С 35% са се увеличили площите за биоземеделие в страната за година

26.06.2024 | 15:20
по статията работи: econ.bg
Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани по биологичен начин също нараства, като най-осезаемо е при говедата и биволите – с над 120%
С 35% са се увеличили площите за биоземеделие в страната за година
Снимка: под лиценза на creative commons

През последната година интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава. Надяваме се да се запази тази положителна тенденция, като работим по привличането на нови биофермери чрез различни инициативи. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева при официалното откриване на осмата международна конференция „Биологичното производство – предизвикателства и тенденции“ в град Пловдив, съобщава специализираното издание agrozona.bg.

По данни на МЗХ, за последната кампания 2023 г. биологичните площи са се увеличили с 35 % спрямо предходната година.

Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани по биологичен начин също нараства, като най-осезаемо е при говедата и биволите  –  с над 120%.

Заместник-министър Георгиева подчерта, че в програмния период 2023-2027 година е наличен набор от инструменти, които ще спомогнат за развитие на този вид производство.

„За този период са заделени близо 410 млн. евро за биосектора в страната. Средствата са осигурени за компенсаторните интервенции „Биологично растениевъдство“, „Биологично пчеларство“ и „Биологично животновъдство“ за плащания към земеделските стопани както в период на преход, така и за биолигично сертифицирани“, припомни тя .

По думите й, освен от възможностите за финансова подкрепа, земеделските стопани, които се насочили към сектора, могат да се възползват и от безвъзмездни  съветнически услуги от страна на Национална служба съвети в земеделието, както и от инвестиционните интервенции за производство и преработка.

„Внедряването на нови методи и практики, използването на нови технологии и препарати са сред дейностите, които Стратегическият план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. насърчава чрез интервенцията за оперативните групи по ЕПИ- АГРИ.“, обясни заместник-министър Георгиева. Тя каза още, че родното биологично производство има изключителни предпоставки за своето развитие заради запазената ни природа, съхраненото биоразнообразие и дългогодишните традиции в отглеждане на устойчиви местни сортове и автентични породи животни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...