Петролът сорт WTI продължава да поевтинява. Понижението вече достига 15 % - до 11 долара за барел предвид разпродажбата на фючърси от най-големите ETF и нежеланието на инвеститорите да имат в портфейла тези договори в условията на силно свръхпроизводство на петрол.
Стойността на юнския фючърс за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures във вторник съставлява 18,96 долара за барел, което е с 5,1 % или с 1,03 долара под цената при затварянето на предишната сесия.
Фючърсът за петрола сорт WTI за юни при търговията на NYMEX поевтинява с 14,7 % или с 1,88 долара – до 10,90 долара за барел. В понеделник понижението достигна 25 %.
В понеделник вечерта фючърсите за WTI спаднаха рязко, след като United States Oil Fund LP, най-голямата ETF разкри информация за намерението за продажба на юнските договори, на които се падат 20 % от нейния 3,6-милиарден портфейл. Тази стъпка фондът предприе, за да спази ограниченията за обема от договорите, наложени му от борсата, а също така и предвид пазарната конюнктура. Борсата СМЕ чрез налагането на такива ограничения, предприема превантивни мерки, опасявайки се, че цените на следващите фючърси с наближаването на срокове те им на валидност отново ще станат отрицателни, поради недосиг на местата за съхранение на горивата.
Експертите от JP Morgan Chase&Co смятат, че американските производители ще трябва още през април да намалят производството си с 1 млн. барела на ден, за да избегнат запълването на хранилищата в Кушинг през май-юни с над 90 %, пише агенция Bloomberg.
В същото време възстановяването на търсенето на петрол в Китай говори за това, че след свалянето на мерките, свързани с карантината постепенно връщане на потреблението може да се очаква в САЩ и Европа. Доскоро производството на петрол в света възлизаше на около 100 млн. барела на ден, а търсенето при изолация на две трети от населението на Земята се изчислява на 70 млн. барела на ден.