Цените на петрола продължават да се понижават и днес

23.05.2024 | 10:15
по статията работи: econ.bg
Стойността на юлските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures е на ниво от 81,60 долара за барел , което е с 0,30 долара (0,37 %) под цената при затваряне на предишната сесия
Цените на петрола продължават да се понижават и днес
Снимка: под лиценза на creative commons

Цените на двата основни сорта петрол продължават да се понижават в четвъртък, а участниците на пазара оценяват данните за запасите от петрол в САЩ, както и перспективите за търсенето на горива.

Стойността на юлските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures е на ниво от 81,60 долара за барел , което е с 0,30 долара (0,37 %) под цената при затваряне на предишната сесия. В сряда договорите за този сорт поевтиняха с 0,98 долара (1,2%) до 81,9 долара за барел.

Фючърсите за юли за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX) се котират при цена от 77,19 долара, понижавайки се с 0,38 долара (0,49 %). При затваряне на предишната сесия тези договори поевтиняха с 1,09 долара (1,4%) до 77,57 долара за барел.

Търговските запаси от петрол в САЩ през миналата седмица са се увеличили с 1825 хил. барела до 458,845 млн. барела, сочат данните от седмичния доклад на министерство на енергетиката на САЩ. Стоковите резерви от бензин са се свили с 945 хил. барела до 226,822 млн. барела. Запасите от дестилати са нараснали с 379 хил. барела, достигайки 116,744 млн. барела. Експертите са очаквали намаляване на резервите от петрол с 2000 хил. барела, понижение на запасите от бензин с 1376 хил. барела и повишаване на запасите от дестилати с 300 хил. барела.

Вицепремиерът на Русия Александър Новак съобщи по-рано, че на предстоящата среща на 1 юни страните, участващи в ОПЕК+ смятат да обсъдят настоящата ситуация на световния пазар на петрол. От своя страна, агенция Bloomberg, позовавайки се на източници, съобщи, че няколко от големите държави, участващи в ОПЕК+ искат повишаване на разрешеното ниво за добив на петрол през 2025 г. Сред тях са ОАЕ, Казахстан, Ирак, Кувейт и Алжир като всички те имат потенциал за увеличение на добива.

Както е известно, в края на юни тази година за всички страни на ОПЕК+ трябва да бъде изготвен одит от три независими агенции (HIS, Wood Mackenzie и Rystad Energy),  специализирани по добива на петрол, така че да бъдат определени производствените възможност на участващите в сделката   и съответно определени квотите за 2025 г.  

Редакторът на Sevens Report от своя страна коментира, че влияние върху пазара през тази седмица влияние върху пазара оказват и опасенията от рецесия и стагфлация. „Безпокойството на търговците за състоянието на световната икономика подпомагат спада на петролния пазар. Доходността на US Treasuries отново започна да расте след засилване на очакванията на инвеститорите, че Федералният резерв ще задържи основната лихва на високо ниво по-дълго от очакваното“, цитират от Market Watch думите на експерта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....