Петролните цени във вторник сутринта отиграват част от понесените ден по-рано загуби. Фючърсите за Brent в рамките на азиатската търговия растат със 7 % и се доближават до 37 долара за барел.
Стабилизирането обаче може да се окаже временно, ако постъпи нова информация за увеличение на добива от страна на Саудитска Арабия. Според анализаторите от Citigroup, цените може да паднат и под 30 долара засега не е ясно как и къде ще се формира новия ценови диапазон.
„Ситуацията, на която сме свидетели днес е без прецедент в историята на петролния пазар – комбинация от масивни предложения и значителен шок от страна на търсенето едновременно“, цитира Bloomberg изпълнителния директор на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол.
В същото време поевтинелият петрол може да стане позитивен фактор за някои икономики. На този фон борсите в Азия, подкрепени от очакването на парични стимули от властите във вторник се стабилизират. Фючърсите на S&P 500 растат с 2 % след спада на индекса по-рано със 7,6 %, тъй като някои инвеститори искат да се върнат на пазара, за да купуват от рязко поевтинелите книжа. Доходността на 10-годишните US Treasury нарасна до 0,624 %.
Майският фючърс за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures тази сутрин първо нарасна с 2,51 долара или 7,3 % - до 36,87 долара за барел. Към 9 часа обаче котировката леко се понижава до 36,76 долара за барел.
Котировката на фючърса за април WTI на NYMEX се повиши с 2,15 долара или 6,91 % - до 33,28 долара за барел като продължи и по-късно положителната тенденция, като нарасна до 33.33 долара за барел.
Равносметката от вчера след затварянето на борсата бе поевтиняване на Brent с 24 % - до 34,36 долара за барел, а WTI – с 25 % - до 31,13 долара за барел. Понижението е рекордно – такова не е имало от 1991 година.