително някои кредити с много високи лихви. По данни на Бюрото за финансова защита на потребителите заемите до заплата са намалели с 65% през първата година на пандемията. Ръстът на балансите по кредитни карти също е отслабнал в началото на пандемията, твърдят от Федералния резерв в Ню Йорк. Това води до по-ниски разходи за обслужване на кредитите, осигурява повече пари за харчене и прави много потребители по-слабо чувствителни към лихвените увеличения.

Делът на просрочените задължения е друг признак, че потребителите управляват по-добре дълговете си дори при повишаване на лихвите. По време на пандемията просрочията по кредитните карти намаляха до най-ниското си ниво за 20 години. Това се отнася за всички потребителски кредити. Дори сега, когато целевият лихвен процент по федералните фондове на Фед и лихвите по потребителските кредити са значително по-високи, делът на просрочените задължения по кредитните карти тъкмо се върна на нивото си отпреди пандемията.

Проучванията, свързани със стимулиращите чекове, свързват пряко допълнителните доходи с изплащането на дълговете. В проучване, проведено сред домакинствата по отношение на чековете през 2021 г., 45% от респондентите са ги използвали за изплащане на дългове, а след това за спестявания (31%). Най-рядко са използвани за допълнително харчене 24%.

Важно е да се отбележи, че съвкупното увеличение на разходите остава значително, като се има предвид колко големи са били плащанията. Най-често погасяваните задължения са тези по кредитни карти, но сред тях се споменават и заеми за покупка на автомобили. Моделът на използването им е сходен и при стимулиращите чекове от март 2020 г. Ако се съберат трите етапа, в които се отпускаха стимулиращите чекове, четиричленно семейство, отговарящо на условията за получаването им, ще разполага с 11 400 долара, което би позволило значително намаляване на дълга.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...