45 хиляди повече нашенци са пътували до Великобритания през периода януари – септември 2019 г. спрямо същия период на миналата година. Ръстът на пътувалите до над 316 хиляди най-вероятно е заради желанието да посетят Острова преди влизането на Брекзит в сила. Това показва проучване на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА).
От друга страна, в сегашния №1 Германия за изходящ туризъм са ходили за повече от ден 435,5 хил., но с над 100 хил. по-малко. Другият впечатляващ спад от 17 хил. български туристи е за Русия.
„Изходящият туризъм у нас е съсредоточен главно към съседните страни. През 2019-а за Гърция броят на пътувалите българи спада с близо 5 хил. Следват я Турция с около 3 хил. души по-малко и Италия с малко над 7 хил. При Испания се забелязва повишаване със 7,5 хил. пренощували“, каза Байко Байков от УС на АБТТА.
Северна Македония приема за първите 9 месеца на годината 73 324 туристи от България. Към други страни в света през периода са пътували 344 175 български туристи, или с 51 000 повече от януари-септември 2018-а. Като цяло българският туризъм отбелязва спад на реализираните нощувки с 2% спрямо 2018 г.
Сметките на бранша са на база данни от Националния статистически институт (НСИ), общините за платен данък при реализирана нощувка и данни от летищата в Бургас, Варна и София. „Туристическият сезон не може да се определи като добър или лош, беше турбулентен“, каза председателят на управителния съвет на АБТТА Даниела Стоева. Твърдението й се подкрепя от събраните данни. До края на септември спрямо предишния период на 2018 г. са регистрирани 2% спад на реализираните нощувки у нас.
„В съседните ни страни приходите нарастват с 6-8% ежегодно. Изоставането ни спрямо тях достига 8-10%. Сериозният спад се дължи на отлива на туристи от ЕС“, уточни Байко Байков.
По данни на НСИ половин милион по-малко са регистрираните реализирани нощувки у нас от чужденци за деветмесечието. Притокът на англичани и ирландци към летище Бургас се покачва съответно с 10% и 27%. На летището са пристигнали 23 хил. повече британци и 14 хил. повече австрийци. Въпреки това се отбелязва срив в броя на кацналите самолети на морските ни летища. В Бургас спадът е с 14%, а във Варна с 16%. Обработените пътници и на двете места намаляват с 12%.
Други данни показват ръст на културния туризъм. Най-голям – с цели 10%, е в Пловдив. Според Даниела Стоева обаче това е крайно недостатъчно, защото градът под тепетата беше Европейска столица на културата. От другите основни центрове в София увеличението на туристите е 3%, а във Велико Търново – 6%. „Столицата поддържа обема на пътуванията на чуждестранни туристи“, допълни Байков.
Относно предложените промени в Закона за туризма за лимитите на застраховките на туроператорите от АБТТА припомнят, че голяма част от въпросните агенции работят в областта на входящия туризъм – те не продават пакети на крайни клиенти, което прави излишно сключването на подобна застраховка. От бранша смятат, че подобна мярка би нанесла сериозен удар върху туристическия бизнес.