КФН отчита 12% ръст на активите на поднадзорните лица, стана ясно от доклад на Комисията за 2016 г. пред НС. Техният размер е достигнал близо 22,8 млрд. лева, или 26% от брутния вътрешен продукт на страната.
В доклада за дейността е включен и Отчетът за изпълнението на бюджета на КФН за 2016 г. Той не е заверен от Сметната палата, тъй като към настоящия момент в КФН не е получен окончателният одитен доклад и становището за заверка, се посочва в съобщение на сайта на регулатора.
Като основно постижение в работата на комисията се отчита съкратеният срок за произнасяне въпреки нарасналия брой преписки. Основният проблем, посочен в годишния отчет, е финансовият недостиг, който не позволява на КФН да поддържа адекватна ИТ инфраструктура и да привлича високоподготвени специалисти.
През 2016 г. националната законодателна рамка е усъвършенствана в посока повишаване доверието и конкурентоспособността на финансовите пазари. Със Закона за прилагане на мерките срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти се установява нова регулаторна рамка за злоупотребата с вътрешна информация.
Комисията предложи съществени изменения и допълнения към Кодекса за социално осигуряване, които обаче не бяха приети от Народното събрание в предишния му състав. Все пак бяха одобрени разпоредбите, с които се намалява годишният размер на удръжките от всяка осигурителна вноска, както и се намаляват таксите за управление.
КФН прие и редица наредби, подобрявайки нормативната рамка за извършване на дейност в небанковия финансов сектор у нас. Одобрени са правилата, по които застрахователите ще имат достъп до масивите на МВР, с което започна да се оформя реално въвеждането на системата бонус-малус, отчита Комисията.